Dyrektor generalny Freeport komentuje proces negocjacji w sprawie akcji

Tempo.co, Djakarta – Dyrektor-prezes PT Freeport Indonesia, Tony Venas, powiedział w zeszłym tygodniu, że nie było dyskusji na temat zwiększenia udziałów państwa w Freeport. Tony ogłosił to w odpowiedzi na wzrost udziałów stanu we Freeport do 61 procent.

„W tym tygodniu praktycznie nie było żadnej aktywności” – powiedział Tony w środę, 10 kwietnia 2024 r., podczas dni otwartych Eid al-Fitr w oficjalnej rezydencji ministra inwestycji Bahlila Lahadalii w południowej Dżakarcie.

Tony wyjaśnił, że ze względu na proces administracyjny, w tym nowelizację Rozporządzenia Rządu nr 96 z 2021 r. w sprawie prowadzenia działalności w zakresie górnictwa minerałów i węgla, dyskusje na temat zwiększenia udziału państwa wymagają czasu.

„No cóż, jest proces biurokratyczny, jest praca administracyjna i, jak wiadomo, PP 96 również wymaga zmiany” – powiedział.

Toney powiedział, że Freeport nie widzi żadnych przeszkód w zwiększaniu udziału państwa. Według niego Freeport i rząd Indonezji mają w tej sprawie podobne zdanie.

„Ogólnie rzecz biorąc, wszyscy już się porozumieli” – powiedział.

Zapytany o przedłużenie kontraktu z Freeportem, Tony odmówił odpowiedzi. Zwrócił pytanie z powrotem do Bahlila.

„Zapytaj pana Bahlila o przedłużenie oferty IUPK” – powiedział.

Wcześniej prezes Joko Widodo powiedział, że żaden z Jokowi nie chce rozmawiać o przedłużeniu zezwolenia na eksport koncentratów miedzi PT Freeport. Jokowi zauważył, że rząd nadal negocjuje warunki zwiększenia udziałów we Freeport i przedłużenia kontraktu.

„Najpierw należy zakończyć te negocjacje, zanim przystąpi się do kolejnych kroków” – powiedział Jokowi po wydarzeniu w Ankol w północnej Dżakarcie w czwartek 28 marca 2024 r. Trudny.”

Freeport wielokrotnie wyrażał pewność, że zezwolenia na eksport koncentratów miedzi pozostaną otwarte. Od zeszłego roku spółka nie może eksportować koncentratu miedzi, ponieważ od 10 czerwca 2023 r. rząd zakazał eksportu kilku surowców mineralnych, aby promować dodawanie rud do krajowej wartości.

READ  Kirk Cousins ​​podpisuje roczne, 35 mln dolarów przedłużenia z Vikings do 2023

Z obowiązku tego zwolnione zostały jednak cztery spółki, które ukończyły już połowę budowy huty. Freeport jest jednym z nich.

Freeport może eksportować koncentrat miedzi do 31 maja 2024 r., pod rygorem kary w wysokości 20 proc. wartości brutto sprzedaży surowców mineralnych za granicę przez pewien okres. Firma musi także zapłacić 7,5-proc. cło eksportowe.

SAVERO ARISTIA WIENANTO

Kliknij tutaj Otrzymuj najświeższe informacje od Tempo w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *