12 września 2023 r
Djakarta – Dżakarta planuje rozszerzyć pracę zdalną pracowników sektora publicznego i zwiększyć zamarzanie wody w wieżowcach, ponieważ jakość powietrza w mieście nie poprawiła się pomimo różnych wysiłków mających na celu kontrolę zanieczyszczenia powietrza.
W zeszłym miesiącu administracja Dżakarty nakazała połowie urzędników państwowych pracę z domu w ramach działań mających na celu zmniejszenie liczby pojazdów w mieście i poprawę jakości powietrza, które mają trwać do 21 października.
Pełniący obowiązki gubernatora Dżakarty Heru Budi Hardono powiedział, że władze rozważają obecnie przedłużenie systemu pracy zdalnej urzędników miejskich do rozpoczęcia pory deszczowej, przewidywanej przez Agencję Meteorologii, Klimatu i Geofizyki (BMKG) w listopadzie.
„Planujemy wdrożyć pracę zdalną do początku pory deszczowej” – powiedział w niedzielę, jak donosi Kompas.com, „jednak ocenimy skuteczność systemu pracy zdalnej. [to curb air pollution] Najpierw, może w tym miesiącu, zanim go przedłużymy.
W stolicy pracuje około 200 000 osób, z czego 60 000 to urzędnicy państwowi.
Heru powiedział, że władze zainstalują generatory mgły wodnej wyprodukowane przez Narodowy Instytut Badań i Innowacji (PRIN) w celu oczyszczenia powietrza we wszystkich budynkach będących własnością miasta. Powiedział jednak, że BRIN nie jest w stanie produkować generatorów na masową skalę, więc zajmie to trochę czasu.
Heru wyraził nadzieję, że właściciele wieżowców w stolicy również zainstalują generatory mgły wodnej.
Rząd wcześniej obwiniał pogarszającą się jakość powietrza w stolicy długim okresem suszy, zaostrzonym przez emisję gazów cieplarnianych z pojazdów i przemysłu.
Urzędnicy próbowali zmienić pogodę poprzez zasiewanie chmur, ale wysiłki te zakończyły się stosunkowo niepowodzeniem ze względu na brak chmur w Dżakarcie.
Zamiast tego rozpylają mgłę z niektórych najwyższych budynków i głównych dróg w mieście – twierdzą urzędnicy, co stanowi alternatywę w skali mikro dla podejścia do zmian klimatycznych, a ograniczone testy wykazały, że może to znacząco zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Obszar otaczający.
Bez zmiany
W ostatnich tygodniach rząd starał się zaradzić rosnącemu zanieczyszczeniu powietrza w Wielkiej Dżakarcie, a miasto stale plasuje się wśród 10 najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.
W zeszłym miesiącu Ministerstwo Środowiska i Leśnictwa powołało grupę zadaniową, która ma zająć się rosnącym zanieczyszczeniem powietrza na obszarze Wielkiej Dżakarty.
Aby uporać się z smogiem spowijającym miasto, komisja podjęła różne działania, od przeprowadzenia testów emisji spalin przez pojazdy po ograniczenia działalności przyczyniającej się do zanieczyszczenia powietrza.
Rząd podjął także decyzję o zamknięciu kilku elektrowni w opalanej węglem elektrowni Suralaya w Bandon w stanie Silicon.
Pomimo tych środków jakość powietrza w Dżakarcie ledwo się poprawiła. W poniedziałek rano szwajcarska firma IQAir zajmująca się technologią jakości powietrza odnotowała wskaźnik jakości powietrza w Dżakarcie na poziomie 161, plasując je w kategorii „niezdrowe”.
Liczba ta była o osiem punktów wyższa niż 14 sierpnia, kiedy prezydent Joko „Jokowi” Widodo zwołał spotkanie z kilkoma ministrami i przywódcami regionalnymi w celu omówienia krótko- i długoterminowych strategii kontroli zanieczyszczeń w stolicy.
Centrum Badań, Energii i Czystego Powietrza (CREA) stwierdziło w niedawnym raporcie, że praca w domu i inne sztuczki nie mogą zniszczyć powietrza w Dżakarcie.
„Zanieczyszczenie powietrza to połączenie lokalnych emisji w obrębie miasta oraz transportu zanieczyszczeń na duże odległości z sąsiednich prowincji. Oznacza to, że Dżakarta potrzebuje regionalnego planu działania obejmującego wszystkie główne sektory emisji, a nie tylko bardzo małą część problemu” – stwierdziła CREA.
Zagrożenie dla zdrowia
Ministerstwo Zdrowia odnotowało znaczny wzrost problemów z oddychaniem wśród mieszkańców Dżakarty w związku z pogarszaniem się jakości powietrza w stolicy.
Tylko w zeszłym tygodniu w Wielkiej Dżakarcie zgłoszono 90 546 infekcji górnych dróg oddechowych.
Dzienna liczba przypadków wzrosła z 4700 przypadków dziennie 3 września do około 16 000 przypadków dziennie dwa dni później, powiedział Imran Bampudi, dyrektor ds. zapobiegania i kontroli chorób zakaźnych.
„Pięćdziesiąt pięć procent przypadków infekcji górnych dróg oddechowych pochodzi od osób w wieku produkcyjnym, ponieważ spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu” – stwierdził Imam, jak podaje Kompas.id. „Wydaje się, że tendencja wzrostowa infekcji górnych dróg oddechowych wynika ze wzrostu zanieczyszczenia powietrza PM 2,5”.
PM2,5 to drobne cząstki stałe o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą przedostawać się do dróg oddechowych i powodować długotrwałe problemy zdrowotne.
CREA szacuje, że zanieczyszczenie powietrza jest odpowiedzialne za 2500 przedwczesnych zgonów rocznie w Wielkiej Dżakarcie, powodując jednocześnie problemy z układem odpornościowym i oddechowym oraz choroby sercowo-naczyniowe. (dzień)