Brazylijski gwiazdor piłki nożnej Pele zmarł w wieku 82 lat

Zmarł Pele, ikona brazylijskiego futbolu, który trzykrotnie przywiózł do domu trofeum Pucharu Świata, stał się międzynarodową supergwiazdą i wówczas najlepiej opłacanym sportowcem drużynowym na świecie. Ma 82 lata.

O jego śmierci poinformowała w czwartek jego córka Kelly Nascimento Instagram.

Pelego Zdrowie było słabe On jest stary. – powiedzieli lekarze ze Szpitala Alberta Einsteina w Sao Paulo Koniec grudnia Otrzymuje „wyższą opiekę” związaną z „niewydolnością nerek i serca” wynikającą z raka, z którym walczy od ponad roku. Miał również infekcję dróg oddechowych i pozostanie w szpitalu podczas świąt Bożego Narodzenia, powiedziała jego rodzina.

„Inspiracja i miłość naznaczyły podróż króla Pele, który odszedł dzisiaj w pokoju” — powiedział A Raport przeczytaj na stronie internetowej jego organizacji. „Podczas swojej podróży Edson zahipnotyzował świat swoim geniuszem w grze, powstrzymał wojnę, pracował społecznie na całym świecie i szerzył to, co uważał za rozwiązanie wszystkich naszych problemów: miłość. Jego przesłanie jest dziś dziedzictwem. Dla przyszłych pokoleń”.

Urodzony jako Edson Arantes do Nascimento 23 października 1940 roku, był prawie wyłącznie znany jako Pele – przezwisko to nabył po tym, jak źle wymówił imię innego piłkarza.

Pele dołączył do klubu piłkarskiego Santos w Brazylii w 1956 roku jako wewnętrzny napastnik w wieku 15 lat. Klub zdobył mistrzostwo ligi São Paulo, aw 1962 i 1963 roku zdobył zarówno Puchar Libertadores, jak i Intercontinental Club Cup.

Działając jako drugi napastnik, napastnik zadebiutował na arenie międzynarodowej rok po dołączeniu do Santosu w 1957 roku i zagrał na Mistrzostwach Świata w następnym roku w wieku 17 lat – jako najmłodszy zawodnik w historii. Strzelił hat-tricka w półfinale z Francją i strzelił dwa gole w meczu o mistrzostwo przeciwko gospodarzom Szwecji w 1958 roku.

Po wkroczeniu na arenę światową i olśniewającej umiejętnością wyprowadzania trudnych strzałów do siatki, Brazylia Peele ogłosił go „skarbem narodowym”. Posunięcie mające na celu zapobieżenie złapaniu go przez bogate europejskie drużyny. Zamiast tego Santos wyruszył w międzynarodową trasę koncertową, aby dać fanom szansę zobaczenia gwiazdy.

READ  Dżakarta przygotowuje się do obchodów Nowego Roku dzięki ulepszonemu wsparciu opieki zdrowotnej i postępowi biomedycznemu

Pele zerwał mięsień na następnym mundialu w 1962 roku i musiał odpocząć po drugim meczu, ale reprezentacja Brazylii zwyciężyła i zdobyła tytuły jeden po drugim. W 1966 roku Brazylia przegrała w pierwszej rundzie następnych mistrzostw świata po kontuzjach Pelego i innych.

Rozważał wycofanie się z międzynarodowej gry, ale w 1970 roku udało mu się ponownie wygrać. Pele strzelił 12 bramek w 14 meczach w swojej karierze na Mistrzostwach Świata i jest jedynym piłkarzem, który trzykrotnie zdobył to trofeum.

Pele wycofał się z Santosu w 1974 roku po strzeleniu 643 bramek w 659 meczach.

Odszedł rok później, aby dołączyć do swojego drugiego zespołu, New York Cosmos. W wieku 34 lat podpisał trzyletni kontrakt o wartości 7 milionów dolarów na grę w drużynie USA, jak donosił wówczas New York Times. Najlepiej opłacany gracz zespołowy Na tym świecie. Skończył grać dla Kosmosu przez dwa lata, pomagając im wygrać Puchar Ligi Północnoamerykańskiej w Piłce Nożnej i był powszechnie uznawany za popularyzację gry w Ameryce.

Jego Ostatnia gra Odbył się mecz pokazowy pomiędzy Santosem a Kosmosem. Pierwszą połowę zagrał z Kosmosem, a drugą ze swoim ukochanym Santosem. Kiedy czas dobiegł końca, jego koledzy z drużyny nieśli na ramionach emocjonalnego Pele i maszerowali nim po boisku.

„Mówiąc najprościej, Pele sprawił, że piłka nożna była fajna” – powiedział bramkarz Cosmos, Shep Messing. ESPN Ostatni mecz po 40 latach. „Mick Jagger, Elton John, Robert Redford na meczach. Muhammad Ali był na boisku w tym ostatnim meczu iw tamtym czasie byli dwoma najbardziej rozpoznawalnymi ludźmi na planecie”.

Pele strzelił w swojej karierze ponad 1000 bramek, co jest rekordem Guinnessa.

Po piłce nożnej wykorzystywał swoją platformę do wspierania organizacji charytatywnych i poprawy życia ubogich w Brazylii. Został światowym ambasadorem UNESCO w 1994 roku i pełnił funkcję ministra sportu w Brazylii. Opublikował kilka autobiografii, które stały się bestsellerami i wystąpił w filmach dokumentalnych o swoim życiu.

READ  Chicago wybrane na gospodarza Narodowej Konwencji Demokratów 2024 - NBC Chicago

FIFA przyznała mu tytuł „Największego wszechczasów” w 2012 roku, a Międzynarodowy Komitet Olimpijski przyznał mu tytuł „Sportowca Stulecia” w 1999 roku.

Jest także młodszy od Pelego i argentyńskiej gwiazdy po przejściu na emeryturę, Diego Maradony, często określanego mianem najlepszego gracza wszechczasów – został wspólnie nazwany „Piłkarzem stulecia” przez FIFA w 2000 roku. Pomimo rywalizacji, obaj nawiązali przyjaźń przed śmiercią Maradony w 2020 roku, po latach zakazów handlu.

„Chcę podziękować Pele. Wiemy, kim jest i kim zawsze będzie. Potrzebujemy ikon takich jak on” – powiedział Maradona podczas towarzyskiego meczu pokazowego w 2016 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *