Zastępca KPK przyznaje, że nie walczy z korupcją w Indonezji; Wymienia 4 objawy

Tempo.co, Djakarta – Alexander Marwada, który od ośmiu lat, od 2015 roku, pełni funkcję zastępcy szefa Komisji Antykorupcyjnej (KPK), stwierdził, że nie udało się jej wykorzenić korupcji, biorąc pod uwagę kilka wskaźników.

„Nie udało mi się wykorzenić korupcji, panie i panowie, nie zawaham się powiedzieć, że poniosłem porażkę” – powiedział Alex na spotkaniu roboczym z Komisją III DPR w Zespole Parlamentarnym w Dżakarcie w poniedziałek 1 lipca.

Wśród rzeczy, które świadczą o tej porażce, Alex zauważył następujące cztery aspekty:

1. Wzrost poziomu wskaźnika śledztw w sprawie korupcji

Transparency International (TI) opublikowała wyniki pomiaru Indeksu Percepcji Korupcji (IPK) 2023 w styczniu 2024 r., przy czym Indonezja uzyskała 34 na 100, tyle samo co w zeszłym roku, zajmując 115. miejsce na 180 objętych badaniem krajów. Wynik był osiem lat temu, kiedy po raz pierwszy dołączył do KPK.

Do dziś pamiętam, że kiedy w 2015 roku dołączyłem do KPK, Indeks Postrzegania Korupcji wynosił 34, wzrósł do 40, a teraz znów wynosi 34.

Alex, ten wskaźnik nie jest tylko oceną wyników KPK, ale obejmuje także wiele innych wskaźników, takich jak inwestowanie, ściganie i prowadzenie działalności gospodarczej, a które nie podlegają jurysdykcji KPK. Jednak inne agencje nie podjęły wysiłków na rzecz walki z korupcją, powiedział Alex.

„Taki mamy obraz; nie zaszły żadne zmiany w nastawieniu organizacyjnym ani indywidualnym, zwłaszcza jeśli chodzi o uczciwość” – powiedział Alex.

2. Społeczny odbiór korupcji

Alex powiedział, że innym aspektem odzwierciedlającym jego porażkę jest społeczna ocena korupcji w Indonezji. „W ostatnich latach niektórzy twierdzą, że wszystko wróciło do stanu sprzed reformy. Jest bardzo źle”.

3. „ego wydziałowe” jest silne

Alex powiedział, że ego w różnych działach utrudnia współpracę pomiędzy agencjami zajmującymi się sprawami korupcyjnymi. Szczególnie, gdy KPK aresztuje funkcjonariuszy policji lub Prokuratury Generalnej (AGO) – dodał. „Na przykład, jeśli aresztujemy prawnika, AGO nagle przestaje koordynować i nadzorować. To trudne. Może to także policja” – powiedział Alex.

READ  Akcje Netflixa spadły o ponad 35% po utracie przez streamera ponad 200 000 subskrybentów | Netflix

Alex powiedział, że należy natychmiast rozwiązać tę kwestię relacji między firmami. „Dzięki takiemu mechanizmowi nie jestem oczywiście pewien, czy uwolnimy się od korupcji” – powiedział Alex.

4. Indonezyjskie podejście do korupcji jest inne

Alex podkreślił także, jak podejście Indonezji do korupcji różni się od podejścia innych krajów odnoszących sukcesy. Powiedział, że w Singapurze i Hongkongu istnieje tylko jedna agencja zajmująca się przestępstwami korupcyjnymi. „W Indonezji istnieją trzy instytucje: KPK, Polri i AGO” – powiedział Alex.

Zauważył również, że choć funkcje koordynacyjne i nadzorcze są uregulowane w ustawie o Komisji Antykorupcyjnej, koordynacja pomiędzy tymi agencjami jest w dalszym ciągu problematyczna.

Michał Gabriela | Sułtan Abdurrahman

Wybór redaktora: Sprawa oszustwa Pertamina LNG: KPK wymienia 2 nowych podejrzanych

Kliknij tutaj do zrobienia Dostawać Najnowsze aktualności Tempo w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *