Firmy zmniejszają 301 000, gdy omicron uderza w rynek pracy

Firmy zmniejszyły miejsca pracy w styczniu po raz pierwszy od ponad roku, ponieważ rozprzestrzenianie się wariantu Covid omicron wydawało się uderzyć w zatrudnienie, poinformowała w środę firma ADP zajmująca się przetwarzaniem płac.

Płace osób prywatnych spadły w ciągu miesiąca o 301 tys., znacznie poniżej szacunków Dow Jones dotyczących wzrostu na poziomie 200 tys. zrewidowany w dół 776.000 zysku w grudniu. Po raz pierwszy od grudnia 2020 r. ADP odnotowało ujemny wzrost liczby miejsc pracy.

Wrażliwy na pandemię przemysł rozrywkowy i hotelarski był odpowiedzialny za ponad połowę spadku, ponieważ firmy odnotowały spadek o 154 000. Handel, transport i usługi komunalne zmniejszyły się o 62 tys., podczas gdy kategoria pozostałych usług spadła o 23 tys.

Produkcja również straciła 21 tys. pozycji, edukacja i służba zdrowia odnotowały spadek o 15 tys., a budownictwo spadło o 10 tys.

Branże świadczące usługi były odpowiedzialne za 274 000 utraty miejsc pracy, a producenci towarów spadły o 27 000.

„Ożywienie na rynku pracy cofnęło się o krok na początku 2022 r. ze względu na efekt wariantu omicron i jego znaczący, choć prawdopodobnie tymczasowy wpływ na wzrost zatrudnienia” – powiedziała główna ekonomistka ADP, Nela Richardson.

Dane ADP pojawiają się na dwa dni przed dokładniejszym liczeniem wynagrodzeń pozarolniczych z Departamentu Pracy. Wall Street spodziewa się, że raport wykaże wzrost zaledwie o 150 000 miejsc pracy, chociaż ekonomiści i Urzędnicy Białego Domu ostrzegają Miesięczne liczby mogą być przybliżone ze względu na efekty omikronowe i statystyczne wynikające ze sposobu, w jaki Departament Pracy opracowuje raport.

Chociaż raport ADP może sygnalizować słabą liczbę w piątek, te dwie liczby mogą się znacznie różnić. Tylko w grudniu, suma ADP – początkowo szacowana na 807 000 przed rewizją – była znacznie wyższa niż liczba Biura Statystyki Pracy wynosząca 211 000 dla prywatnych wynagrodzeń i 199 000 dla całkowitej liczby osób spoza rolnictwa.

READ  Trump News Today – na żywo: Donald Trump pozywa nowojorską Letitię James, aby „zeznała” Kash Patel w sprawie Mar-a-Lago.

Z punktu widzenia wielkości firmy, utrata miejsc pracy koncentrowała się w małych firmach, przy czym firmy zatrudniające mniej niż 50 osób odnotowały spadek o 144 000. Firmy zatrudniające ponad 500 pracowników straciły 98 000, podczas gdy firmy średniej wielkości spadły o 59 000.

Urzędnicy Rezerwy Federalnej uważnie obserwują liczbę miejsc pracy. Politycy powiedzieli, że uważają, że gospodarka USA jest w pobliżu pełnego zatrudnienia, i oni: zorganizowali serię podwyżek stóp procentowych W tym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *