Jak zobaczyć rzadkie hybrydowe zaćmienie Słońca w tym tygodniu

(CNN) Nadchodzi hybrydowe zaćmienie Słońca — pierwsze od prawie 10 lat.

Podczas tego Rzadkie niebiańskie wydarzenieLudzie na jego wąskiej centralnej ścieżce ekliptyki, w tym części Australii, Timoru Wschodniego i Indonezji, doświadczą pierścieniowego lub całkowitego zaćmienia, w zależności od tego, gdzie się ustawią, gdy księżyc przejdzie między Ziemią a Słońcem. na Księżyc.

Zaćmienie hybrydowe rozpocznie się o 22:37 ET w środę i potrwa do 1:56 w nocy, Według EarthSkyNajwiększa totalność, kiedy Księżyc całkowicie zakrywa Słońce, ma miejsce w Timorze na nieco ponad minutę o godzinie 00:16 czasu wschodniego.

Co sprawia, że ​​zaćmienie hybrydowe jest wyjątkowe?

Inaczej znany jako A Całkowite zaćmienie pierścienia, zaćmienie hybrydowe jest funkcją krzywizny Ziemi i ścieżki zdarzenia. Ze względu na bliskość Księżyca w tym czasie, Księżyc będzie miał taki sam rozmiar jak Słońce w niektórych obszarach – warunki całkowitego zaćmienia – podczas gdy ludzie w innych miejscach będą postrzegać Księżyc jako mniejszy od Słońca, w układzie pierścieniowym zaćmienie.

A Całkowite zaćmienie, utworzony z centralnego i ciemnego cienia Księżyca, jego umbry, może na krótko zaciemnić nasze niebo, ponieważ Księżyc zasłania prawie całe Słońce — z wyjątkiem jego zewnętrznej, ognistej atmosfery — z pola widzenia. Zaćmienie obrączkowe jest spowodowane cieniem Księżyca, który zaczyna się tam, gdzie kończy się umbra, i skutkuje gładkim kręgiem światła, ponieważ Księżyc zakrywa tylko niewielką, przypominającą dysk, część Słońca. Pojawiają się oba typy zdarzeń Częściowe zaćmienia Na początku i na końcu, ze względu na orbitę Księżyca, a także dla tych, którzy nie znajdują się na drodze całkowitego zaćmienia.

Zaćmienie mieszane występuje, gdy obecny jest Księżyc Właściwa odległość Zarówno cień umbralny, jak i umbralny mogą dotrzeć do Ziemi. Podczas całkowitego zaćmienia, w środku ścieżki zaćmienia, cień półcienia u niektórych stworzy zaćmienie obrączkowe, a u innych zaćmienie całkowite. Odległość musi być w tym słodkim miejscu, a ponieważ Słońce i Księżyc nieustannie zmieniają odległości, te idealne warunki są rzadkie.

READ  Trump i prawicowy prawnik byli częścią „kryminalnego spisku”, aby obalić wybory w 2020 r., twierdzi komisja 6 stycznia

„To zaćmienie jest trochę trudne, ponieważ niewiele z niego przejdzie nad lądem… więc większość ludzi, którzy mają szansę zobaczyć zaćmienie, zobaczy zaćmienie częściowe” – powiedział dr Michael Kirk. Główny śledczy Grupa wdrażająca edukację heliofizyczną NASA. „Oznacza to, że księżyc zasłoni tylko część słońca, więc będzie to wyglądać tak, jakby słońce zostało ugryzione”.

Wiele części świata, w tym Azja Południowo-Wschodnia, Indie Wschodnie, Australia, Filipiny i Nowa Zelandia, doświadczy w tym tygodniu częściowego zaćmienia. Według EarthSky.

„Nie wiem jak ty, ale kiedy codziennie wychodzę na zewnątrz, nie myślę:„ Och, żyję w układzie słonecznym ”- ale kiedy widzisz zaćmienie, nagle nadajesz tej perspektywie, powiedział Kirk „Są stosunkowo stabilne na niebie. Nawet jeśli myślimy… to naprawdę taniec planet, księżyca i słońca oraz subtelne zmiany, które stają się widoczne podczas zaćmienia”.

