Ceny ropy osiągnęły najniższy poziom od 9 miesięcy w związku z obawami o recesję

Na tym wykresie z 24 lipca 2022 r. wzory baryłek ropy są widoczne przed rosnącym wykresem giełdowym. REUTERS / Dado Ruvic / ilustracja

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

LONDYN, 26 września (Reuters) – Ceny ropy osiągnęły w poniedziałek najniższy poziom od dziewięciu miesięcy, ponieważ obawy o recesję i silny dolar zagroziły rynkom.

Kontrakty terminowe na ropę Brent na listopadowe rozliczenie spadły o 37 centów, czyli 0,4%, do 85,78 USD za baryłkę, z 84,51 USD, najniższego poziomu od 14 stycznia.

Ropa naftowa West Texas Intermediate (WTI) z dostawą w listopadzie spadła do 77,21 USD, najniższego poziomu od 6 stycznia, a ostatnio spadła o 23 centy, czyli 0,3%, do 78,51 USD.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Oba kontrakty spadły w piątek o 5%.

Indeks dolara, który mierzy dolara względem koszyka głównych walut, osiągnął w poniedziałek najwyższy poziom od 20 lat. Silny dolar ma tendencję do zmniejszania popytu na ropę denominowaną w dolarach.

Jak wynika z danych Refinitiv Eikon, wpływ silnego dolara na ceny ropy jest najbardziej wyraźny od ponad roku.

Grafika Reutera

Tymczasem podwyżki stóp procentowych przez banki centralne w wielu krajach konsumujących ropę w celu zwalczania rosnącej inflacji wywołały obawy o spowolnienie gospodarcze i załamanie popytu na ropę.

„Ponieważ coraz więcej banków centralnych jest zmuszonych do podjęcia nadzwyczajnych środków bez względu na koszty dla gospodarki, popyt na pomoc w restrukturyzacji rynku ropy zwycięży”, powiedział Craig Erlam, starszy analityk rynku w Onda w Londynie.

Zakłócenia na rynku ropy spowodowane wojną rosyjsko-ukraińską, sankcje Unii Europejskiej na rosyjską ropę, które rozpoczęły się w grudniu, oraz plan krajów G7, aby ograniczyć ceny rosyjskiej ropy, zapewniły pewne wsparcie dla cen.

READ  Wybory we Włoszech: wyborcy gotowi wybrać Meloniego, skrajnie prawicowe Fratelli d'Italia

Kiedy Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej sojusznicy z OPEC+ pod przewodnictwem Rosji spotykają się 5 października, uwaga zwrócona została na ich wcześniejsze spotkanie, aby uzgodnić ograniczenie produkcji.

OPEC+ produkuje jednak znacznie poniżej swojej docelowej produkcji, co oznacza, że ​​dalsze cięcia nie będą miały większego wpływu na podaż.

Dane z zeszłego tygodnia pokazały, że OPEC+ nie osiągnął swojego celu o 3,58 mln baryłek w sierpniu, co jest większym niedoborem niż w lipcu. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Noah Browninga Dodatkowe reportaże Mohi Narayan w New Delhi i Sonali Paul w Melbourne Montaż Davida Goodmana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *