JAKARTA, Indonezja (AP) – Co najmniej 11 osób zginęło w osuwisku wywołanym ulewnymi deszczami, które zalały nielicencjonowaną kopalnię złota na indonezyjskiej wyspie Sulawesi – podają urzędnicy. W poniedziałek zaginęło kolejnych kilkudziesięciu.
W niedzielę ponad 100 mieszkańców wsi kopało złote ziarna w odległej dzielnicy Bon Polanco w prowincji Corandalo, kiedy tony ziemi zapadły się w okoliczne góry i pogrzebały ich w prowizorycznych obozach, powiedział Heriando, szef biura poszukiwawczo-ratowniczego.
44 osobom udało się uciec z osuwiska, część z nich została uratowana żywcem przez ratowników, w tym 6 zostało rannych. Odnaleźli 11 ciał, co zwiększyło dotychczasową liczbę ofiar śmiertelnych do 12 po tym, jak urzędnicy odkryli, że jeden z zabitych został dwukrotnie wpisany na listę. Dodał, że kolejnych 48 osób jest zaginionych.
„Akcję pomocy ofiarom i zaginionym utrudniały ulewne deszcze, a drogi były pokryte gęstym błotem i gruzem” – powiedział funkcjonariusz służb ratowniczych Abifuddin Ilahude.
Abdul Muhari, rzecznik Krajowej Agencji Zarządzania Katastrofami, powiedział, że ulewne deszcze, które nawiedzały ten obszar od soboty, spowodowały powodzie o głębokości do 3 metrów (10 stóp) w pięciu wioskach w Bone Polanco po bankructwie banku. Ucierpiało prawie 300 domów, a ponad 1000 osób ewakuowano.
Nieformalna działalność wydobywcza jest w Indonezji powszechna i zapewnia środki do życia tysiącom osób pracujących w warunkach stwarzających ryzyko poważnych obrażeń lub śmierci.
Osuwiska, powodzie i zawalenia się tuneli to tylko niektóre z niebezpieczeństw, na jakie narażeni są górnicy. Duża część przetwarzania rudy złota wiąże się z wysoce toksyczną rtęcią i cyjankiem, dlatego pracownicy często stosują niewielką ochronę lub nie stosują jej wcale.
Ostatni z kraju Poważny wypadek związany z górnictwem W kwietniu 2022 r. 12 kobiet poszukujących złota zginęło, gdy osuwisko nawiedziło nielegalną tradycyjną kopalnię złota w dystrykcie Montailing Natal na Sumatrze Północnej.
Prowizoryczna konstrukcja z drzewa w nielegalnej kopalni złota w prowincji Północny Sulawesi, luty 2019 r upadł Ze względu na przesuwanie się gleby i dużą liczbę otworów kopalnianych. Pochowano i zmarło ponad 40 osób.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.