Djokovic uwięziony na lotnisku, prezydent Serbii stara się o wejście do Australii

  • Rządy Djokovica w rękach australijskiego rządu
  • Został uwięziony w odosobnionym pokoju na lotnisku z powodu problemu z wizą
  • Prezydent Serbii mówi, że kraj stoi za nim

MELBOURNE, 5 stycznia (Reuters) – Novak Djokovic utknął w nocy na lotnisku w Melbourne pośród międzynarodowych manewrów politycznych nad tym, czy Australia uhonoruje sportowca nr 1 na świecie. Zwolnienie medyczne Odeślij go do domu z powodu obowiązku szczepień lub z powodu błędu wizowego.

Djokovic, który oczekuje na swoje 21. zwycięstwo wielkoszlemowe w Australian Open, wylądował na lotnisku Tullamarine w Melbourne w środę o 23:30 czasu lokalnego po 14-godzinnym locie z Dubaju.

Ale czekał na pozwolenie na wjazd do kraju wczesnym rankiem w czwartek po tym, jak ujawniono, że jego grupa złożyła wniosek o wizę, która nie pozwalała na zwolnienia lekarskie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

To skłoniło lokalny rząd stanu Victoria, w którym rozgrywa się turniej Open-playing, do stwierdzenia, że ​​nie poprze wniosku Djokovica, pozostawiając jego los w rękach rządu federalnego i premiera Scotta Morrisona.

Niezwykłe posunięcie rządu australijskiego, mające na celu uniemożliwienie Djokovicowi wjazdu do kraju z powodu błędu w formularzu wizowym, doprowadziło do groźby incydentu dyplomatycznego między Canberrą a Belgradem.

„Zakończyłem rozmowę telefoniczną z Novakiem Djokoviciem” – napisał na Instagramie prezydent Serbii Alexander Vuிக்i. „Powiedziałem naszemu Novakowi, że cała Serbia jest z nim i że nasze ciała robią wszystko, co w ich mocy, aby natychmiast zakończyć nękanie największego tenisisty świata.

„Serbia Novak będzie walczyć o prawdę i sprawiedliwość zgodnie ze wszystkimi zasadami prawa międzynarodowego. Novak jest silny i wszyscy o tym wiemy”.

Serbskie media doniosły, że Vucic wezwał ambasadora Australii do Belgradu i zażądał jego natychmiastowego uwolnienia, aby zagrać w Djokovica.

Ojciec Djokovica, Stradjan, powiedział, że czekał sam w pokoju z uzbrojonymi strażnikami na lotnisku na ostateczną decyzję, czy jego syn może wjechać do kraju.

READ  Projekt walki rybaków na rzecz przybrzeżnych gospodarstw solnych na wyspie Madura w Indonezji

„Nie mam pojęcia, co się dzieje. Trzymają mojego syna w niewoli już od pięciu godzin” – powiedział Srdjan serbskiemu wydaniu internetowemu Sputnika. Jeśli nie wypuścimy go za pół godziny, zbierzemy się na ulicy, co jest walką dla wszystkich.

– Niezbyt regularna podróż z centrum – skomentował trener Koran Ivanisevic. Selfie na Instagramie Z poczekalni na lotnisku, z dłońmi na twarzy i urzekającymi emotikonami.

Morrison w obliczu Wielka wpadka Decyzja jego rządu o zwolnieniu Djokovica ze szczepionek, aby zagrać w Open, doprowadziła do wskazania palca między konserwatywną administracją premiera a lewicowym rządem wiktoriańskim kierowanym przez premiera Dona Andrewsa.

Australia, a zwłaszcza stan Victoria, ma najdłuższą ogólną blokadę na świecie i wysłała wybuchowe numery przypadków wariantu Omicron do rekordowych poziomów. Czytaj więcej

Po niepowodzeniu Morrison zasugerował, że powinien zadowolić rząd federalny, który jest odpowiedzialny za granice międzynarodowe i wizy, a nie umowę o uczestnictwie Djokovica. Czytaj więcej

Krótko przed przybyciem Djokovica Morrison powiedział, że „nie ma specjalnych zasad” dotyczących zwolnienia.

Tenis – Półfinały Pucharu Davisa – Serbia v Chorwacja – La Gaza Magica, Madryt, Hiszpania – 3 grudnia 2021 r. Novak Djokovic z Serbii świętuje zwycięstwo nad chorwackim Marin Cilic REUTERS / Susana Vera.

„Jeśli te dowody nie wystarczą, nie będzie traktowany inaczej niż ktokolwiek inny i wróci do domu następnym lotem” – powiedział Morrison na wcześniejszej konferencji prasowej.

Partia wizowa

Djokovic przyleciał samolotem Emirates, ale funkcjonariusze straży granicznej skontaktowali się z rządem wiktoriańskim, aby zapytać, czy rząd formalnie poparłby wizę numer jeden na świecie, ale odmówił.

„Rząd federalny zapytał, czy poprzemy wniosek wizowy Novaka Djokovica na wjazd do Australii” – powiedziała Jala Bulford, pełniąca obowiązki minister sportu Wiktorii.

READ  Infrastruktura, klucz przywództwa do rozwoju ekosystemu cyfrowego: Minister

„Nie oferujemy wsparcia przy składaniu wniosków o wizę osobistą Novakowi Djokovicowi, aby mógł wziąć udział w turnieju wielkoszlemowym Australian Open 2022.

„Zawsze byliśmy pewni dwóch rzeczy: zezwolenia na wizy to sprawa federalna, a zwolnienia lekarskie to sprawa lekarzy”.

Nie jest jasne, czy rząd federalny zezwoli na jego wjazd. Straż Graniczna nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

Tenis Australia i urzędnicy rządowi szybko upierali się, że Djokovic nie otrzymał wybranego przez siebie leczenia.

Zły Australijczyk

Serb, który wcześniej odmówił ujawnienia swojego statusu szczepionki, zdobył dziewięć tytułów, w tym ostatnie trzy w Melbourne Park. We wtorek potwierdził, że został zaszczepiony, aby móc zagrać w Australian Open, które rozpoczyna się 17 stycznia.

Australijska legenda tenisa Rod Laver, która została wybrana do głównej prezentacji w Melbourne Park w stanie Wiktoria, ostrzegł, że Djokovic może spotkać się z wrogością miejscowego tłumu.

„Myślę, że to będzie brzydkie” – powiedział Lower News Corp. „Myślę, że ludzie z epoki wiktoriańskiej pomyślą: 'Tak, chcę zobaczyć, jak gra i rywalizuje, ale jednocześnie jest dobry i zły sposób”.

„Tak, jesteś świetnym graczem, wygrałeś wiele meczów, więc nie może to być fizyczne. Więc w czym problem?”

Lokalna Christine Warden z Melbourne powiedziała, że ​​to „wstyd”.

„Wszyscy zrobiliśmy właściwą rzecz, wszyscy wyszliśmy i otrzymaliśmy nasze ciosy i nasze dopalacze, i mamy kogoś z zagranicy, który może go nagle wykluczyć i zagrać. Myślę, że to kompletna. Wstyd i nie zobaczę to.”

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

oświadczenie Sudipto Ganguly w Bombaju; Dodatkowy raport Nicka Mulwenny’ego i Johna Myrne’a; Montaż przez Petera Rutherforda, Alison Williams i Hugh Lawsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *