Indonezyjczyk Prabowo Subianto widzi płynne przejście na stanowisko prezydenta, ale nazywa demokrację „bałaganem” – BenarNews

Kolejny prezydent-elekt Indonezji, Prabowo Subianto, powiedział we wtorek, że pod koniec roku dokona płynnego przekazania władzy od ustępującego prezydenta Joko „Jokowi” Widodo.

Prabowo, były generał armii z kontrowersyjną przeszłością wojskową sięgającą czasów autorytaryzmu Demokracja została nazwana zbyt brudną i kosztowną, ale Indonezyjczycy powinni być dumni ze swojego entuzjazmu dla udziału w procesach demokratycznych.

Prabowo, które wcześniej dwukrotnie ubiegało się o urząd prezydenta i przegrało, po raz trzeci ma szczęście. Nieoficjalne wyniki głosowania wykazały, że wybory prezydenckie, które odbyły się 14 lutego, były miażdżącym zwycięstwem. Jokowi zostanie zaprzysiężony 20 października, kiedy po dziesięciu latach pełnienia funkcji prezydenta ustąpi mu miejsca.

„[I] Myślę, że przejście będzie bardzo płynne, ponieważ, jak wiecie, spośród trzech kandydatów mój zespół jest bardzo otwarty, mówimy, że jesteśmy w zespole Jokowiego” – powiedział w anglojęzycznym przemówieniu na forum inwestycyjnym.

„W wojsku, jeśli azymut przybliża cię coraz bardziej do celu w miarę poruszania się po trudnym terenie, po co ryzykować zmianę” – dodał.

Prabowo zobowiązał się do kontynuowania polityki Jokowi na długo przed zwycięstwem i we wtorek powtórzył tę obietnicę, chwaląc ustępującego prezydenta, mówiąc, że pomógł biednym i kontrolował inflację.

Obaj byli kiedyś zaciekłymi rywalami. Prabowo przegrało wybory prezydenckie w 2019 i 2014 roku z Jokowi.

Wyścig ten zakończył się po tym, jak Jokowi zaprosił Prabowo do swojego gabinetu na stanowisko ministra obrony w 2019 roku.

Przed wyborami w 2024 r. najstarszy syn Prabowa Jokowi, Gibran Rakabuming, wybrał Rakkę na swojego kandydata na kandydata. Było to możliwe dopiero po październikowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, które umożliwiło Widodo zakwestionowanie dziedziczenia.

Wyrok wywołał głośne oskarżenia o nepotyzm i manipulację polityczną, gdyż sądem kierował wówczas szwagier Jokowi.

Dla krytyków, którzy oskarżali Jokowiego o przewodnictwo w demokratycznym odstępstwie, ten rozwój wydarzeń był raczej dowodem na to, że mieli rację.

READ  Wpływ zmian na wzorce snu w liście P do eseju

Indonezja była na dobrej drodze do zorganizowania w lutym 2024 r. szóstych (od 1999 r.) pokojowych i konkurencyjnych wyborów, co oznaczałoby pomyślne przejście od autorytaryzmu do demokracji pod rządami byłego dyktatora Suharto, który został obalony w 1998 r.

Jednak mimo asertywnej władzy Prabowa wynikającej z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, wybory nie obyły się bez kontrowersji.

Prezydent Indonezji Joko „Jokowi” Widodo (po lewej) spaceruje ze swoim następcą, ministrem obrony Prabowo Subianto, po ceremonii otwarcia Centralnego Szpitala Obrony Narodowej w Dżakarcie, 19 lutego 2024 r. [Via Instagram/@prabowo]

Pokonani rywale Prabowa, były gubernator Dżakarty Anis Baswedan i były gubernator Jawy Środkowej Kanjar Pranovo, zakwestionowali wyniki, twierdząc, że będą współpracować w dochodzeniu parlamentarnym, powołując się na nadużywanie zasobów państwowych w celu wywarcia wpływu na wybory, zastraszanie i kupowanie głosów.

Dwie grupy monitorujące określiły niedawno wybory, które odbyły się w zeszłym miesiącu, jako najgorsze od czasu przemian demokratycznych w kraju w 1998 r. Anies i Ganjar dodali zarzuty faworyzowania, braku przejrzystości w finansowaniu kampanii i jawnego oszustwa.

Zdaniem Wasisto Rahardjo Djatiego, analityka politycznego Państwowej Agencji Badań i Innowacji (PRIN), sukces prezydentury Prabowa zależy od relacji Prabowo-Joko.

„Jeśli Prabowo będzie zaangażowane w kontynuację planów Jokowi, przejście przebiegnie sprawnie” – powiedział Wasisto.

Ostrzegł jednak, że wycofanie się z tego zobowiązania wbije klin między synem byłego filipińskiego dyktatora Ferdynanda Marcosa Jr., Ferdynandem Marcosem Jr., a córką byłego prezydenta Rodrigo Duterte, Sarah Duterte.

Marcos Jr. startował u boku Sarah Duterte w jej zwycięskiej kampanii prezydenckiej w 2022 roku. Jednak sojusz między obiema rodzinami wkrótce się rozpadł, gdy Marcos Jr. odszedł od niektórych polityk Duterte, w tym od stanowiska byłego przywódcy wobec Chin.

„Musimy uporządkować nasz akt”

Dominic Niki Fahrizal, badacz w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS), podkreślił znaczenie zarządzania nominacjami kluczowych ministrów dla zapewnienia ciągłości.

„Jeśli kluczowi ministrowie obecnego rządu dołączą do gabinetu Prabowa, programy transformacyjne Jokowiego będą mogły być skutecznie kontynuowane” – powiedział BenarNews.

READ  Komisja I zatwierdza mianowanie generała Subianto na dowódcę TNI

Prabowo w swoim wtorkowym przemówieniu przyznał, że w indonezyjskiej demokracji „dużo jest do poprawy”, ale dodał, że jest dynamiczna i odporna.

„Świadczę, że demokracja jest rzeczywiście bardzo, bardzo zmęczona; Demokracja jest bardzo, bardzo nieuporządkowana; „Demokracja jest bardzo droga i nadal nie jesteśmy zadowoleni z naszej demokracji” – powiedział na forum inwestycyjnym.

Indonezja, rozległy archipelag liczący ponad 270 milionów ludzi, jest najludniejszym krajem na świecie z większością muzułmańską i trzecią co do wielkości demokracją.

Wracając do tematu gospodarki w swoim wtorkowym przemówieniu Prabowo wyraził optymizm, że Indonezja może osiągnąć wzrost na poziomie 8% w ciągu najbliższych czterech do pięciu lat, czyli wyższy niż średnia wynosząca 5% w ostatniej dekadzie.

Choć oświadczył, że jest zaangażowany w zwiększanie inwestycji zagranicznych i krajowych, przyznał, że należy zmienić niektóre praktyki, aby inwestowanie w Indonezji stało się atrakcyjną propozycją.

„Uważam, że musimy uporządkować naszą ustawę, aby poprawić efektywność i jeśli to możliwe ograniczyć i wyeliminować, ale przynajmniej ograniczyć praktyki korupcyjne, egzekwować prawo i zapewnić wszystkim inwestorom zagranicznym i krajowym lepszą ochronę oraz lepsze traktowanie prawne ,” powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *