Bahasa Indonesia, język urzędowy i narodowy Indonezji, został uznany za język urzędowy przez UNESCO podczas niedawnego Zgromadzenia Ogólnego w Paryżu.
Oficjalne działania na rzecz uhonorowania języków 17 500 wysp tworzących archipelag indonezyjski zostały potwierdzone na 42. sesji Zgromadzenia Ogólnego UNESCO w listopadzie. Oprócz arabskiego, chińskiego, angielskiego, francuskiego, hindi, włoskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego i portugalskiego, Bahasa Indonesia jest 10. językiem urzędowym UNESCO.
Mohamed Omar, Ambasador Indonezji we Francji, Andorze i Monako oraz Stały Przedstawiciel przy UNESCO, wyjaśnił, że językiem Bahasa Indonesia posługuje się ponad 275 milionów ludzi. Na całym świecie programy nauczania języka Bahasa Indonesia są używane w 52 krajach, w których uczy się około 150 000 obcokrajowców.
„Uznanie języka indonezyjskiego za język urzędowy Zgromadzenia Ogólnego UNESCO będzie miało pozytywny wpływ na osiągnięcie celów pokoju, harmonii i zrównoważonego rozwoju nie tylko na poziomie krajowym, ale na całym świecie” – powiedział. Wiadomości z Antary.
Można się spodziewać, że oficjalne uznanie języka zwiększy świadomość kulturową i gospodarczą Indonezji na całym świecie. Podkreśla zaangażowanie Indonezji w rozwój kulturalny i jej powiązania z innymi krajami. W swoich 11 punktach na końcu oficjalny dokument UNESCO stwierdza:
„Uznanie języka indonezyjskiego za oficjalny język Zgromadzenia Ogólnego UNESCO nie tylko zapewni sprawiedliwe rozpowszechnianie informacji, będzie promować włączenie społeczne, sprzyjać głębszemu zrozumieniu i docenieniu jego języka i literatury, ale także wzmocni współpracę z UNESCO i wzmocni jej zaangażowanie w rozwój kultur globalnych, pokój i zrównoważony rozwój, który ma podnieść międzynarodowe znaczenie Indonezji, zacieśnić współpracę i przynieść korzyści krajowi oraz pracy UNESCO na całym świecie.
„Język indonezyjski był siłą jednoczącą naród od czasów przed uzyskaniem niepodległości, zwłaszcza dzięki Przyrzeczeniu Młodzieży w 1928 r., dzięki czemu jest w stanie połączyć różne grupy etniczne w Indonezji” – dodał Mohamed Omar.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.