Neandertalczycy od dawna są przedstawiani jako nasi drobni, brutalni kuzyni. Obecnie przełomowe badania – choć nie potwierdzają tego samego wzorca – ujawniły znaczące różnice w rozwoju mózgu u współczesnych ludzi. Neandertalczycy.
Badanie polegało na wstawieniu genów mózgu neandertalczyka do myszy, fretek i struktur „minimózgu” zwanych organoidami wyhodowanymi w laboratorium z ludzkich komórek macierzystych. Eksperymenty ujawniły, że neandertalska wersja genu była powiązana z wolniejszym generowaniem neuronów w korze mózgowej podczas rozwoju, co zdaniem naukowców może wyjaśniać lepsze zdolności poznawcze współczesnych ludzi.
„Tworzenie większej liczby neuronów stanowi podstawę lepszej funkcji poznawczej” – powiedział Wieland Huttner, który kierował pracami w Instytucie Komórek Molekularnych im. Maxa Plancka. Biologia i genetyka. „Uważamy, że jest to pierwszy dowód na to, że współcześni ludzie są poznawczo lepsi od neandertalczyków”.
Współcześni ludzie i Neandertalczycy Rozdzielając się na oddzielne linie rodowe około 400 000 lat temu, nasi przodkowie pozostali w Afryce, a neandertalczycy przenieśli się na północ do Europy. Około 60 000 lat temu masowa migracja współczesnych ludzi z Afryki ponownie postawiła te dwa gatunki twarzą w twarz i krzyżowały się – Współcześni ludzie pochodzenia nieafrykańskiego są nosicielami 1-4% neandertalskiego DNA. Jednak 30 000 lat temu nasi starożytni krewni zniknęli jako odrębny gatunek, a pytanie, w jaki sposób pokonaliśmy neandertalczyków, pozostaje tajemnicą.
„Jednym z konkretnych faktów jest to, że gdziekolwiek Homo sapiens się udają, będą zasadniczo konkurować z innymi gatunkami. To jest nieco inne” – powiedział profesor Laurent Nguyen z Uniwersytetu w Liège, który nie był zaangażowany w najnowsze badania. [Neanderthals] istniały w Europie na długo przed nami i przystosowały się do swojego środowiska, w tym do patogenów. Najważniejsze pytanie brzmi, dlaczego możemy z nimi konkurować.
Niektórzy twierdzą, że nasi przodkowie mieli przewagę intelektualną, ale do niedawna nie było możliwości naukowego sprawdzenia tej hipotezy. Zmieniło się to w ostatniej dekadzie, kiedy naukowcom udało się przeprowadzić sekwencjonowanie Neandertalczyk DNA Skamieniały palec znaleziony w syberyjskiej jaskini pozwolił na nowe spojrzenie na to, jak biologia neandertalczyków różniła się od naszej.
Ostatnie eksperymenty skupiły się na genie zwanym TKTL1, który bierze udział w produkcji neuronów w rozwijającym się mózgu. Neandertalska wersja genu różni się od ludzkiej o jedną literę. Po wprowadzeniu do myszy naukowcy odkryli, że wariant neandertalski prowadził do produkcji mniejszej liczby neuronów, szczególnie w płatach czołowych mózgu, gdzie zlokalizowana jest większość funkcji poznawczych. Naukowcy przetestowali również wpływ genu na fretki i plamki wyhodowanej w laboratorium tkanki zwanej organoidami, która naśladuje podstawowe struktury rozwijającego się mózgu.
„Chociaż nie wiemy, ile neuronów miał mózg neandertalczyka, pokazuje nam to, że współcześni ludzie mają więcej neuronów w płatach czołowych mózgu. [the gene’s] Aktywność jest znacznie wyższa niż u neandertalczyków” – powiedziała Annelyn Pinson, pierwsza autorka badania.
Chris Stringer, kierownik badań nad ludzkim pochodzeniem w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, określił pracę jako „przełomową”, mówiąc, że zaczęła rozwiązywać jedną z głównych zagadek ewolucji człowieka – dlaczego wobec tak różnorodnych ludzi w przeszłości jesteśmy teraz tylko resztka.
„Przyszły pomysły – lepsze narzędzia, lepsza broń, właściwy język, sztuka i kod, lepsze mózgi” – powiedział Stringer. „Wreszcie jest to wskazówka, dlaczego nasze mózgi działały lepiej niż neandertalczycy”.
Więcej neuronów nie oznacza automatycznie mądrzejszego człowieka, chociaż dyktuje podstawową zdolność obliczeniową mózgu. Ludzki mózg ma dwa razy więcej neuronów niż mózgi szympansów i bonobo.
Ostatnie prace są dalekie od ostatecznego dowodu na wyższą inteligencję współczesnych ludzi, ale pokazują, że neandertalczycy mieli znaczące różnice w rozwoju mózgu, powiedział Nguyen. „To niesamowita historia” – dodał.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.