Dlaczego Indonezja potrzebuje pomocy Australii w dostarczaniu światu pojazdów elektrycznych i akumulatorów

Australia i Indonezja rozwijają bliskie więzi gospodarcze oparte na tym, co każdy kraj może zaoferować drugiemu w przejściu na czystą energię. Indonezja jest rosnącym producentem pojazdów elektrycznych i akumulatorów, które je napędzają. Australia ma wystarczające rezerwy litu dla Indonezji.

Obecni są prezydent Indonezji Joko „Jokowi” Widodo i premier Anthony Albanese Pewny siebie Bliższa współpraca w zakresie transformacji energetycznej.

Liderzy Wspólne oświadczenie We wtorek Indonezja zasygnalizowała wysiłki na rzecz zwiększenia produkcji pojazdów elektrycznych. Widodo szukam Aby uzyskać pomoc Australii w osiągnięciu celu Indonezji, jakim jest stanie się globalnym centrum produkcji pojazdów elektrycznych i akumulatorów.Przeczytaj także: Możemy potrzebować 6 razy więcej minerałów używanych do produkcji energii odnawialnej i baterii Jak możemy uniknąć znacznego wzrostu wpływu min?


Jakie są cele Indonezji?

Zgodnie ze zobowiązaniami wynikającymi z porozumienia paryskiego, Indonezja wyznaczyła ambitny cel dla swojego przemysłu motoryzacyjnego. Chce, aby do 2025 roku co najmniej 20% produkowanych przez nią samochodów było pojazdami elektrycznymi. Odpowiada to około 400 000 samochodów.

Indonezyjskie programy rządowe itp Niski koszt ekologicznego samochodu Zachęty i Pojazd o niskiej emisji dwutlenku węgla Regulacje napędzają tę zmianę.

Większość pojazdów produkowanych w Indonezji to spółki joint venture z zagranicznymi producentami. Aby produkować pojazdy elektryczne, Indonezja utworzyła spółki joint venture z koreańskim Hyundaiem i chińskim SGMW.

rządu cel Indonesia Battery Corporation (IBC) ma stać się centrum produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Wykorzysta bogate złoża niklu w Indonezji. W kraju brakuje jednak innych materiałów do produkcji tych baterii, zwłaszcza litu.Przeczytaj także: Oto jak Indonezja może osiągnąć zerową emisję w sektorze energetycznym do 2050 roku


Dlaczego Indonezja chce australijskiego litu?

Do 2040 roku Indonezja chce znaleźć się wśród pięciu największych na świecie producentów akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Aby to osiągnąć, musimy zapewnić dostęp do innych minerałów, w tym litu. Wszędzie serwowane są australijskie miny Połowa litu na świecie.

Inni Ważni dostawcy Należą do nich Chile (24%) i Chiny (16%). Jednak bliskość Indonezji sprawia, że ​​Australia jest bardziej atrakcyjnym dostawcą.

Jak dotąd większość australijskiego eksportu litu trafiała do Chin. Zmieniająca się geopolityka (na przykład Chile Planuje nacjonalizację (jej przemysł litowy) i zakłócenia globalnego łańcucha dostaw (wojna rosyjsko-ukraińska, napięcia między Chinami a USA), Australia mogłaby również skorzystać na eksporcie litu do Indonezji.Czytaj więcej: Baterie to środowiskowa pięta achillesowa pojazdów elektrycznych – chyba że je naprawimy, użyjemy ponownie i poddamy recyklingowi


Australia nie jest w stanie udoskonalić całego swojego litu

Australia jest największym producentem na świecie Spodumen. Ten minerał jest bogaty w lit.

Jednak Australia ma Ograniczona pojemność Wodorotlenek litu używany do produkcji akumulatorów litowych służy do oczyszczania całego spodumenu. Łącząc się z przemysłem akumulatorowym i samochodowym w Indonezji i innych krajach, sensowne jest wykorzystanie tego zasobu w ramach globalnego łańcucha dostaw.

Australia odgrywa niewielką rolę w światowym handlu przemysłem. Rośnie jednak jego rola w globalnej sieci produkcyjnej.

Australia jest wyjątkowa przewaga konkurencyjna W specjalnych komponentach. Obejmują one części produktów gotowych, takich jak samoloty i powiązany sprzęt, pojazdy, maszyny do robót ziemnych i obróbki minerałów oraz sprzęt medyczny i chirurgiczny.

Jednak położenie geograficzne Australii stawia ją w niekorzystnej sytuacji jako eksportera. Eksport na odległe kluczowe rynki kosztuje więcej.

Ekspertyza w zakresie komponentów wagowych o większej wartości pomaga przezwyciężyć tę „tyranię odległości”. Australijczykom dobrze jest eksportować surowce (w tym lit) i reimportować pochodne do produkcji produktów o wyższej wartości.

Australia przetwarza trochę wodorotlenku litu w zakładzie w pobliżu Bunbury w stanie Waszyngton, ale nie ma możliwości obsłużenia największego wydobycia.
Abermarle/AAP


Czytaj też: Australia bogata w minerały ważne dla zielonej technologii Ale wciąż nie używamy ich zbyt często


Co przyniesie porozumienie w sprawie litu?

Rząd Australii Zachodniej oraz handel i przemysł Indonezji (KADIN) w lutym 2023 r Podpisano Memorandum of Understanding (MOU) w celu zbadania możliwości partnerstwa. Nacisk kładziony jest na dostarczanie ważnych minerałów dla przemysłu baterii. Widodo i WA Premier Roger Cook podpisali kontynuację plan działania W tym tygodniu.

Oczekuje się, że Australia i Indonezja podpiszą protokół ustaleń w celu przyspieszenia współpracy w globalnym przemyśle akumulatorów i pojazdów elektrycznych. Wtorek Wspólne oświadczenie Obejmuje to zobowiązanie do dążenia do celu.

Ponieważ oba kraje zaczynają dekarbonizować, powinny skorzystać z komplementarnych aspektów swoich gospodarek. Obaj wyruszają w podróż ku transformacji energetycznej, aby stawić czoła wyzwaniom związanym ze zmianą klimatu.

Jednak ważne jest, aby nie ograniczać tego do wysiłków dwustronnych. Po pierwsze, akumulator EV wymaga czegoś więcej niż niklu i litu. Wiele jego składników musi pochodzić z innych krajów. A branża akumulatorów EV powinna być zintegrowana z branżą motoryzacyjną obsługującą rynki światowe.

Wspólne przedsięwzięcia mogą również obejmować przetwarzanie minerałów. W Indonezji większość hut wytwarza energię elektryczną z węgla. Współpraca w zakresie transformacji energetycznej powinna obejmować przejście na czyste powietrze, wodę i energię słoneczną.

READ  W wyniku osunięć ziemi w Indonezji zginęło 19 osób, a 2 uznano za zaginione

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *