FDA twierdzi, że truskawki mogą powodować epidemie zapalenia wątroby typu A

Federalni dietetycy twierdzą, że opakowania truskawek marki FreshKampo i HEB mogą być związane z kilkunastoma niedawnymi przypadkami zapalenia wątroby typu A w Kalifornii.

We współpracy z FDA i Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, Kanadyjskim Instytutem Zdrowia Publicznego, Kanadyjskim Instytutem Badań Żywności oraz partnerami stanowymi i lokalnymi, Stany Zjednoczone i Stany Zjednoczone były zaangażowane w kilka wybuchów infekcji wirusem zapalenia wątroby typu A .
Kanada nabyła świeże, ekologiczne truskawki z etykietami FreshKampo lub HEB i zakupiła je między 5 marca 2022 a 25 kwietnia 2022.

„Jeśli nie wiesz, jaką markę kupiłeś, kiedy kupiłeś truskawki lub gdzie kupiłeś je przed zamrożeniem, powinieneś je wyrzucić” – ostrzegła FDA. Zauważyć.

Według regulatorów truskawki były również sprzedawane w HEB, Kroger, Safeway, Sprouts farmers, Trader Joe’s, Weis Markets i WinCo Foods. FDA otrzymała doniesienia o 17 przypadkach zapalenia wątroby typu A w Stanach Zjednoczonych, odkąd truskawki trafiły na półki sklepowe, a kilkanaście osób zostało hospitalizowanych. Większość przypadków ma miejsce w Kalifornii, ale FDA zarejestrowała jeden przypadek zarówno w Minnesocie, jak i Północnej Dakocie.

Według Associated Press w Kanadzie 10 przypadków zapalenia wątroby typu A i cztery szpitale związane z truskawkami.

Według agencji nie zgłoszono żadnych zgonów. Badane truskawki „mogą być przyczyną choroby w tej erupcji” – czytamy w raporcie. Dochodzenie FDA jest w toku, więc inne produkty mogą być powiązane z przypadkami zapalenia wątroby.


Raport oskarża kierownictwo FDA o niezapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego

07:49

HEB powiedział, że nie otrzymał ani nie sprzedał truskawek objętych dochodzeniem od 16 kwietnia. Sklep spożywczy z siedzibą w Teksasie utrzymywał, że jego truskawki są bezpieczne, ale klienci powinni wyrzucić ekologiczne truskawki, które kupili między 5 marca a 25 kwietnia.

„Żadne choroby truskawek związane z dochodzeniem FDA nie zostały zgłoszone w HEB ani w Teksasie” – podała firma w oświadczeniu. Raport Niedziela.

FreshKampo to meksykański rolnik oraz dystrybutor owoców i warzyw. W poniedziałek nie udało się dotrzeć do firmy po komentarz.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest zakaźnym, ale uleczalnym wirusem, który infekuje wątrobę i powoduje jej dysfunkcję. Większość ludzi zaraża się wirusem ze skażonej żywności lub wody.

FDA mówi, że każdy, kto już zjadł szkodliwe truskawki, powinien natychmiast zgłosić się do lekarza i zapytać o szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby.

READ  Sean Strickland wie, że UFC 276 było podstępem UFC, aby zdobyć tytuł mistrzowski Alex Pereira.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *