SINGAPUR, 4 marca (Reuters) – Akcje azjatyckie i euro spadły w piątek po wiadomości o pożarze w pobliżu ukraińskiego obiektu jądrowego po walkach z siłami rosyjskimi, które zwiększyły obawy inwestorów o eskalację konfliktu i spowodowały wzrost cen ropy.
Apetyt na ryzyko zerwania z rynkiem osłabił rynki w całym regionie, a europejskie giełdy były nastawione na słabe otwarcia, takie jak kontrakty terminowe na Euro Stoxx 50, podczas gdy niemieckie kontrakty terminowe na DAX straciły 2,6%, a kontrakty terminowe FTSE straciły 1,4%.
Władze poinformowały w piątek, że pożar, który wybuchł w budynku szkoleniowym niedaleko zaporoskiej elektrowni atomowej, największej tego typu w Europie, podczas intensywnych walk między siłami rosyjskimi i ukraińskimi, został ugaszony. Czytaj więcej
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
Chociaż pomogło to złagodzić początkową panikę, która pojawiła się na rynkach wcześniej tego dnia, inwestorzy nadal są bardzo zaniepokojeni konfliktem.
„Rynki obawiają się opadu nuklearnego. Ryzyko polega na tym, że dojdzie do błędnej kalkulacji lub nadmiernej reakcji i wojna będzie się przedłużać” – powiedział Vasu Menon, dyrektor wykonawczy ds. strategii inwestycyjnej w OCBC Bank.
Najszerszy indeks MSCI akcji Azji i Pacyfiku poza Japonią (.MIAPJ0000PUS) spadła aż o 1,6% do 585,5, najniższego poziomu od listopada 2020 r., powodując straty od początku roku do 7%.
„Rynki nie chcą efektu zarażania i większej liczby krajów europejskich dotkniętych kryzysem” – powiedział Menon. „Jeśli inwestorzy chcą kupować, muszą mieć silny i długoterminowy apetyt na ryzyko”.
Giełdy w całej Azji były w morzu czerwieni, z Japonią (.N225) tracąc 2,5%, Korea Południowa 1,1%, Chiny (.SSEC) 0,8% i Hongkong 2,5%, podczas gdy Australia ciężka dla towarów (.AXJO) spadła o 0,6%.
Kontrakty terminowe S&P 500 spadły o 0,3%, a kontrakty terminowe Nasdaq spadły o 0,41%, odrównując gwałtowne straty z wczesnych transakcji. W ciągu nocy Wall Street zakończyła się na niższym poziomie, ponieważ inwestorzy pozostawali na krawędzi z powodu kryzysu na Ukrainie, a rosnące ceny surowców również niekorzystnie wpływały na nastroje na rynku.
Inwestorzy szukali schronienia w bezpiecznych amerykańskich obligacjach skarbowych, wysyłając rentowność 10-letnich benchmarków aż o 14 punktów bazowych niższą do 1,7%. Później osiągnęli z powrotem 1,79%.
Ceny ropy wzrosły w piątek po tym, jak dzień wcześniej zakończyły się na stabilnym poziomie, a rynek skupił się również na tym, czy producenci OPEC +, w tym Arabia Saudyjska i Rosja, zwiększą produkcję od stycznia.
Majowe kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły aż do 114,23 USD za baryłkę, a ostatnio wzrosły o 0,5% do 111 USD. Kontrakt spadł w czwartek o 2,2%.
Nie było również spadku w przypadku innych surowców, a kontrakty terminowe na pszenicę w Chicago podskoczyły o prawie 7%, powodując tygodniowy wzrost do ponad 40% z powodu obaw po stronie podaży.
Jeśli chodzi o dane gospodarcze, oczekuje się, że amerykański raport o zatrudnieniu w piątek pokaże kolejny miesiąc silnego wzrostu zatrudnienia, przy czym fala infekcji wariantem Omicron COVID-19 znacznie się zmniejszyła.
Przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, powtórzył w czwartek swoje komentarze, że poprze początkowy wzrost stopy referencyjnej banku o ćwierć punktu procentowego.
Ekonomiści stwierdzili, że do okiełznania wysokiej inflacji potrzebne są wyższe stopy procentowe.
„Wymagane są na czas zdeterminowane działania banków centralnych, aby spełnić oczekiwania inflacyjne, ponieważ zakłócenia łańcucha dostaw i rosnące ceny energii zwiększają bieżącą inflację. Wojna zintensyfikowała te siły” – powiedział w notatce Bill Evans, główny ekonomista Westpac.
„Banki centralne mają obowiązek zadbać o to, aby wysokie oczekiwania inflacyjne nie zostały wpisane w system – ryzykując spiralę płac/cen. Mimo niepewności związanej z wojną to zadanie nie powinno być zagrożone” – powiedział.
Ceny złota również wzrosły w piątek, odnotowując największy tygodniowy wzrost od maja 2021 r. Cena złota wzrosła o 0,1% do 1936,9 USD.
Na rynkach walutowych euro jeszcze bardziej straciło na wartości i było przygotowane na najgorszy tydzień w stosunku do dolara od dziewięciu miesięcy. Spadł o 0,3% do 1,10320 USD i był powyżej dziennych minimów. W tym tygodniu stracił około 1,8%, co byłoby najgorszym tygodniem dla euro od czerwca 2021 roku.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
Raportowanie Anshumana Dagi; Edytowanie przez Edwinę Gibbs i Sama Holmesa
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.