Badanie pokazuje, że utrata masy ciała jest czynnikiem ryzyka śmierci u osób starszychCNN

Chociaż ludzie świętują własną utratę wagi, nie zawsze jest to zdrowe.

Nowe badanie pokazuje, że utrata masy ciała u osób starszych wiąże się z przedwczesną śmiercią i warunkami ograniczającymi życie.

Z drugiej strony przyrost masy ciała nie był związany ze śmiertelnością Badanie zostało opublikowane w poniedziałek w JAMA Network Open.

Dr Monira Hussain, główna autorka badania, mówi, że pracownicy służby zdrowia są świadomi, że osoby starsze z problemami zdrowotnymi martwią się, kiedy tracą na wadze, ale naukowcy nie do końca rozumieją wpływ zmiany masy ciała na zdrowe osoby starsze. Zdrowia i Medycyny Prewencyjnej na Monash University, Melbourne, Australia.

W badaniu wzięło udział 17 000 dorosłych w wieku co najmniej 70 lat w Australii i ponad 2000 dorosłych w wieku co najmniej 65 lat w USA. Zgodnie z badaniem, każdy uczestnik badania był ważony podczas corocznej kontroli w latach 2010-2014.

„Nasze badanie wykazało, że nawet 5-procentowa utrata masy ciała zwiększa ryzyko śmierci, zwłaszcza u starszych mężczyzn” – powiedział Hussain.

Dodał, że przyrost masy ciała u zdrowych osób starszych nie wykazał żadnego związku.

Zależność została stwierdzona przy masie wyjściowej, co oznacza, że ​​osoby klinicznie sklasyfikowane jako otyłe były również bardziej narażone na utratę wagi, powiedział Perry Halperin, dyrektor ds. żywienia klinicznego w Mount Sinai Health System. Halperin nie brał udziału w badaniu.

Problemy zdrowotne zostały określone ilościowo na początku badania. To wykluczyło osoby z takimi schorzeniami, jak choroby układu krążenia, demencja, niepełnosprawność fizyczna lub choroba przewlekła, powiedział Hussain.

„Wykluczono również osoby z niedawną hospitalizacją, co jest ważne, ponieważ utrata masy ciała spowodowana ostrymi stanami często prowadzi do hospitalizacji” – powiedział Halperin w e-mailu.

Ale badanie nie było w stanie rozróżnić, czy badani schudli celowo, czy przypadkowo, dodał Hussain.

READ  Emerytura Ashleigh Barty: numer światowy 1 ogłasza, że ​​odchodzi z profesjonalnego tenisa

„Nie zadawano żadnych pytań na temat zmian poziomu aktywności i jakości diety między wyjściową wizytą badawczą a kolejnymi wizytami badawczymi, więc nie mamy informacji o tym, jak te czynniki mogły wpłynąć na wyniki” – powiedział Haberin.

Utrata masy ciała może być czynnikiem ryzyka śmierci, ponieważ może wskazywać na podstawowe problemy.

Utrata masy ciała może być znakiem ostrzegawczym w przypadku chorób takich jak rak i demencja i jest „często związana ze stanem zapalnym i zmniejszonym apetytem pod wpływem hormonów” – powiedział Hussain.

Przewlekłe schorzenia mogą powodować utratę wagi u osób starszych, wpływając na apetyt, metabolizm i nawyki żywieniowe, powiedział Halperin. Problemy z poruszaniem się i skutki uboczne leków mogą również wpływać na wagę.

Zmiany wagi mogą również wskazywać na problemy związane ze stylem życia, powiedział Halperin.

„Głównym czynnikiem przyczyniającym się do utraty wagi u osób starszych jest izolacja społeczna. Inne obawy obejmują ograniczenia finansowe oraz ból i dyskomfort” – dodał.

W badaniach takich jak to ważne jest, aby pamiętać, że korelacja nie jest przyczyną, powiedział Halperin. Utrata wagi wiąże się ze śmiercią, co oznacza, że ​​jest skorelowana – ale to nie znaczy, że utrata wagi spowodowała śmierć danej osoby.

„Ważne jest również, aby powiedzieć, że nie może to być negatywne ani sugestywne – co oznacza, że ​​​​przyrost masy ciała nie zmniejsza ryzyka śmierci” – powiedział w e-mailu. „Jak zawsze, przedyskutuj zmiany wagi ze swoim lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia”.

Starsi ludzie powinni go nosić, aby śledzić zmiany wagi, powiedział Halperin.

„Jeśli zauważą zmniejszenie rozmiaru (utrata masy ciała) lub niegdyś obcisłe spodnie (zmniejszony obwód w pasie), „przynieś to do swojego lekarza na dodatkowe badania przesiewowe lub testy”.

READ  Minister mówi, że Indonezja przestudiuje program bezpłatnych lunchów z Japonii

Ale rada skierowana jest również do społeczności medycznej, powiedział. Lekarze i pracownicy służby zdrowia powinni mieć świadomość, że zmiany masy ciała wymagają dalszych badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *