Australijski komik Barry Humphries, najbardziej znany ze swojego alter ego Dame Edna Everage, zmarłCNN

Australijski komik Barry Humphries, najbardziej znany ze swojej postaci drag queen, Dame Edna Everage, zmarł w wieku 89 lat.

Według Sydney Morning Herald do końca pozostał całkowicie sobą, nigdy nie tracąc swojego błyskotliwego umysłu, wyjątkowego dowcipu i hojności.

Premier Australii Anthony Albanese złożył hołd w tweecie, nazywając go „genialnym dowcipem, satyrykiem, pisarzem i absolutnie jedynym w swoim rodzaju”.

Został ponownie przyjęty do szpitala w środę z powodu komplikacji po operacji stawu biodrowego w zeszłym miesiącu, donosi Sydney Morning Herald. Humphries przeszedł operację wymiany stawu biodrowego po upadku w lutym.

Urodzony w Melbourne w Australii w 1934 roku, Humphreys stworzył gospodynię domową Ednę Everage jako satyrę społeczną w 1955 roku. Rola odniosła ogromny sukces w latach 70., kiedy Humphreys sprowadził aktora na londyński West End i pojawił się w wielu produkcjach, programach telewizyjnych i programach na czacie.

Zanim Edna odniosła sukces, Humphries pojawił się w kilku produkcjach na West Endzie w latach 60., w tym w „Oliver” i „Maggie Way”.

Różowe włosy, wysadzane diamentami kocie okulary i „Hello Possums!” Edna, znana ze swoich powiedzonek, szybko stała się skarbem narodowym.

W latach 70., 80. i 90. Humphreys wystąpił w serii talk show, programach specjalnych i filmach jako Dame Edna i jej inni odtwórcy roli, Les Patterson i Sandy Stone, w tym The Dame Edna Experience w 1987 roku.

Humphreys, którego znakomita kariera trwa już ponad 60 lat, otrzymał wiele nagród. W 1982 roku Humphreys został oficerem Orderu Australii (OA) za zasługi dla dramatu, aw 2007 roku królowa mianowała go dowódcą Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE) za zasługi dla sztuki.

W 2000 roku Humphreys oficjalnie weszła na rynek amerykański, zdobywając specjalną nagrodę Tony za przedstawienie na Broadwayu „Dame Edna, The Royal Tour”. Wystąpiła także jako Edna w amerykańskim dramacie Ally McBeal z 2001 roku.

READ  Gubernator Florydy DeSantis kończy „korporacyjne imperium” Walta Disneya

Humphries, aktor, reżyser i scenarzysta, napisał wiele książek, powieści, biografii i sztuk teatralnych, a także był zapalonym pejzażystą.

W 2011 roku Humphreys pojawił się w CNN jako Dame Edna obok Piersa Morgana, aby skomentować królewski ślub księcia Williama i Kate Middleton, mówiąc: „Jestem trochę znudzony byciem nastolatkiem”.

Humphries koncertował w Wielkiej Brytanii w 2022 roku, a następnie w wieku 88 lat opowiedział swoje historie życia i inspiracje w zestawie zatytułowanym „Człowiek za maską”.

Jego kariera nie była pozbawiona kontrowersji. W 2019 roku Międzynarodowy Festiwal Komedii w Melbourne zrezygnował z prestiżowej nagrody Barry Award, nazwanej na cześć komika, po kontrowersyjnych komentarzach, które Humphries wygłosił publiczności w poprzednim roku na temat osób transpłciowych, donosi 7 News stowarzyszony z CNN. Humphreys wywołał pożar za opisanie transpłciowości jako „mody” w wywiadzie dla magazynu.

Humphries później zaprzeczył, że jest transfobem i powiedział, że komentarze zostały wyrwane z kontekstu.

Humphreys pozostawił żonę Lizzie Spender i czworo dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *