Brytyjski wywiad mówi, że Rosja sprowadza na Ukrainę więcej sił rezerwowych

Prorosyjskie siły separatystyczne są widoczne we wschodniej Ukrainie w obwodzie donieckim 28 maja 2022 r.

Agencja Anadolu | Agencja Anadolu | Dobre zdjęcia

Według Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii Rosja ma zbliżyć swoje siły rezerwowe do Ukrainy. Tymczasem Moskwa twierdzi, że nie planuje wycofania swoich sił z okupowanych obszarów na południu Ukrainy i że jej żołnierze oczyszczą siły ukraińskie z Donbasu.

„Rosja przenosi siły rezerwowe z całego kraju i gromadzi je w pobliżu Ukrainy do przyszłych operacji ofensywnych” – napisało w sobotnim tweecie brytyjskie Ministerstwo Obrony.

„Większość nowych jednostek piechoty używa pojazdów opancerzonych MT-LB z długoterminowych magazynów jako swojego podstawowego transportu.”

Rosja od dawna uważała swoje czołgi za „nieodpowiednie dla większości frontowych zadań transportowych piechoty”, a ministerstwo twierdziło, że Rosjanie borykają się z problemami ze sprzętem.

„Pomimo oświadczenia prezydenta Putina z 7 lipca 2022 r., że rosyjskie wojsko nie „rozpoczęło” swoich wysiłków na Ukrainie, wiele jej posiłków jest rozmieszczonych z grupami ad hoc, przestarzałym lub nieodpowiednim sprzętem” – powiedział.

Czytaj więcej: USA wyślą Ukrainie dodatkowe 400 mln dolarów pomocy wojskowej; Rosja zaatakowała Zachód na G-20

Jednak gdy siły rosyjskie nadal atakują wschodni Donbas Ukrainy, ambasador Rosji w Wielkiej Brytanii Andrij Gelin powiedział w piątek, że jej wojska nie planują opuszczenia południowego wybrzeża, które okupowały od kilku miesięcy. Obejmują one regiony Chersoń, Mikołajów i Zaporoże, z których ostatni jest domem dla największej elektrowni jądrowej w Europie.

Tymczasem siły ukraińskie używają zaawansowanej precyzyjnej broni z Zachodu, aby spowolnić niektóre rosyjskie postępy, ale potrzebują więcej, a żołnierze potrzebują więcej czasu, aby nauczyć się ich używać, powiedział Reuterowi Ołeksij Daniłow z Narodowej Rady Obrony i Bezpieczeństwa. Wywiad.

Czytaj więcej: Ukraina twierdzi, że zachodnia broń robi różnicę, ale potrzeba więcej

READ  Założyciel FTX, Sam Bankman-Fried, stoi w obliczu nowych zarzutów karnych

Administracja Bidena ma wydać oświadczenie Pakiet pomocy bezpieczeństwa dla Ukrainy o wartości 400 milionów dolarów, powiedział wysoki rangą funkcjonariusz obrony, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, aby podzielić się nowymi szczegółami pakietu pomocowego. Urzędnik powiedział, że najnowsza pomoc obronna będzie kombinacją systemów już wdrożonych do walki i nowych zdolności.

Moskiewski urzędnik został aresztowany za swoje antywojenne poglądy

Jako przykład ścisłej kontroli Rosji nad sprzeciwem, moskiewski radny miejski został skazany w piątek na siedem lat za to, co władze określiły jako rozpowszechnianie „fałszywych informacji” o wojnie na Ukrainie.

Prawnik powiedział, że po raz pierwszy ktoś został osadzony w więzieniu zgodnie z rosyjskim prawem wkrótce po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, która kryminalizuje „celowe rozpowszechnianie fałszywych informacji o rosyjskim wojsku”. „Fałszywe informacje” według standardów Kremla są sprzeczne z deklaracjami rządu.

Deputowany miasta Moskwy Aleksiej Korinow, oskarżony o rozpowszechnianie „świadomie fałszywych informacji” o walkach rosyjskiego wojska na Ukrainie, zapytał: „Czy nadal potrzebujesz tej wojny?” Stoi z plakatem. W przeszklonej sali podczas rozprawy skazującej jego proces przed sądem w Moskwie w dniu 8 lipca 2022 r.

Kirill Kudryavtsev AFP | Dobre zdjęcia

Radny Aleksiej Korinow omawiał na lokalnym spotkaniu konkurs rysunkowy dla dzieci, który został sfilmowany i później umieszczony na YouTube. Według Reutersa. „O jakim konkursie malarstwa dla dzieci możemy mówić na Dzień Dziecka… kiedy dzieci umierają codziennie?” Zauważył to.

„Zabrali moją wiosnę, zabrali moje lato, a teraz zabrali mi jeszcze siedem lat życia” – powiedzieli zwolennicy Corino podczas jego wyroku, według Reutersa.

Czytaj więcej: Radny miasta Moskwy skazany na siedem lat za antywojenne komentarze

Napięcia G-20

Na spotkaniu G-20 w Indonezji kilku ministrów spraw zagranicznych wezwało do zakończenia rosyjskiej blokady ukraińskich portów, która blokuje eksport kluczowej żywności do większości świata.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow odpowiedział, oskarżając zachodnich urzędników o „wściekłą rusofobię” i skupiając się na krytyce Moskwy, a nie na sposobach rozwiązywania globalnych problemów gospodarczych.

„Zamiast znaleźć tak potrzebną wspólną płaszczyznę w głównych kwestiach globalnych problemów gospodarczych i finansowych, istnieje tylko fanatyczna rusofobia, dla której stworzono G-20” – powiedział w piątek Ławrow.

„Jest to bezpośrednia prowokacja (Ukrainy), mająca na celu sprowokowanie Zachodu do działań militarnych” – powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow na konferencji prasowej w Arabii Saudyjskiej.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Reuters

Tymczasem w sobotę sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że rozmawiał ze swoim chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi o rosyjskiej agresji podczas godzinnych rozmów, pierwszej osobistej dyskusji od października.

Czytaj więcej: Coraz więcej Rosjan chce uniknąć służby wojskowej, twierdzą niektórzy prawnicy i organizacje zajmujące się ochroną praw

Blinken powiedział, że wyraził zaniepokojenie „przymierzem” Pekinu z Moskwą.

„Po raz kolejny podzieliłem się z radnym stanowym, że jesteśmy zaniepokojeni zbliżeniem ChRL z Rosją”, powiedział Blinken, dodając, że Chiny „rozszerzyły rosyjską propagandę”.

Chociaż Chiny twierdzą, że sprzeciwiają się rozlewowi krwi i chcą zakończenia konfliktu na Ukrainie, ich media w dużej mierze obwiniały NATO i Stany Zjednoczone za wojnę i odmówiły przyjęcia zachodnich sankcji wobec Rosji. Pekin zadeklarował partnerstwo „bez ograniczeń” z Moskwą na kilka tygodni przed inwazją na Ukrainę.

— Do tego raportu przyczynili się Amanda Macias i Reuters z CNBC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *