Boeing podjął trzecią próbę wysłania swojej kapsuły Starliner na ISS

Uwolnienie kapsułki, tzw. Starliner, Zaplanowane na 18:54 w czwartek ze stacji kosmicznej Cape Canaveral na Florydzie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, kapsuła rakietowa Atlas V zostanie wystrzelona na orbitę, po czym zajmie jej mniej niż tydzień, aby rozdzielić się i swobodnie latać po orbicie przez około 24 godziny.
Ta misja będzie miała trochę materiałów dla astronautów już na ISS. Manekin ubrany w skafander o imieniu RosieRosie Nitownica po II wojnie światowej.
Ale „jeśli wszystko pójdzie dobrze” okazało się trudne dla projektu, który Boeing początkowo miał nadzieję, że zadziała w 2017 roku. Dotknięci opóźnieniami i barierami wzrostu. Pierwsza próba tego lotu testowego, znana jako OFT-1, została zmniejszona w 2019 roku z powodu problemu z wewnętrznym zegarem Starlinera. Ten błąd spowodował, że silniki w kapsule spaliły się nieprawidłowo i wybiły je, a władze zdecydowały. Zabierz statek kosmiczny do domu Misja musi być raczej kontynuowana. Pozbycie się tego problemu i innych problemów z oprogramowaniem zajęło ponad rok.
Ostatnio był Starliner Zawór zepsuł się z powodu problemów. Kiedy statek kosmiczny został wysłany na miejsce startu w sierpniu 2021 r., test przed lotem ujawnił, że główne zawory utknęły na miejscu, a inżynierowie nie byli w stanie natychmiast rozwiązać problemu.

Ostatecznie kapsuła musiała zostać zrzucona z wyrzutni. Kiedy inżynierowie nie byli w stanie naprawić go na miejscu, musiał zostać przewieziony do fabryki Boeinga w celu kompletnej naprawy.

Zawory stały się dla firmy źródłem ciągłych kontrowersji. Według niedawnego raportu z ReutersAerojet Rocketine z siedzibą w Alabamie, podwykonawca produkujący zawory, kłóci się z Boeingiem co do pierwotnej przyczyny problemu z zaworami.

Boeing i NASA nie zgadzają się, według przedstawicieli NASA podczas niedawnej konferencji prasowej.

Ich śledztwo wykazało, że wilgoć dostaje się do zaworów i powoduje „korozję” i „wiązanie”, powiedział wiceprezes Boeinga i kierownik projektu Starliner, Mark Nappy, na konferencji prasowej w zeszłym tygodniu. To skłoniło firmę do opracowania krótkoterminowego rozwiązania, które opracowało system czyszczenia obejmujący małą torbę, która została zaprojektowana w celu zapobiegania wilgoci powodującej korozję. NASA i Boeing twierdzą, że czują się komfortowo z tym rozwiązaniem.

READ  Jokowi otrzymuje wezwanie do sądu za nadużycie władzy

Steve Stitch, kierownik zespołu ds. projektów biznesowych w NASA, powiedział w zeszłym tygodniu: „Jesteśmy w dobrej pozycji, aby latać tym systemem.

Ale to nie koniec. Boeing ujawnił w zeszłym tygodniu, że w końcu będzie musiał przeprojektować zawory.

„Chcemy przeprowadzić trochę więcej testów i na podstawie tych wyników upewnimy się, jakie zmiany wprowadzimy w przyszłości” – powiedział Nabby. „W nadchodzących miesiącach dowiemy się więcej”.

Nie jest jasne, jak długo potrwa lub jeszcze opóźni pierwszy lot Boeinga w kosmos, jeśli poczyni się postępy w zakresie kompleksowego przeprojektowania zaworów Boeinga, w którym to momencie planowanie jest opóźnione o kilka lat. Według publicznych dokumentów kac ze Starlinerem będzie kosztował pół miliarda dolarów.

Tymczasem SpaceX, niegdyś uważany za zacofanego konkurenta w programie grupy biznesowej NASA, już wypuścił sześć misji kosmicznych i dwa rejsy dla NASA. Wystrzelenie jego pojazdu, Crew Dragon, wystrzeliło astronautów z amerykańskiej ziemi na orbitę po wycofaniu programu wahadłowców kosmicznych w 2011 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *