Aktualizacje na żywo z Covid-19: nakazy maskowania, szczepionki i ponowne otwarcia

Wideo

Burmistrz Ottawy ogłosił stan wyjątkowy po ponad tygodniu niepokojów, które rozpoczęły się protestami kierowców ciężarówek w sprawie nakazów szczepień. Demonstracje rozprzestrzeniły się poza stolicę Kanady.KredytKredyt …Patrick Doyle / Reuters

Szef policji w Ottawie powiedział Radzie Miejskiej w poniedziałek po południu, że potrzeba jeszcze 1800 funkcjonariuszy policji, aby zakończyć protest kierowców ciężarówek, który przez 11 dni sparaliżował centrum miasta, co doprowadziło do ogłoszenia przez burmistrza stanu wyjątkowego.

„Nadal zatrudniamy wszystkich dostępnych funkcjonariuszy, nie ma dni wolnych” – powiedział na specjalnym spotkaniu komendant Peter Sloly. „To nie jest zrównoważone”.

Demonstracje, podczas których niektórzy protestujący zbezcześcili narodowe pomniki i zagrozili lokalnym mieszkańcom, wstrząsnęły krajem znanym na całym świecie jako model humanizmu i spokoju.

Rozpoczęli się w styczniu. 29 z protestami kierowców ciężarówek w sprawie nakazów szczepień nałożonych przez rząd premiera Justina Trudeau. Od tego czasu zaczęli okupować stolicę Kanady i prowadzić szersze demonstracje w sprawie pandemii zasad, takich jak nakazy szczepień, wyłączenia i wymagania dotyczące masek, a także Mr. Zarządzanie krajem przez Trudeau. Rozprzestrzeniły się również daleko poza stolicą.

Tysiące ludzi protestowało przez weekend w Toronto i Quebec City. Konwoje ciężarówek gromadziły się w pobliżu prowincjonalnych organów ustawodawczych w Albercie, Saskatchewan, Manitobie i Kolumbii Brytyjskiej. Centrum Ottawy, siedziba krajowego parlamentu, pozostało w poniedziałek sparaliżowane, gdy kierowcy ciężarówek parkowali swoje pojazdy na ruchliwych ulicach.

„Ktoś zostanie zabity lub poważnie ranny z powodu nieodpowiedzialnego zachowania niektórych z tych ludzi” – ostrzegł w niedzielę burmistrz Ottawy Jim Watson. Urzędnicy miejscy i szef policji powiedzieli, że są „oblężeni”.

Cała policja w Ottawie liczy tylko 1200 osób, ale w ciągu ostatniego tygodnia została uzupełniona o kilkuset funkcjonariuszy z Prowincjonalnej Policji Ontario, Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej i lokalnych sił policyjnych w innych częściach Ontario. Nie jest jasne, skąd pochodziłaby duża dodatkowa liczba funkcjonariuszy policji, o których szef Sloly powiedział, że potrzebne miasto miałoby pochodzić.

READ  Blokada MLB: aktualizacje na żywo w trakcie negocjacji CBA po tym, jak liga przesunęła termin na wtorkowe popołudnie

Oddzielnie w poniedziałek kilku ministrów rządu federalnego poinformowało na konferencji prasowej, że rząd federalny powoła specjalny organ do koordynowania wysiłków władz federalnych, lokalnych i regionalnych w zarządzaniu protestami. Obiecując jednocześnie, że zapewnią dodatkowe środki, wszyscy podkreślili, że nie mają uprawnień do kierowania operacjami policyjnymi.

Marco Mendicino, minister bezpieczeństwa publicznego, kategorycznie wykluczył prowadzenie rozmów z protestującymi na temat ich żądania zakończenia wszelkich działań związanych z pandemią.

„Byłoby strasznym precedensem stwierdzenie, że jeśli pojawisz się w stolicy kraju z ciężkim sprzętem i zablokowasz stolicę, możesz wymusić lekkomyślną zmianę w naszej polityce publicznej” – powiedział dziennikarzom. „To zaskakujące, że niektórzy, którzy twierdzą, że wierzą w prawo i porządek, wydają się nie dochodzić do tego punktu”.

Od początku protestów w Ottawie ludzie mieszkający w pobliżu gęsto zaludnionych dzielnic w pobliżu Parlamentu narzekali na nękanie przez protestujących i pozornie niekończące się trąbienie, a także na to, że ulice śródmieścia są zatkane ciężarówkami. W poniedziałek na posiedzeniu Rady Miejskiej p. Watson powiedział, że policyjny oddział podpaleń prowadzi śledztwo w sprawie dwóch osób, prawdopodobnie protestujących, którzy zostawili podpalacze w holu budynku mieszkalnego.

W poniedziałek sędzia Hugh McLean z Sądu Najwyższego w Ontario wydał tymczasowy nakaz przeciwko trąbieniu, którego domagał się 21-letni urzędnik mieszkający w okolicy, ale nie było jasne, w jaki sposób ten nakaz zostanie wykonany.

Wiele ciężarówek w stolicy jechało w konwoju z zachodniej prowincji Kolumbii Brytyjskiej, do której dołączyły i ostatecznie przewyższyły liczbę zwolenników podróżujących w pickupach i samochodach. Grupa – luźno zorganizowana i bez jednego, wyraźnego lidera – również rozszerzyła swoje żądania, naciskając na pana. Trudeau zniesie wszystkie zasady i ograniczenia Covid w Kanadzie, w tym te ustanowione przez prowincje i władze lokalne.

Na długo przed tym, jak pierwsze ciężarówki zaczęły wjeżdżać do Ottawy w styczniu. 28, panie Trudeau powiedział, że nie zmieni mandatu dotyczącego szczepień. Odmówił spotkań z członkami grup, które określił jako „marginalną mniejszość”.

READ  Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

„To, co robimy, jest zgodne z prawem”, powiedział Eric, demonstrant z regionu Niagara w Ontario, który odmówił podania swojego pełnego nazwiska. Był w dużej ciężarówce dostawczej z wymalowanym na boku makiem. Eric powiedział, że nie może dokładnie powiedzieć, czego chciał od pana Trudeau, ale musiał być „człowiekiem ludu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *