Blokada Sanya Covid: Tysiące turystów utknęło na „chińskich Hawajach”

Transport publiczny został zawieszony, a przemieszczanie się ludzi w mieście zostało ograniczone od soboty rano, poinformowali urzędnicy. Turyści osieroceni muszą zostać przez siedem dni i przejść pięć testów na Covid-19 przed wyjazdem.

W mieście przebywa około 80 000 turystów, powiedział w piątek wiceburmistrz He Zhigang. Wszyscy obecnie przebywający w Sanya i ci, którzy przybyli do miasta od 23 lipca, nie mogli opuścić prowincji Hainan po godzinie 18:00 czasu lokalnego w sobotę, powiedzieli urzędnicy prowincji.

Ograniczenia pojawiają się w szczycie letniego sezonu turystycznego dla prowincji wyspiarskiej, często nazywanej chińskimi Hawajami, popularnym miejscem ze względu na piaszczyste plaże, lasy tropikalne i luksusowe hotele.

Według danych firmy Variflight zajmującej się śledzeniem lotów, w sobotę odwołano 80% lotów z Sanyi. Państwowy nadawca CCTV poinformował w sobotę, że wszystkie pociągi odjeżdżające z Sanya zostały odwołane.

Urzędnicy w Sanyi przyznali się do niedogodności dla turystów i obiecali podczas konferencji prasowej w sobotnie popołudnie, że zrobią wszystko, co w ich mocy, aby rozwiązać problemy, w tym usprawnić anulowanie rezerwacji podróży i zaoferować pobyty w hotelach za pół ceny dla pozostawionych turystów w Sanyi.

Według władz lokalnych miasto zostało podzielone na strefy wysokiego i średniego ryzyka, a środki kontroli różnią się w zależności od poziomu ryzyka. Jednak całe miasto zostało uznane za objęte „zrównoważonym zarządzaniem” – oficjalnym terminem używanym do opisania wdrażania środków blokujących.

Miasto, położone na południowym krańcu wyspy Hainan, zgłosiło 827 przypadków od 1 sierpnia od północy w sobotę, w tym 240 potwierdzonych przypadków w sobotę i 173 bezobjawowe infekcje, zgodnie z ogłoszeniem przez władze prowincji zdrowia w niedzielę rano. Chiny liczą oddzielnie przypadki objawowe i bezobjawowe.

Sobotni wynik sprawia, że ​​epidemia jest bardziej dotkliwa w Chinach, które tego dnia zgłosiły 736 potwierdzonych i bezobjawowych przypadków lokalnych.

Urzędnicy powiedzieli, że znaleźli wysoce zaraźliwy podtyp Omicron BA.5.1.3 w wybuchu epidemii, który ich zdaniem rozprzestrzenił się na wyspę poprzez kontakt z zagranicznymi sprzedawcami owoców morza w porcie rybackim Yazhou w Sanya.

READ  Konserwatywna większość w Sądzie Najwyższym jest sceptyczna wobec programu szczepień Bidena

Ponieważ przypadki zostały zgłoszone w innych częściach wyspy, władze prowincji Hainan ogłosiły w sobotę testy kwasów nukleinowych w całej prowincji na 10-milionowej populacji.

Inne miasto w Hainan, Danzhou, ogłosiło częściową blokadę dla około miliona mieszkańców w sobotnie popołudnie, jak wynika z oficjalnego biuletynu. ich. Milion mieszkańców będzie zmuszony do niepotrzebnego pozostawania w domu tego ranka, poinformował państwowy nadawca CCTV.

Najnowsze środki pojawiają się, gdy chińska gospodarka zmaga się z surową polityką „zero-Covid”, która ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się infekcji poprzez blokady, masowe testy i ścisłą kontrolę graniczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *