FBI przeszukało dom Bidena i znalazło przedmioty oznaczone jako tajne

WASHINGTON (AP) – W piątek FBI dokonało nalotu na dom prezydenta Joe Bidena w Wilmington w stanie Delaware i znalazło dodatkowe dokumenty z tajnymi oznaczeniami oraz przejęło niektóre z jego odręcznych notatek, powiedział w sobotę prawnik prezydenta.

Prezydent dobrowolnie wpuścił FBI do swojego domu, ale niezwykłego charakteru przeszukania nie umniejszył brak nakazu przeszukania. Zwiększyło to zakłopotanie Bidena, które zaczęło się 12 stycznia, kiedy prawnicy prezydenta ujawnili, że Ben znalazł „niewielką liczbę” tajnych akt w byłym biurze w Biden Center Tuż przed wyborami w połowie kadencji w Waszyngtonie. Od tego czasu prawnicy zostali podzieleni na sześć kategorii Dokumenty w domu Bidena w Wilmington Biblioteka od czasu jego kadencji jako wiceprezesa.

Chociaż Biden powiedział „nie ma”. Odkrycia stały się polityczną odpowiedzialnością, gdy przygotowuje się do startu w reelekcji, i podważyły ​​​​jego wysiłki na rzecz przedstawienia wizerunku ekskluzywności. do narodu amerykańskiego po burzliwej prezydenturze jego poprzednika Donalda Trumpa.

Podczas piątkowych przeszukań, które trwały blisko 13 godzin, FBI przejęło sześć przedmiotów zawierających dokumenty opatrzone klauzulą ​​tajności – powiedział Bob Bauer, osobisty pełnomocnik prezydenta. Powiedział, że przedmioty obejmują kadencję Bidena jako Senatu i wiceprezydenta, podczas gdy notatki pochodzą z jego czasów jako wiceprezydenta. Status klauzuli tajności i to, czy dokumenty usunięte przez FBI zostały utajnione, nie były od razu jasne, ponieważ Departament Sprawiedliwości przegląda akta.

Asystent prokuratora USA Joseph Fitzpatrick potwierdził w sobotę, że FBI przeprowadziło „zaplanowany, dobrowolny nalot” na rezydencję prezydenta w Wilmington.

Prezydenta i pierwszej damy Jill Biden nie było w domu podczas przeszukania. Spędzili weekend w swoim domu w Rehoboth Beach w stanie Delaware.

Przemawiając do dziennikarzy podczas czwartkowej podróży do Kalifornii, Biden powiedział, że „w pełni współpracuje i nie może się doczekać rozwiązania tego problemu tak szybko, jak to możliwe”.

READ  iPad Prime Day Live Blog: Najtańsze ceny na tabletach Apple

„Odkryliśmy, że kilka dokumentów zostało złożonych w niewłaściwym miejscu” – powiedział Biden. „Natychmiast przekazaliśmy je do archiwów i Departamentu Sprawiedliwości”.

Dopiero okaże się, czy dodatkowe przeszukania zostaną przeprowadzone przez władze federalne gdzie indziej. Osobiści prawnicy Bidena dokonali wcześniej nalotu na dom Rehoboth Beach i powiedzieli, że nie znaleziono żadnych oficjalnych dokumentów ani tajnych zapisów.

Dochodzenie Bidena skomplikowało również dochodzenie Departamentu Sprawiedliwości w sprawie przechowywania przez Trumpa niejawnych dokumentów i oficjalnych akt po jego odejściu ze stanowiska. Departament Sprawiedliwości twierdzi, że Trump zabrał ze sobą setki tajnych dokumentów, kiedy opuszczał Biały Dom na początku 2021 r.

Bauer powiedział, że FBI zostało poproszone o nie komentowanie przeszukania Białego Domu przed jego przeprowadzeniem i że obecni byli osobiści prawnicy Bidena i prawnicy Białego Domu. Dodał, że FBI „miało pełny dostęp do domu prezydenta, w tym osobistych odręcznych notatek, teczek, dokumentów, segregatorów, pamiątek, list rzeczy do zrobienia, harmonogramów i pamiątek sprzed dziesięcioleci”.

Departament Sprawiedliwości powiedział, że przechwycił „przedmioty rozpatrywane w ramach dochodzenia, w tym dokumenty z oznaczeniami tajności i sześć elementów otaczających materiałów, z których część pochodzi ze służby prezydenta w Senacie, a część z jego czasów jako wiceprezesa ds. prezydent.”

Prokurator generalny Merrick Garland mianował Roberta Harra, byłego prokuratora generalnego stanu Maryland. Jako specjalny doradca do zbadania wszelkich potencjalnych wykroczeń związanych z dokumentami Bidena. Hurr ma nadzorować śledztwo prowadzone przez powołanego przez Trumpa prokuratora stanu Illinois, Johna Lasha.

„Od samego początku prezydent był zdeterminowany, aby zająć się tą sprawą odpowiedzialnie, ponieważ traktuje ją poważnie” – powiedział w sobotę prawnik Białego Domu Richard Saber. „Biuro Pełnomocników Prezydenta i Radcy Prawnego Białego Domu będzie nadal współpracować z Departamentem Sprawiedliwości i Radcą Specjalnym, aby zapewnić szybkie i skuteczne przeprowadzenie tego procesu”.

READ  Quantum przygotowuje inwestycję w technologię czystej energii w IKN

Ustalenia dokumentów Bidena i śledztwo w sprawie Trumpa, które jest w rękach specjalnego doradcy Jacka Smitha, znacznie się różnią. Biden współpracował z sondą DOJ na każdym kroku – a piątkowe przeszukanie było dobrowolne – pomimo pytań o jego przejrzystość. Z opinią publiczną.

Aby przestępstwo zostało popełnione, osoba musi „świadomie usunąć” dokumenty bez uprawnień i przechowywać je w „nieuprawnionym miejscu”. Biden powiedział, że był „zaskoczony” odkryciem tajnych dokumentów w Ben Biden Center.

Zasadniczo dokumenty niejawne muszą zostać odtajnione po maksymalnie 25 latach. Ale niektóre zapisy mają taką wartość, że są długo tajne, chociaż należy zrobić pewne wyjątki. Biden zasiadał w Senacie od 1973 do 2009 roku.

___

Powiązany pisarz prasowy Seung Min Kim z Rehoboth Beach w stanie Delaware przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *