Biznes chmurowy Google po raz pierwszy w historii przynosi zyski

  • Grupa chmurowa Google osiągnęła zysk operacyjny po ponad trzech latach strat.
  • Google zajmuje trzecie miejsce na amerykańskim rynku infrastruktury chmurowej za Amazonem i Microsoftem.

Dyrektor generalny Google, Sundar Pichai, przemawia na scenie podczas dorocznej konferencji programistów Google I/O, 8 maja 2018 r. w Mountain View w Kalifornii.

Stephena Lama | agencji Reutera

Google inwestuje pieniądze w swoją działalność w zakresie przetwarzania w chmurze, aby konkurować z Amazonem i Microsoftem. Te ogromne inwestycje ostatecznie zamienią się w zyski.

Alphabet powiedział we wtorek, że firma Google w chmurze osiągnęła zysk po raz pierwszy od trzech lat, podając wskaźniki operacyjne dla działu.

Oddział wygenerował dochód operacyjny w wysokości 191 mln USD przy przychodach w wysokości 7,45 mld USD w pierwszym kwartale, zgodnie z raportem o zarobkach Alphabet. W poprzednim kwartale jednostka odnotowała stratę w wysokości 706 mln USD przy przychodach w wysokości 5,82 mld USD.

Cloud Business obejmuje Google Cloud Platform, która wynajmuje infrastrukturę i usługi w chmurze, których firmy mogą używać do tworzenia i uruchamiania własnych aplikacji, a także subskrypcje oprogramowania biurowego Google Workspace. Klientami w chmurze są Deutsche Bank, Major League Baseball, PayPal i UPS.

Google konkuruje o pozyskanie klientów od dużych korporacji i agencji rządowych, które decydują między dużymi dostawcami technologii, przechodząc z tradycyjnych centrów danych do chmury i polegając na aplikacjach wymagających większej mocy obliczeniowej, wykorzystujących sztuczną inteligencję. Amazon Web Services, lider infrastruktury chmurowej, spopularyzował rynek w połowie 2000 roku i od 2014 roku przynosi zyski co kwartał. Microsoft, druga co do wielkości firma w branży, nie podała danych dotyczących zysków swojej jednostki Azure.

Alphabet zaczął ujawniać przychody z chmury w 2020 roku, a kolejny rok zaczął dostarczać informacje o zakresie strat operacyjnych.

Widzieć: Google bierze AIM na Nvidię, mówi, że chipy AI są szybsze, bardziej ekologiczne

READ  Trumna królowej Elżbiety leży w katedrze St Giles, króla Karola w Szkocji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *