Diecezja katolicka w Indonezji rozpoczęła budowę kościoła 15 lat po zawieszeniu pozwolenia na budowę z powodu sprzeciwu miejscowych muzułmanów.
Pod przewodnictwem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Indonezji, biskupa Świętego Krzyża Antoniusa Subianto Bunjamina z Bandung, 1 stycznia br. 22-go odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła św. Benedykta w podokręgu Padalarang w regencji West Bandung.
W wydarzeniu uczestniczyli miejscowi katolicy i urzędnicy państwowi.
Mamy nadzieję, że z kościoła będzie mogło korzystać około 4000 katolików z okolic Batalarong, Sibadat, Badujajjar, Ngambra i Chisarua” – powiedział Dri Basuki Jowono, przewodniczący komitetu budowy kościoła.
Dlatego ludzie nie muszą już daleko podróżować, aby oddawać cześć Bogu, powiedział Jowono, rektor Katolickiego Uniwersytetu Barahiangan w Bandung.
Do tej pory miejscowi katolicy na nabożeństwa musieli wyjeżdżać do odległych miejsc, w tym do pobliskiej gminy Simahi.
Urzędnicy kościelni proponowali budowę pierwszego kościoła katolickiego w regencji West Bandung, kościoła św. Benedykta, w 2009 roku, ale nie uzyskali pozwolenia na budowę.
Zgodnie z rozporządzeniem rządu uzyskanie pozwolenia na budowę miejsca kultu wymaga pisemnej zgody lokalnych mieszkańców, w tym muzułmanów.
Zgodnie ze wspólnymi rozporządzeniami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Wyznań z 2006 roku, wspólnoty wyznaniowe muszą uzyskać 90 podpisów własnej wspólnoty i 60 podpisów mieszkańców, aby uzyskać pozwolenie na miejsca kultu.
Zasada ta była szeroko krytykowana przez organizacje praw człowieka za utrudnianie mniejszościowym grupom religijnym zakładania miejsc kultu.
Większość grup muzułmańskich na większości obszarów często sprzeciwia się budowie kościołów.
W 2015 r. w miejscu proponowanego kościoła umieścili plakaty informujące, że chrześcijańskie miejsce kultu nie będzie dozwolone na obszarze zamieszkałym przez większość muzułmańską.
Giovono powiedział, że od 15 lat zwraca się do mieszkańców o wsparcie.
Proces ten trwał długo, ponieważ ludzie musieli najpierw się poznać i żyć obok siebie – dodał.
Ponieważ znamy się i pomagamy sobie nawzajem, jesteśmy teraz doceniani, a oni są nam wdzięczni – powiedział.
Pełniący obowiązki regenta West Bandung (szef okręgu) Arsan Latif oświadczył, że wspiera budowę kościoła, ponieważ konstytucja gwarantuje ochronę praw obywateli do religii.
Powiedział, że rząd wydał pozwolenie na budowę dopiero po spełnieniu wszystkich warunków.
Rząd gwarantuje bezpieczeństwo i wygodę kultu – powiedział.
Jawa Zachodnia to najbardziej zaludniona prowincja Indonezji, licząca 49,94 mln mieszkańców, z czego 97,29% stanowią muzułmanie.
Kilka grup chrześcijańskich w tej prowincji miało ostatnio trudności z uzyskaniem pozwolenia na budowę domów modlitwy.
W ostatnich latach Instytut Setara, grupa zwolenników demokracji i pokoju, oceniła tę prowincję jako najbardziej nietolerancyjną ze względu na naruszenia wolności religijnej, w tym zakłócanie porządku w miejscach kultu.
W prowincji znajduje się 83 476 meczetów i muzułmańskich sal modlitewnych, 406 kościołów protestanckich i 77 kościołów katolickich.
Źródła kościelne podają jednak, że znacznie więcej kościołów czekało latami bez uzyskania pozwolenia.
W listopadzie ubiegłego roku kościół katolicki św. Teresy w Sikarang w regencji Bekasi otrzymał pozwolenie po 18 latach.
W 2016 roku Krajowa Komisja Praw Człowieka zakwestionowała zezwolenie na budowę miejsc kultu, ujawniając przypadki wymuszenia przez niektóre partie wobec kongregacji na terenie województwa.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.