Nowa rozbudowa elektrowni węglowej o mocy 2000 MW w Indonezji otrzymuje pośrednie finansowanie od Azjatyckiego Banku Rozwoju (ADB), jak stwierdziła grupa organizacji pozarządowych uczestnicząca w dorocznym walnym zgromadzeniu wielostronnej organizacji. Odbyło się w tym tygodniu w Tbilisi w Gruzji.
Indonezja, największa gospodarka Azji Południowo-Wschodniej, jest już trzecim co do wielkości producentem węgla na świecie i głównym jego konsumentem.
ATP opisuje Pożyczka w wysokości 600 mln dolarów dla indonezyjskiego państwowego przedsiębiorstwa energetycznego Perusahan Listrik Negara (PLN) ma na celu „promowanie wykorzystania czystej energii”
Umowa kredytowa nie zawierała jednak wyraźnie klauzuli o braku węgla, co stanowiłoby dla banku prosty sposób na zapewnienie, że złoty nie przeznaczy pieniędzy na rozbudowę swojego zakładu wykorzystującego paliwa kopalne. Raport Inclusive Development International z siedzibą w USA, Rigours z siedzibą w Holandii i indonezyjska organizacja non-profit Trend Asia.
„Instytucje finansowane ze środków publicznych, takie jak Azjatycki Bank Rozwoju, muszą uwzględniać zdecydowane wyłączenia dotyczące węgla w swoich umowach z klientami i pośrednikami finansowymi, aby na dobre położyć kres finansowaniu węgla” – powiedział Daniel Willis, działacz finansowy w Recourse. „Bez nich pożyczki ogólnego przeznaczenia, a nawet fundusze przeznaczone na zielone projekty mogłyby wesprzeć ekspansję węglową”.
Plan PLN obejmuje rozbudowę dwóch nowych elektrowni węglowych Java 9 i 10 w regionie Suralaya na wyspie, jednym z największych kompleksów węglowych w Azji Południowo-Wschodniej.
„Umowa pożyczki ATP nie wyklucza wyłącznie węgla. To faktycznie pozwala na wykorzystanie środków ADB na elektrownie węglowe” – powiedział Dustin Rosa, dyrektor ds. badań w Inclusive Development International.
„Wydatki kwalifikowalne kredytu będą wyraźnie uwzględniać w 10-letnim planie PLN wszystko, co nie odejdzie od nowego węgla”.
Nowy raport został opublikowany przed dorocznym walnym zgromadzeniem ADB odbywającym się w dniach 2–5 maja. Na swoim ostatnim corocznym spotkaniu w maju ubiegłego roku prezes banku, Masatsuku Asagawa zdeklarowany Potwierdził finansowanie przyjazne dla klimatu w wysokości 100 miliardów dolarów, w tym finansowanie projektów w zakresie energii odnawialnej i wcześniejsze wycofywanie elektrowni węglowych, oraz Bank. zastaw Przestańcie finansować nowy węgiel.
Wspierając plany ekspansji węgla indonezyjskiego rządu, nie tylko narusza to zobowiązanie i swoje zobowiązanie do zaprzestania stosowania nowego węgla w swojej polityce energetycznej, ale także podważa inwestycje w czystą energię w kraju, dodało badanie.
Zaprzecza, jakoby pożyczka naruszała zrewidowaną w 2021 roku politykę, która zakłada, że nie będzie finansować wydobycia węgla, poszukiwań, wierceń i wydobycia złóż ropy i gazu ziemnego.
Rzecznik ADB nazwał tę transakcję „pożyczką opartą na wynikach”, w ramach której pożyczkobiorca musi osiągnąć określone wskaźniki powiązane z dostawą, takie jak modernizacja połączeń elektroenergetycznych i promowanie czystej energii, przed wypłatą rat kredytu. Niezależna agencja powołana przez ADB weryfikuje wskaźniki dwa razy w roku.
„Wydatki kwalifikowane w ramach umowy kredytowej nie obejmują wsparcia dla elektrowni węglowych. Biorąc pod uwagę politykę zabezpieczeń i proces weryfikacji ADB, pożyczka nie naruszy polityki energetycznej ADB” – powiedział rzecznik Eco-Business.
Pokuta za przeszłe grzechy
W raporcie dodano, że oprócz zaprzestania wspierania rozwoju nowych węglowych spółek ADB zobowiązała się naprawić szkody spowodowane przez dotychczasowe finansowanie węgla.
Obejmuje to wsparcie dla wcześniejszego rozwoju i rozbudowy elektrowni Suralaya w latach 80.
Poprzednie zanieczyszczenie Obsługa ADB Z badania wynika, że rozbudowa elektrowni Suralaya spowodowała wysiedlenia rodzin, zmniejszenie zasobów ryb i plonów rolnych oraz spowodowała choroby dzieci.
Prowincja Banten odnotowuje już jeden z najwyższych w kraju wskaźników ostrych infekcji dróg oddechowych i szacuje się, że dodatkowe zanieczyszczenie pochodzi z roślin Java 9 i 10. Powód 2400 i 7300 przedwczesnych zgonów w ciągu przewidywanej 30-letniej średniej długości życia.
„Każda nowa elektrownia węglowa zbudowana w Indonezji będzie prawdopodobnie działać przez 35 do 40 lat. Wspierając złote projekty rozwoju węgla, Azjatycki Bank Rozwoju pomaga Indonezji przynajmniej częściowo zmniejszyć jej zależność od brudnych paliw kopalnych w dającej się przewidzieć przyszłości” – powiedziała Novita Indi, działaczka na rzecz energii w Trend Asia.
„Konsekwencje tej decyzji, które utrudnią Indonezji osiągnięcie celów w zakresie emisji wynikających z Porozumienia paryskiego, mają charakter globalny, ale najbardziej dotkliwie odczują je mieszkańcy Banten.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.