Biden mówi, że jest teraz przekonany, że Putin zdecydował się na inwazję na Ukrainę, ale pozostawia otwarte drzwi dla dyplomacji

„Od tej chwili jestem przekonany, że podjął decyzję” – powiedział Biden podczas przemówień w Białym Domu.

Prezydent powiedział również, że USA uważają, że siły rosyjskie zamierzają zaatakować Ukrainę „w nadchodzącym tygodniu” lub wcześniej, a atak będzie skierowany na ukraińską stolicę Kijowa.

W ostatnich dniach administracja Bidena publicznie ujawniła kilka szczegółów wywiadowczych na temat ruchów rosyjskich – wyraźna zmiana w sposobie, w jaki zwykle działają urzędnicy bezpieczeństwa narodowego USA. Decyzja administracji o omawianiu ich ruchów „głośno i wielokrotnie”, powiedział Biden w piątek w pokoju Roosevelta, została podjęta „w celu usunięcia wszelkich powodów, które Rosja może podać, aby usprawiedliwić inwazję na Ukrainę i uniemożliwić im poruszanie się”.

„Nie popełnij błędu. Jeśli Rosja będzie realizowała swoje plany, będzie odpowiedzialna za katastrofalną i niepotrzebną wojnę z wyboru” – dodał.

W piątek prezydent powiedział, że „przekonał”, że Putin „podjął decyzję” o inwazji na Ukrainę, jest istotną zmianą jego stanowiska. Biden wcześniej stwierdził, że nie wierzy, by rosyjski przywódca podjął decyzję, ale przyznał, że jego wgląd w myślenie Putina jest ograniczony. Zauważył, że ma nadzieję, że dyplomacja złagodzi sytuację, mówiąc w piątek, że „dyplomacja jest zawsze możliwa”.

Zapytany jednak, dlaczego wierzy, że Putin w ogóle rozważa dyplomację, Biden powiedział tylko: „Mamy znaczące zdolności wywiadowcze”.

Rosyjska dezinformacja buduje fałszywe uzasadnienie dla Putina, by zrobił ten krok, powiedział Biden, oskarżając Rosję o łamanie zawieszenia broni podczas „szybko eskalacji kryzysu”.

„W ciągu ostatnich kilku dni widzieliśmy doniesienia o dużym wzroście liczby przypadków łamania zawieszenia broni przez wspieranych przez Rosję bojowników, którzy próbują sprowokować Ukrainę w Donbasie” – powiedział Biden, wskazując na wiele przykładów dezinformacji, które zostały rozpowszechnione przez Rosyjskie media państwowe, w tym „fałszywe” twierdzenie o ludobójstwie w regionie Donbasu.

Ale twierdzenia Rosjan po prostu nie mają sensu, argumentował Biden, mówiąc: „Przeczy podstawowej logice sądzić, że Ukraińcy wybraliby ten moment – ​​z dobrze ponad 150 000 żołnierzy rozmieszczonymi na jego granicach – aby eskalować trwający rok konflikt”.

READ  UTM mianował Jego Ekscelencję dr Laksanę Dry Handoko na stanowisko adiunkta

Pomimo amerykańskiej oceny zbliżającej się inwazji na Ukrainę, Biden powiedział, że to od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zależy, czy weźmie udział w konferencji bezpieczeństwa w Niemczech, która odbędzie się w ten weekend. Oczekuje się, że wiceprezydent Kamala Harris spotka się z Zełenskim podczas konferencji w sobotę.

Wcześniej w piątek Biały Dom oskarżył Rosję o masowy cyberatak na Ukrainę na początku tygodnia.

„Uważamy, że rosyjski rząd jest odpowiedzialny za szeroko zakrojone cyberataki na ukraińskie banki w tym tygodniu. Mamy informacje techniczne, które łączą Rosyjską Główną Dyrekcję Wywiadu (GRU), jak wiadomo, że infrastruktura GRU transmitowała duże ilości komunikacji na adresy IP na Ukrainie i domenach” – powiedziała Anne Neuberger, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego ds. cybernetyki i wschodzących technologii.

Przypisanie ataku było niezwykle szybkie dla rządu USA, a Neuberger zauważył, że Rosja wcześniej korzystała z opóźnień USA w przypisywaniu rosyjskich operacji hakerskich.

„Rosja lubi działać w cieniu i liczy na długi proces atrybucji, aby mogła kontynuować swoje złośliwe zachowanie wobec Ukrainy w cyberprzestrzeni, w tym wstępne pozycjonowanie na potencjalną inwazję” – powiedział Neuberger dziennikarzom w sali odpraw Białego Domu.

Urzędnicy Białego Domu ostrzegli również, że Rosja może spotkać się z rozległymi sankcjami, jeśli dokona inwazji na Ukrainę, nazywając je „najsurowszymi środkami, jakie kiedykolwiek rozważaliśmy przeciwko Rosji”.

Piątkowe przemówienie Bidena pojawia się w kontekście eskalacji napięć w regionie.

Prawie połowa rosyjskich sił otaczających Ukrainę znajduje się w pozycji do ataku, według urzędnika obrony zaznajomionego z najnowszą oceną. Liczba batalionowych grup taktycznych wzrosła do około 120 do 125.

Urzędnik powiedział, że rosyjskie wojsko nadal przesuwa siły w kierunku granicy, a w ciągu ostatnich 48 godzin liczba sił w pozycji ataku osiągnęła 40% do 50%.

Ambasador USA przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Michael Carpenter ostrzegł w piątek, że Stany Zjednoczone oceniły znaczne nagromadzenie rosyjskich sił zbrojnych w pobliżu Ukrainy tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

READ  Na Bali wysłano dodatkowych funkcjonariuszy bezpieczeństwa, aby zapewnić turystom bezpieczeństwo w okresie świątecznym

„Rosja prawdopodobnie zgromadziła od 169 000 do 190 000 pracowników na Ukrainie i w jej pobliżu, w porównaniu z około 100 000 30 stycznia”, powiedział w oświadczeniu na posiedzeniu OBWE. Obejmuje to wojska rosyjskie na granicach Ukrainy, a także siły dowodzone przez Rosję na wschodniej Ukrainie, które nie były uwzględniane w poprzednich amerykańskich ocenach siły Rosji na tym obszarze.

Krótko przed swoimi uwagami Biden rozmawiał z sojusznikami w Ameryce Północnej i Europie. Przeprowadzi rozmowę telefoniczną z przywódcami Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i NATO, aby omówić trwający kryzys.

Podczas apelu przywódcy „wyrazili głębokie zaniepokojenie” sytuacją i potwierdzili swoje poparcie dla Ukrainy oraz omówili dalszą pomoc gospodarczą dla tego kraju, zgodnie z oświadczeniem Białego Domu.

„Zobowiązali się kontynuować dyplomację w celu deeskalacji napięć, zapewniając jednocześnie gotowość do nałożenia na Rosję szybkich, skoordynowanych kosztów gospodarczych, gdyby wybrała dalszy konflikt. Przywódcy omówili również wysiłki na rzecz zapewnienia obrony i bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO” – czytamy w oświadczeniu. …

Prezydent zwołał także w piątek spotkanie wiceprezydenta z członkami Kongresu, którzy biorą udział w monachijskiej konferencji bezpieczeństwa w Niemczech i, według osoby na sali, powtórzył pracę wykonaną przez USA i sojuszników próbować zapobiec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przekazał też członkom informacje o sytuacji na granicach Ukrainy.

To przełomowa historia i zostanie zaktualizowana.

Przyczynił się do tego Oren Liebermann z CNN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *