Po tym, jak dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, rzekomo „nieustępliwe śledztwo”, SEC odsuwa się

Elon Musk, dyrektor generalny Tesla Inc., rozmawia z przedstawicielami mediów, odchodząc z sądu federalnego w Nowym Jorku, USA, w czwartek, 4 kwietnia 2019 r.

Natan Dvir | Bloomberg | Obrazy Getty

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd złożyła w piątek pismo do sędziego federalnego w odpowiedzi na zarzuty Tesla CEO Elon Musk, że agencja „złamała obietnice” i zaangażowała się w „wzorzec postępowania” stanowiące molestowanie po wcześniejszej ugodzie.

We wrześniu 2018 r. SEC naładowany Musk z wygłaszaniem „fałszywych i wprowadzających w błąd” oświadczeń inwestorom po tym, jak ogłosił za pośrednictwem Twittera, że ​​zabezpieczył finansowanie na prywatny wykup Tesli po 420 USD za akcję. Po jego tweetach akcje Tesli wkroczyły w okres niezwykłej zmienności, a transakcja, o której wspomniał Musk, nigdy się nie zmaterializowała.

Tesla, Musk i SEC ostatecznie zawarły w 2019 r. zmienioną umowę ugodową, aby rozwiązać zarzuty.

W ramach umowy Musk musiał tymczasowo zrezygnować z funkcji prezesa zarządu Tesli i indywidualnie zapłacić grzywnę w wysokości 20 milionów dolarów. Tesla musiała też zapłacić grzywnę w wysokości 20 milionów dolarów. Musk i Tesla zgodzili się, że celebryta-CEO zatwierdzi treść swoich postów w mediach społecznościowych przez eksperta ds. prawa papierów wartościowych, zanim je opublikuje, gdy będą zawierały istotne informacje biznesowe.

40 milionów dolarów, które zapłacili, miało potem zostać rozdane akcjonariuszom Tesli.

W liście wysłanym w imieniu Muska i Tesli do sądu w czwartek adwokat Alex Spiro zasugerował, że SEC zignorowała obowiązek przekazania 40 milionów dolarów akcjonariuszom Tesli.

Stephen Buchholz z SEC odpowiedział w piątek, mówiąc, że agencja faktycznie robi postępy w tym zadaniu, które było dość złożone. Zaznaczył, że Tesla nigdy wcześniej nie wyraziła wobec agencji żadnych obaw, a pracownicy SEC spodziewają się przedłożyć sądowi „proponowany plan dystrybucji” do zatwierdzenia do końca marca 2022 r.

Adwokat Muska, Spiro, zasugerował również, że SEC nie skupiała się na przekazach, ponieważ była zbyt zajęta badaniem i wydawaniem kolejnych wezwań do Tesli. Adwokat napisał: „Wydaje się, że SEC bierze na cel Muska i Teslę za nieustające śledztwo, głównie dlatego, że Musk pozostaje otwartym krytykiem rządu”.

READ  Rosja najeżdża Ukrainę, szef NATO ostrzega, że ​​wojna może trwać lata

Walki Muska z regulatorami są zwykle publiczne i chaotyczne, czasami zawierają wulgarne drwiny. Prezes wielokrotnie wyrażał swoje niezadowolenie z SEC na Twitterze, w tym m.in Październik 2018 kiedy nazwał agencję „prowizją wzbogacenia sprzedawcy” i Lipiec 2020 kiedy pisał: „SEC, trzyliterowy akronim, środkowe słowo należy do Elona”.

Spiro zasugerował również, że trwająca działalność śledcza SEC wydaje się „obliczona na ochłodzenie” praw Muska w ramach Pierwszej Poprawki.

W niedawnym wniosku finansowym dla czwarty kwartał 2021 rTesla ujawnił, że pod koniec ubiegłego roku otrzymał wezwanie od SEC. Dokumenty mówiły: „16 listopada 2021 r. SEC wydała do nas wezwanie do sądu z prośbą o informacje na temat naszych procesów zarządzania dotyczących zgodności z ugodą SEC, z późniejszymi zmianami”.

W piątkowym piśmie SEC do sądu argumentowano, że Tesla nie postępuje zgodnie z odpowiednimi procedurami, aby zakwestionować wezwania, które agencja wydała jako niezależny regulator, poza postępowaniem sądowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *