Ceny ropy osiągnęły najniższy poziom od 9 miesięcy w związku z obawami o recesję

Na tym wykresie z 24 lipca 2022 r. wzory baryłek ropy są widoczne przed rosnącym wykresem giełdowym. REUTERS / Dado Ruvic / ilustracja

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

LONDYN, 26 września (Reuters) – Ceny ropy osiągnęły w poniedziałek najniższy poziom od dziewięciu miesięcy, ponieważ obawy o recesję i silny dolar zagroziły rynkom.

Kontrakty terminowe na ropę Brent na listopadowe rozliczenie spadły o 37 centów, czyli 0,4%, do 85,78 USD za baryłkę, z 84,51 USD, najniższego poziomu od 14 stycznia.

Ropa naftowa West Texas Intermediate (WTI) z dostawą w listopadzie spadła do 77,21 USD, najniższego poziomu od 6 stycznia, a ostatnio spadła o 23 centy, czyli 0,3%, do 78,51 USD.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Oba kontrakty spadły w piątek o 5%.

Indeks dolara, który mierzy dolara względem koszyka głównych walut, osiągnął w poniedziałek najwyższy poziom od 20 lat. Silny dolar ma tendencję do zmniejszania popytu na ropę denominowaną w dolarach.

Jak wynika z danych Refinitiv Eikon, wpływ silnego dolara na ceny ropy jest najbardziej wyraźny od ponad roku.

Grafika Reutera

Tymczasem podwyżki stóp procentowych przez banki centralne w wielu krajach konsumujących ropę w celu zwalczania rosnącej inflacji wywołały obawy o spowolnienie gospodarcze i załamanie popytu na ropę.

„Ponieważ coraz więcej banków centralnych jest zmuszonych do podjęcia nadzwyczajnych środków bez względu na koszty dla gospodarki, popyt na pomoc w restrukturyzacji rynku ropy zwycięży”, powiedział Craig Erlam, starszy analityk rynku w Onda w Londynie.

Zakłócenia na rynku ropy spowodowane wojną rosyjsko-ukraińską, sankcje Unii Europejskiej na rosyjską ropę, które rozpoczęły się w grudniu, oraz plan krajów G7, aby ograniczyć ceny rosyjskiej ropy, zapewniły pewne wsparcie dla cen.

READ  Cały Szanghaj zostaje objęty blokadą COVID pomimo niższych przypadków symptomatycznych

Kiedy Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej sojusznicy z OPEC+ pod przewodnictwem Rosji spotykają się 5 października, uwaga zwrócona została na ich wcześniejsze spotkanie, aby uzgodnić ograniczenie produkcji.

OPEC+ produkuje jednak znacznie poniżej swojej docelowej produkcji, co oznacza, że ​​dalsze cięcia nie będą miały większego wpływu na podaż.

Dane z zeszłego tygodnia pokazały, że OPEC+ nie osiągnął swojego celu o 3,58 mln baryłek w sierpniu, co jest większym niedoborem niż w lipcu. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Noah Browninga Dodatkowe reportaże Mohi Narayan w New Delhi i Sonali Paul w Melbourne Montaż Davida Goodmana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.