Biały Dom naganiaczy „Złotowłosa” praca, gdy budują fundamenty w gospodarceCNN

Gdy urzędnicy Białego Domu przygotowują ostatni raport o pracy przed wyborami w połowie kadencji, który ma zostać opublikowany w piątek rano, ostatnią rzeczą, jaką chcą zobaczyć, jest wypalona liczba pracowników.

To jest polityczna kontrowersja wokół ostatniego majora Dane gospodarcze przed dniem wyborów – Jeden Przychodzi za chwilę Widzi, jak Demokraci desperacko próbują Tworzy fundament w gospodarce.

Gospodarka USA dodała w październiku 261 000 miejsc pracy – o ponad 200 000 więcej, niż przewidywali ekonomiści, ale zbliżając się do górnej granicy przedziału, który, jak mają nadzieję urzędnicy Białego Domu, nadejdzie w piątek, czyli około 150 000–300 000.

To efekt „Złotowłosej” dla Białego Domu — nie za mało, ale nie za dużo.

Biden ogłosił w piątek raport o zatrudnieniu, mówiąc, że nowe dane „pokazują, że nasza poprawa zatrudnienia jest silna”. Odrzucił krytykę Republikanów, że gospodarka zmierza w kierunku recesji z powodu niskich ocen wyborców za radzenie sobie z inflacją.

„Jedna rzecz jest jasna: komentarze przywódców republikańskich wskazują, że popierają oni recesję. Gospodarka USA nadal rośnie i tworzy miejsca pracy, nawet gdy ceny gazu nadal spadają”, powiedział Biden w oświadczeniu, podtrzymując inflację. jest „naszym głównym wyzwaniem gospodarczym”.

To bardzo daleko od sytuacji sprzed roku, kiedy gospodarka Stanów Zjednoczonych co miesiąc tworzyła nowe miejsca pracy: 650 000 miejsc pracy w październiku i listopadzie, blisko 600 000 w grudniu i 714 000 nowych miejsc pracy dwa miesiące później. W lutym.

Prezydent Joe Biden i jego zespół ekonomiczny znają się od miesięcy Chłodzenie gospodarki to konieczność Aby odwrócić powszechną inflację, która dała Republikanom znaczną przewagę w tej kwestii, wyborcy konsekwentnie wymieniają ją jako najważniejszą.

Biden i jego najlepsi doradcy od lata usilnie starali się podkreślić swoje uzasadnienie przejścia od boomu na zatrudnienie do obrazu gospodarczego definiowanego przez „stały i zrównoważony” wzrost.

READ  NASA odkrywa, jak brzmią Black Holes, wydaje Space „Remix”

To wiadomość mająca na celu złagodzenie oczekiwań ograniczonych szybkim tempem zatrudniania w ciągu ponad roku, ale jest postrzegana przez urzędników jako konieczność ochrony wielu zysków, które rutynowo reklamują.

W jego sercu znajduje się najważniejsze zwycięstwo gospodarcze Bidena: dramatyczne ożywienie miejsc pracy po kryzysie gospodarczym wywołanym pandemią, który widział pierwszego dnia urzędowania. Od czasu objęcia urzędu przez Bidena dodano ponad 10 milionów miejsc pracy, a stopa bezrobocia wzrosła do 3,7% z 3,5% w piątek.

Połączenie ciągłego wzrostu liczby miejsc pracy i powrotu do kwartalnego wzrostu leży u podstaw argumentu Bidena, że ​​pomimo ponurych nastrojów krajowych, gospodarka USA nie znajduje się ani w recesji, ani w upadku.

„Nasza gospodarka jest silna jak diabli” – powiedział Biden dziennikarzom w zeszłym miesiącu.

Jednak napięty rynek pracy zaostrzył inflację, co nadwerężyło władzę Demokratów w Izbie i Senacie. To z kolei skłoniło Rezerwę Federalną do zainicjowania czterech kolejnych podwyżek stóp procentowych, w tym ostatniego w tym tygodniu o trzy czwarte punktu.

Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, wskazał na „bardzo, bardzo silny” rynek pracy jako główny powód swojej konferencji prasowej po ogłoszeniu polityki.

„Więc może to zająć trochę czasu. Może to zająć trochę czasu. Może to wymagać cierpliwości. Jest prawdopodobne, że inflacja spadnie”, powiedział Powell o skutkach działań Fed. „Myślę, że z naszych prognoz i innych widać, że zajmie trochę czasu, zanim inflacja spadnie.”

Biden dał jasno do zrozumienia publicznie – i prywatnie swojemu zespołowi – że Fed jest niezależną instytucją i nie spotka się z żadną reakcją polityczną ze strony swojej administracji w celu celowego schłodzenia amerykańskiej gospodarki.

Jednak urzędnicy Białego Domu doskonale zdają sobie sprawę, że cel „miękkiego lądowania” jest zbyt trudny dla Fedu, aby znacznie zaostrzyć warunki gospodarcze, aby obniżyć inflację i nie wepchnąć gospodarki w bolesną recesję. Igła do nici.

READ  Deszcz meteorów: zaznacz w swoim kalendarzu jeden z najsilniejszych w 2022 roku

Widzą jednak oznaki, że jest to prawdopodobny wynik.

„Wierzę, że istnieje droga do osiągnięcia tego celu przy jednoczesnym utrzymaniu bardzo zdrowego rynku pracy” – powiedziała sekretarz skarbu Janet Yellen w wywiadzie dla CNN. „Wierzę, że jesteśmy na tej ścieżce”.

Ale ścieżka ta obejmuje bardziej skromne przyrosty miejsc pracy, powiedzieli urzędnicy, lub wyraźne oznaki „stabilnego i stabilnego” środowiska, które stworzy więcej miejsca na cięższą pracę banku centralnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *