JAKARTA, Indonezja – Indonezja w piątek zaprzeczyła jakoby smog był spowodowany pożarami lasów i torfowisk na Sumatrze i Borneo, wysyłając do sąsiedniego rządu list ze skargą dotyczącą jakości powietrza i prosząc oba kraje o współpracę w walce z pożarami.
Pożary lasów i torfów są corocznym problemem Indonezji, wpływającym na stosunki z krajami sąsiednimi. W ostatnich latach dym z pożarów spowił część Indonezji, Singapuru, Malezji i południowej Tajlandii.
Niektóre części Malezji stwierdziły, że od zeszłego tygodnia unoszą się dym z indonezyjskich pożarów, ale rząd Indonezji zaprzecza, że jest odpowiedzialny za pożary.
„Jak dotąd nie ma mgły transgranicznej. Żadnego dymu transgranicznego. „Nie wiem, na jakiej podstawie Malezja formułuje takie stwierdzenia” – powiedziała The Associated Press indonezyjska minister środowiska i leśnictwa Siti Nurbaya Packer.
Kuala Lumpur, stolica Malezji, i Kuching, jedno z jej miast na Borneo, zostały niedawno uznane za jedną z pięciu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie przez szwajcarską firmę IQAir zajmującą się technologią jakości powietrza.
Według danych Indonezyjskiej Agencji Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki na Sumatrze, głównie w prowincji Sumatra Południowa, zarejestrowano ponad 1900 gorących punktów. W poniedziałek władze lokalne Sumatry Południowej poprosiły mieszkańców, aby pracowali z domu, a szkoły, aby pośród mgły korzystały z Internetu.
Setki pożarów lasów w prowincji Kalimantan Południowy na wyspie Borneo przyczyniły się do jeszcze bardziej powszechnego smogu, szczególnie w zeszłym tygodniu. Ponieważ jakość powietrza jest niezdrowa, samorząd wezwał także uczniów do nauki online.
Kilka okręgów w środkowym Kalimantanie ogłosiło stan nadzwyczajny w odpowiedzi na pożary lasów i gruntów, w tym stolica prowincji Balangaraya, która ogłosiła w piątek i przygotowała większe środki budżetowe na walkę z pożarami lasów i gruntów. Władze lokalne środkowego Kalimantanu stwierdziły również, że uczniowie nie powinni uczęszczać do szkół na obszarach sklasyfikowanych jako niebezpieczna jakość powietrza.
Władze Indonezji jak dotąd ignorowały prośbę Malezji.
Bakkar przedstawił dane rządowe pokazujące, że jakość powietrza poprawia się na obszarach, na których w ciągu ostatniego tygodnia wykryto pożary węgla drzewnego i lasów, chociaż jakość powietrza ulega wahaniom.
„Nadal pracujemy nad tym, aby w jak największym stopniu uporać się z pożarami lasów i gruntów na wyspach Borneo i Sumatra. Obraz warunków gruntowych jest coraz lepszy” – stwierdził, dodając, że wysiłki rządu w zakresie rozsiewania chmur pomagają w procesie opadów na wielu obszarach.