Kolejne zaćmienie hybrydy spodziewane jest w 2031 roku. Ale potem wyrównanie i warunki niezbędne do takiego wydarzenia nie wystąpią ponownie aż do 100 lat później, w 2164 roku. Według NASA.

Bezpieczne oglądanie zaćmienia

Podczas całkowitego zaćmienia jest krótka chwila, całkowita, w której Księżyc jest wystarczająco bezpieczny, aby całkowicie zakryć Słońce bez odpowiedniej ochrony oczu. Na wszystkie inne wydarzenia związane z zaćmieniem, idealne Okulary Eclipse są wymagane Zobacz bezpiecznie.

Ale jeśli nie masz szansy na zdobycie filtra słonecznego, nadal istnieją sposoby, aby to sprawdzić, powiedział Kirk. Zaleca projektor otworkowy, który można wykonać przez wykrawanie Mała dziura w papierze Lub karton i trzymaj go do nieba. Dzięki temu sprytnemu urządzeniu zobaczysz obraz słońca uderzającego w ziemię bez konieczności patrzenia w górę, powiedział Kirk.

„Obserwowanie całkowitego zaćmienia Słońca to coś, o czym będziesz opowiadać swoim wnukom – to niesamowite wydarzenie” – powiedział Kirk. „Zaćmienia się zdarzają… najtrudniejsze jest złapanie jednego w miejscu, w którym mieszkasz. Jeśli masz takie w swojej okolicy, zdecydowanie spróbuj je zobaczyć, ponieważ zwykle mija dużo czasu, zanim pojawi się drugie”.

READ  Sąd Najwyższy jest z trenerem na 50-metrowej linii modlitw

Nadchodzą kolejne zaćmienia

Jeśli przegapiłeś zaćmienie w tym tygodniu, będą inne okazje, aby zobaczyć zaćmienie w Twojej okolicy w 2023 roku.

Dla mieszkańców Afryki, Azji i Australii A Półcieniowe zaćmienie Księżyca Występujący 5 maja Księżyc wejdzie w cień Ziemi, sprawiając, że powierzchnia Księżyca będzie słaba.

Jeśli mieszkasz w Ameryce Północnej, Środkowej lub Południowej, a Obrączkowe zaćmienie Słońca Odbędzie się on 14 października.

W dniu 28 października A Częściowe zaćmienie Księżyca Ludzie widzą Europę, Azję, Australię, Afrykę, część Ameryki Północnej i większość Ameryki Południowej. Ponieważ Ziemia i Księżyc nie są idealnie wyrównane, tylko część Księżyca znajdzie się w cieniu.

deszcz meteorytów

Deszcz Lirydów osiągnie szczyt w ten weekend, kończąc trwającą miesiąc suszę deszczu meteorytów, a wkrótce pojawią się majowe Akwarydy.

Pozostałe deszcze meteorów z 2023 roku i te Daty szczytu:

• Teksty: 22-23 kwietnia

• Eda Wodnik: 5-6 maja

• Akwaryty Delty Południowej: 30-31 lipca

• Koziorożce alfa: 30-31 lipca

• Perseidy: 12-13 sierpnia

• Orionides: 20-21 października

• Taryty Południowe: 4-5 listopada

• Taryty Północne: 11-12 listopada

• Leonidy: 17-18 listopada

• Bliźnięta: 13-14 grudnia

• Ursits: 21-22 grudnia

Również pełnie księżyca

Dla entuzjastów księżyca w tym roku jest jeszcze dziewięć pełnych księżyców. Oto lista pozostałych pełnych księżyców w 2023 roku: Według Farmers Almanach:

• 5 maja: Kwiatowy Księżyc

• 3 czerwca: Truskawkowy Księżyc

• 3 lipca: Buck Moon

• 1 sierpnia: Księżyc Jesiotra

• 30 sierpnia: Błękitny Księżyc

• 29 września: Księżyc Żniw

• 28 października: Księżyc Łowcy

• 27 listopada: Beaver Moon

• 26 grudnia: Zimny ​​Księżyc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *