FBI szturmuje synagogę w Teksasie, aby uwolnić zakładników, strzelec nie żyje

COLLEYVILLE, Teksas, 15 stycznia (Reuters) – Zespół ratowania zakładników FBI zaatakował synagogę w Colleyville w Teksasie w sobotę wieczorem, aby uwolnić trzech pozostałych zakładników bandyty, który zakłócił nabożeństwo i rozpoczął pat z policją ponad 10 godzin wcześniej .

Wszyscy zakładnicy zostali bezpiecznie zwolnieni w sobotę wieczorem, a bandyta nie żył, powiedział na konferencji prasowej szef policji w Colleyville, Michael Miller.

Napastnik początkowo wziął jako zakładników cztery osoby, w tym rabina, w kongregacji Beth Israel, poinformowali urzędnicy. Jeden zakładnik został uwolniony bez szwanku sześć godzin później.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reporterzy powiedzieli, że słyszeli odgłosy eksplozji, prawdopodobnie huków błyskowych i odgłosy wystrzałów na krótko przed ogłoszeniem przez gubernatora Teksasu Grega Abbotta, że ​​kryzys się skończył.

„Modlitwy odpowiedziały. Wszyscy zakładnicy są żywi i bezpieczni” – powiedział Abbott na Twitterze. FBI powiedziało, że potwierdziło tożsamość napastnika, ale powiedziało, że jeszcze tego nie ujawni. FBI odmówiło potwierdzenia przyczyny jego śmierci, mówiąc, że nadal jest badane.

Departament Policji w Colleyville powiedział, że najpierw zareagował na synagogę z zespołami SWAT w odpowiedzi na wezwania alarmowe około 10:41 rano podczas nabożeństwa szabatowego, które było transmitowane online. Negocjatorzy FBI wkrótce nawiązali kontakt z mężczyzną, który powiedział, że chce porozmawiać z kobietą przetrzymywaną w federalnym więzieniu.

Wśród zakładników nie zgłoszono żadnych obrażeń.

W ciągu pierwszych kilku godzin można było usłyszeć, jak mężczyzna prowadził jednostronną rozmowę w czymś, co wyglądało na telefon podczas transmisji na żywo na Facebooku usługi żydowskiej synagogi Reform w Colleyville, około 16 mil (26 km) na północny wschód z Fort Worth. Transmisja na żywo została przerwana około godziny 15:00 czasu wschodniego (2000 GMT).

Przed zakończeniem transmisji na żywo można było usłyszeć, jak mężczyzna przemawiał i rozmawiał o religii i jego siostrze, donosił gwiezdny telegram Fort Worth. Jak podała gazeta, mężczyzna wielokrotnie powtarzał, że nie chce, aby ktoś został ranny i wierzy, że umrze.

READ  Minister Uno zachęca Chantrisa do podjęcia przedsiębiorczości

Prezydent Joe Biden, który został poinformowany o postępującym kryzysie, pochwalił „odważną pracę” stanowych, lokalnych i federalnych organów ścigania w uwolnieniu zakładników.

Ratownicy są widziani w pobliżu synagogi, gdzie mężczyzna podobno wziął ludzi jako zakładników w synagodze podczas nabożeństw transmitowanych na żywo, w Colleyville w Teksasie, 15 stycznia 2022 r. REUTERS / Shelby Tauber

„W nadchodzących dniach dowiemy się więcej o motywacjach porywacza zakładników. Ale niech mi będzie jasne dla każdego, kto zamierza szerzyć nienawiść – będziemy sprzeciwiać się antysemityzmowi i wzrostowi ekstremizmu w tym kraju” powiedział w oświadczeniu.

Premier Izraela Naftali Bennett powiedział modlił się o bezpieczeństwo zakładników.

Barry Klompus, członek kongregacji od momentu jej otwarcia w 1999 roku, powiedział, że dostroił się do transmisji na żywo.

„To było okropne słuchanie i oglądanie” – powiedział Klompus w wywiadzie telefonicznym.

Przedstawiciel USA poinformowany w tej sprawie powiedział ABC News, że porywacz twierdził, że jest bratem pakistańskiej neurobiolog Aafii Siddiqui, która odsiaduje 86-letni wyrok w USA za wyrok skazujący w 2010 r. za strzelanie do żołnierzy i agentów FBI, i że on domaga się uwolnienia.

Siddiqui jest przetrzymywany w więzieniu federalnym w rejonie Fort Worth. Prawnik reprezentujący Siddiqui, Marwa Elbially, powiedział CNN w oświadczeniu, że mężczyzna nie jest bratem Siddiquiego. Błagał mężczyznę, aby uwolnił zakładników, mówiąc, że rodzina Siddiqui potępiła jego „ohydne” działania.

Rada Stosunków Amerykańsko-Islamskich (CAIR), amerykańska grupa wspierająca muzułmanów, potępiła działania tego człowieka.

„Ten ostatni antysemicki atak na żydowskich Amerykanów modlących się w synagodze jest aktem czystego zła” – powiedział CAIR w oświadczeniu.

Klompus powiedział, że nie wiedział o żadnych znaczących wcześniejszych zagrożeniach dla kongregacji.

„Nie mamy pracownika ochrony, ale powiedziałbym, że mamy bardzo dobre relacje z lokalną policją” – powiedział.

Reportaż Shelby Tauber w Colleyville w Teksasie oraz Arama Rostona, Daphne Psaledakis, Jonathana Allena i Valerie Volcovici; Dodatkowe sprawozdania Andrei Shahalal i Marice Richter; Montaż przez Jonathana Oatisa, Leslie Adlera i Toma Hogue

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *