Ćwiczenia Dżakarty z Pekinem sygnalizują nierówne położenie rywalizacji amerykańsko-chińskiej

Autorstwa Christy Lee

WASZYNGTON – Ponieważ Indonezja przygotowuje się do wzięcia w tym miesiącu wspólnych ćwiczeń wojskowych pod przewodnictwem USA, zgodziła się na zorganizowanie ćwiczeń wojskowych z Chinami na spotkaniu w tym tygodniu, co zdaniem analityków podkreśla niezaangażowane stanowisko Indonezji w sprawie rywalizacji USA-Chiny.

Indonezyjska armia przygotowuje się do zorganizowania pod dowództwem USA ćwiczeń Super Garuda Shield z udziałem kilkudziesięciu krajów, w tym Japonii, Australii, Korei Południowej, Niemiec, Singapuru i Malezji. Coroczne ćwiczenia odbędą się od 26 sierpnia do 5 września w prowincjach Jawa Wschodnia, Jawa Zachodnia i Sumatra Południowa w Indonezji.

Tymczasem na wtorkowym spotkaniu w Dżakarcie wysocy rangą urzędnicy indonezyjscy i chińscy zgodzili się na przeprowadzenie wspólnych ćwiczeń wojskowych i potwierdzili swoje zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa regionalnego, jak wynika z oświadczenia indonezyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Było to pierwsze spotkanie urzędników wyższego szczebla w ramach wspólnych rozmów ministrów spraw zagranicznych i obrony, które w przyszłym roku pod rządami nowej administracji indonezyjskiej zostaną podniesione do rangi spotkania na szczeblu ministerialnym. Prezydent-elekt Prabowo Subianto rozpoczyna swoją kadencję w październiku.

Obydwa kraje zgodziły się na rozpoczęcie nowych rozmów podczas spotkania ustępującego prezydenta Joko Widodo w październiku w Pekinie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

„Jeśli tak się stanie w przyszłym roku, dwustronne ćwiczenia z Chińczykami będą odzwierciedleniem próby wykazania przez Indonezję swojej neutralności w oparciu o politykę zagraniczną „Bebas i Aktif”, czyli „Wolny i aktywny”. Wciągnij Indonezję w jej strefę wpływów” – powiedział Abdul Rahman Yacob, badacz w programie Azji Południowo-Wschodniej w Lowy Institute.

Jeżeli jednak ćwiczenia z Chinami skupią się na operacjach bojowych i interoperacyjności, a nie na nietradycyjnych obszarach bezpieczeństwa, takich jak walka z piractwem i terroryzmem, i zostaną przeprowadzone na spornym Morzu Południowochińskim, „podniesie to sygnał ostrzegawczy dla Stanów Zjednoczonych i jego sojusznicy” – powiedział Yacob.

„Indonezja pod rządami Prabowa musi rozważyć wiele czynników, planując ćwiczenia z Chińczykami, ponieważ potencjalne konsekwencje są duże”. Dodał, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy, w tym Korea Południowa, Francja i Japonia, mogą ponownie rozważyć decyzję o wyposażeniu Indonezji w zaawansowane systemy uzbrojenia.

READ  Świadkowie twierdzą, że sześć dziewcząt zabitych w wypadku samochodowym z półciężarówką zatrzymało się

Podobnie jak inne kraje Azji Południowo-Wschodniej, Indonezja prowadzi wspólne ćwiczenia z USA i Chinami.

W zeszłym roku Chiny wysłały niszczyciel morski i okręt wojenny do udziału w wielostronnych ćwiczeniach morskich na zaproszenie Dżakarty, których celem jest wspieranie współpracy w operacjach humanitarnych i zarządzaniu katastrofami.

Uczestniczyła także Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych, opisując ćwiczenia jako umożliwiające „wymianę mającą na celu wsparcie współpracy wielostronnej”.

Współpracę obronną Indonezji z Chinami uważa się za słabo rozwiniętą i skupiającą się głównie na ćwiczeniach na niskim szczeblu. Jednak ostatnio Dżakarta wyraziła zainteresowanie zorganizowaniem większej liczby ćwiczeń wojskowych z Chinami, oprócz państw członkowskich ASEAN i Stanów Zjednoczonych.

W lipcowym wywiadzie dla Nikkei Asia szef sztabu armii indonezyjskiej, generał Maruli Simanjuntak, powiedział, że indonezyjska armia przygotowuje się do wspólnych ćwiczeń z Chinami, które mogą rozpocząć się w przyszłym roku.

„Indonezja, podobnie jak większość jej sąsiadów, szuka praktycznej współpracy przeciwko hegemonicznym ambicjom Chin i chce się przed nią bronić” – powiedział Gregory Pauling, starszy pracownik naukowy i dyrektor Programu dla Azji Południowo-Wschodniej oraz Azjatyckiej Inicjatywy na rzecz Przejrzystości Morskiej. Studia międzynarodowe.

„To wyjaśnia również, dlaczego Dżakarta jest otwarta na ograniczone ćwiczenia wojskowe z Chinami, pomimo priorytetowego traktowania znacznie silniejszych więzi wojskowych z tradycyjnymi partnerami, takimi jak USA, Japonia i Australia”.

Komandosi Navy SEALs i dowództwo Frogman Force Indonezji przeprowadziły w lipcu wspólne ćwiczenia. Ćwiczenia odbywają się corocznie, począwszy od dwustronnych rozmów obronnych w 2022 roku.

Andreyka Natalegawa, współpracownik programu Azji Południowo-Wschodniej w CSIS, powiedziała: „Chociaż stosunki między Indonezją a Chinami w zakresie bezpieczeństwa są otwarte i nowe, Stany Zjednoczone pozostają głównym partnerem we współpracy z Indonezją w zakresie bezpieczeństwa”.

Kontynuował: „Głębokość, częstotliwość i instytucjonalizacja dwustronnych i wielostronnych ćwiczeń USA z Indonezją nie mają sobie równych i jest mało prawdopodobne, aby Chiny w najbliższym czasie zastąpiły rolę Stanów Zjednoczonych jako głównego partnera Indonezji w zakresie bezpieczeństwa”.

READ  Chiny wysyłają załogę na swoją stację kosmiczną

Podczas pierwszego amerykańsko-indonezyjskiego dialogu wyższych urzędników na temat polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, który odbył się w Waszyngtonie w październiku 2023 r., Stany Zjednoczone potwierdziły swoje zaangażowanie we wspieranie sił obronnych Indonezji jako „największego partnera zaangażowanego wojskowego” tego kraju.

Firma News Lens została upoważniona do opublikowania tego artykułu Głos Ameryki.

Przeczytaj dalej: Lai zobowiązuje się do wzmocnienia zdolności obronnych Tajwanu

Redaktor TNL: Kim Chan (@thenewslensintl)

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i chcesz otrzymywać więcej wiadomości w swoim kanale aktualności, śledź nas Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *