Hojnie traktując Macrona, chiński Xi podżegał Francję do „sprzeciwienia się” Stanom Zjednoczonym

GUANGZHOU/HONGKONG, 7 kwietnia (Reuters) – Prezydent Chin Xi Jinping złożył prezydentowi Emmanuelowi Macronowi niezwykle wystawną wizytę państwową, co niektórzy analitycy postrzegają jako oznakę rosnącego dążenia Pekinu do pozyskania kluczowych sojuszników w Unii Europejskiej. Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Dwaj przywódcy odwiedzili razem południowe Chiny w piątek, gdzie Macron miał napić się chińskiej herbaty z Xi w dawnym domu jego ojca w Kantonie, gospodarczej i produkcyjnej potęgi prowincji Guangdong.

Takie wyjazdy Xi z wizytującymi przywódcami są rzadkością. Dyplomaci twierdzą, że podkreśla to wagę, jaką Pekin przywiązuje do stosunków z kluczowym członkiem Unii Europejskiej, ponieważ szuka wsparcia przeciwko temu, co Xi nazywa „całkowitym powstrzymaniem, okrążeniem i stłumieniem” przez Stany Zjednoczone.

„Wszystkie chińskie ataki na politykę zagraniczną mają w tle relacje USA-Chiny… więc współpraca z jakimkolwiek krajem, zwłaszcza centralnym lub głównym mocarstwem, takim jak Francja, jest czymś, co próbują przeciwstawić się Stanom Zjednoczonym” – powiedział Zhao Suisheng. , profesor studiów nad Chinami i polityki zagranicznej na Uniwersytecie w Denver.

Noah Parkin, analityk Rhodium Group, powiedział, że głównym celem Chin jest niedopuszczenie do zbliżenia Europy z USA.

„W tym sensie Macron jest prawdopodobnie najważniejszym partnerem Pekinu w Europie” – powiedział. Macron jest często postrzegany przez dyplomatów jako główny motor kluczowych polityk w UE.

Macron udał się do Chin z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą van der Leyen i obaj naciskali Chiny na Ukrainę.

Mimo to Macron otrzymał pełne traktowanie z czerwonego dywanu.

Van der Leyen, który opisał Chiny jako „represyjne” w krytycznym przemówieniu przed swoją podróżą, czasami wyglądał niefortunnie w Pekinie, z cichymi powitaniami na lotnisku i nie został zaproszony na niektóre uroczystości państwowe z Xi i Macronem.

Wspierana przez państwo chińska gazeta Global Times napisała w czwartkowym artykule wstępnym: „Dla wszystkich jest jasne, że bycie strategicznym niewolnikiem Waszyngtonu to ślepy zaułek. Przekształcenie stosunków chińsko-francuskich w pomost dla współpracy chińsko-europejskiej przyniesie korzyści obu stronom. I świat.”

READ  Zasięg JKN dociera do 95,77 procent populacji Indonezji: Ministerstwo

„pochlebstwo”

Jean-Pierre Raffarin, były premier Francji, który kilkakrotnie podróżował do Chin, powiedział Reuterowi na marginesie ceremonii podpisania umowy w Wielkiej Hali Ludowej, że część uroku Xi wywiera wpływ.

„Czy dyplomacja nie jest czasem pochlebstwem?” powiedział. „W stosunkach międzyludzkich zawsze jest trochę. Każda strona się tym bawi”.

W Waszyngtonie zaangażowanie dyplomatyczne Chin z Francją jest postrzegane z pewnym sceptycyzmem.

Poza Ukrainą Chiny chcą gospodarczego zbliżenia z Europą ze względu na swoje powiązania ze Stanami Zjednoczonymi, ale takie przejście jest w tej chwili mało prawdopodobne, twierdzą ludzie zaznajomieni z myśleniem rządu USA.

Według ludzi, którzy prosili o zachowanie anonimowości, Waszyngton przyjmuje podejście wyczekujące w sprawie europejskiego zaangażowania z Pekinem w sprawie Ukrainy. W czwartek Macron wezwał Pekin do rozmów z Rosją na temat wojny na Ukrainie, podczas gdy von der Leyen powiedziała, że ​​Xi wyraził chęć rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Xi nie wspomniał o ewentualnej rozmowie z Zełenskim w oficjalnych wypowiedziach Chin na temat jego komentarzy po spotkaniach.

Parkin, analityk, powiedział, że Macron nie wydaje się czerpać zbyt wiele z podróży.

„Macron ma nadzieję, że uda mu się przekonać Xi do zmiany nastawienia do wojny” – powiedział. „Dał Xi serię prezentów – potępiając wycofanie się jako pułapkę, sprowadzając dużą delegację biznesową i potwierdzając swoje poparcie dla strategicznej autonomii – nie otrzymując nic w zamian”.

Zaloty Chin do Macrona są częścią lawiny ruchów dyplomatycznych w tym roku, ponieważ starają się pozostać nieskrępowane przez Stany Zjednoczone pośród różnic w wojnie na Tajwanie, Ukrainie i wprowadzonych przez USA ograniczeniach eksportu technologii.

Chiny zwiększyły w tym roku wydatki dyplomatyczne o 12,2 procent, a przywódcy i wyżsi urzędnicy odwiedzili w ostatnich tygodniach Singapur, Malezję, Hiszpanię i Japonię.

Chiny pomogły wynegocjować niespodziewane odprężenie między Arabią Saudyjską a Iranem w marcu, gdy Pekin przedstawił się jako rozjemca na Bliskim Wschodzie, napędzany chęcią kształtowania wielobiegunowego świata.

READ  W pożarze w Dżakarcie w Indonezji zginęło 7 osób

Zaangażowanie chińsko-unijne będzie kontynuowane w nadchodzących tygodniach wraz z nowym szefem polityki zagranicznej Josephem Borrellem i ministrem spraw zagranicznych Niemiec w Pekinie.

„Chiny i Europa nadal mogą być partnerami” – powiedział Wang Yiwei, dyrektor Centrum Studiów Europejskich na Uniwersytecie Renmin w Pekinie. „Więcej niż legalni rywale lub konkurenci”.

Dodatkowe raporty Trevora Hunnicutta w Waszyngtonie, Yu Lun Tiana w Pekinie; Scenariusz James Pomfret, zdjęcia Raju Gopalakrishnan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *