Wielka Brytania twierdzi, że siły ukraińskie bronią Pakmuta

KIJÓW, 4 marca (Reuters) – Siły ukraińskie broniące Pakmuta są pod coraz silniejszym naciskiem sił rosyjskich, poinformował w sobotę brytyjski wywiad wojskowy, podczas gdy w mieście i jego okolicach trwały ciężkie walki.

Ukraina wzmacnia ten obszar elitarnymi jednostkami, podczas gdy regularna armia rosyjska i siły prywatnej armii Grupy Wagnera posunęły się dalej na północne obrzeża Pakmuta, poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony w swoim codziennym biuletynie wywiadowczym.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w poście na Facebooku, że wojska rosyjskie bezskutecznie próbowały okrążyć Baghmuth, a obrońcy odparli kilka ataków w mieście i wokół niego.

Wojna trwała siedem miesięcy. Zwycięstwo Rosji w mieście, które przed wojną liczyło około 70 000 mieszkańców i zostało zniszczone przez atak, zapewniłoby Moskwie pierwszą główną nagrodę w kosztownej ofensywie zimowej.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Ołeh Żdanow, wybitny ukraiński analityk ds. wojskowych, powiedział w późną sobotę, że nie widzi żadnych bezpośrednich oznak rozkazu wycofania się z Kijowa.

Ukraiński żołnierz strzela z automatycznego granatnika podczas rosyjskiej ofensywy na Ukrainę w mieście Pakmut na linii frontu w obwodzie donieckim na Ukrainie, 3 marca 2023 r. REUTERS/Oleksandr Ratuszniak

„Teraz sytuacja jest mniej więcej ustabilizowana. Jeśli chodzi o natarcie wojsk rosyjskich, praktycznie go zatrzymaliśmy” – powiedział w wywiadzie dla YouTube.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że dwa kluczowe mosty w Bachmucie zostały zniszczone w ciągu ostatnich 36 godzin, pozostawiając coraz bardziej ograniczone trasy zaopatrzenia z okupowanego przez Ukraińców miasta.

Jeden z tych mostów łączył Bagmut z ostatnią główną trasą zaopatrzenia miasta z ukraińskiego miasta Chasiv Yar, około 13 km (osiem mil) na zachód.

Rosyjska artyleria uderzyła w piątek w ostatnie wyjścia z Bachmutu, mając na celu przybliżenie Moskwy do pierwszego od sześciu miesięcy dużego zwycięstwa w wojnie, kończąc okrążanie oblężonego miasta.

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że rosyjska ofensywa została odparta we wsiach Wasiukiwka, Orichowowo-Wasyłówka, Dubowo-Wasyłówka i Hryhoriwka, na północ od centrum miasta Pakmutin.

Rosja twierdzi, że Pakmut będzie krokiem w kierunku przejęcia przemysłowego regionu Donbasu, jednego z najważniejszych celów Moskwy.

READ  Rząd Indonezji dąży do opracowania inteligentnego systemu bezpieczeństwa w IKN

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który opisał Bachmuta jako „twierdzę”, podziękował obrońcom w mieście w wiadomości wideo w sobotę, ale nie podał żadnych szczegółów dotyczących walk.

Sprawozdania Maxa Huntera z Kijowa, Davida Lungrena z Ottawy i Jose Josepha z Bangalore; Montaż przez Frances Kerry i Daniela Wallisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *