JAKARTA (ANTARA) – Pomyślne ograniczenie wylesiania w Indonezji stanowi dowód skutecznego zarządzania zagranicznymi funduszami na ochronę środowiska, podkreślił minister finansów Sri Mulyani Indravati.
Wyjaśnił, że Norwegia wraz z innymi krajami uważnie monitoruje zaangażowanie Indonezji w ograniczanie wylesiania.
Oświadczenie złożył po niedzielnym spotkaniu prezydenta Joko Widodo z norweskim ministrem klimatu i środowiska Andreasem Bjelladem Eriksenem, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim w Dżakarcie.
„BPDLH (Indonezyjski Fundusz na rzecz Środowiska) (…) zyskał międzynarodowe zaufanie jako instytucja, która zapewnia fundusze oparte na wynikach w sposób skuteczny, odpowiedzialny i przejrzysty” – powiedział.
Indonezja i Norwegia współpracują w ramach wkładu opartego na decyzjach na rzecz ograniczenia emisji spowodowanych wylesianiem i degradacją lasów (REDD+). Finansowanie w ramach REDD+ przez BPDLH zaowocowało redukcją emisji dwutlenku węgla o 20 milionów ton w latach 2014–2016.
Podział tych funduszy zależy jednak od ciągłych postępów Indonezji w ograniczaniu wylesiania.
Działając pod nadzorem Ministerstwa Finansów, BPDLH otrzymuje dotacje nie tylko od rządu norweskiego, ale także od Banku Światowego i innych instytucji filantropijnych.
„Istnieje fundusz zapobiegania klęskom żywiołowym w wysokości 7,5 biliona rupii (około 461,39 mln dolarów), który jest uwzględniony w BPDLH” – powiedział, dodając, że agencja zarządza również funduszem na zalesianie.
W sobotę Indravati odwiedziła Park Narodowy Gunung Leuser wraz z ministrem Erikssonem i indonezyjską ministrem środowiska i leśnictwa Siti Nurbaya Bakar.
Park podkreśla zaangażowanie Indonezji w ograniczanie wylesiania i wspiera cel FOLU (Forest and Other Land Use) Net Sink 2030 dotyczący emisji gazów cieplarnianych w sektorze leśnym.
Powiązane wiadomości: Prezydent Jokowi i norweski minister rozmawiają o współpracy w sprawie oleju palmowego
POWIĄZANE: Indonezyjscy i norwescy ministrowie opiekują się orangutanami w Gunung Leuser