JAKARTA (ANTARA) – Zamulenie Kanału Sueskiego w Egipcie zakłóciło dostawy soi i spowodowało jej niedobory w Indonezji, powiedział dyrektor naczelny Państwowej Agencji Logistycznej (BULOC), Bayu Krishnamurthy.
„Teraz są problemy w ruchu. „Otrzymałem wiadomość, że Kanał Sueski zamula się, a konflikty na Bliskim Wschodzie utrudniły dostępność statków i kontenerów” – powiedział w czwartek na konferencji prasowej na temat powodzenia pomocy żywnościowej dotyczącej ryżu w Dżakarcie.
Krishnamurthy powiedział, że dwa czynniki zmusiły statki transportowe do powrotu w rejon Przylądka Dobrej Nadziei, co spowodowało trzytygodniowe opóźnienie.
Największą przeszkodą w utrzymaniu krajowych zapasów soi określił kwestie transportu. Niska podaż soi to także efekt zaprzestania w ubiegłym roku przez Bulog importu soi. W efekcie import soi w całości realizowany jest przez sektor prywatny.
Jednakże kilka części Indonezji, np. Jawa Wschodnia i Banten, zaczęło dostarczać soję, co – jak się oczekuje – normalizuje zapasy przed Ramadanem – dodał.
„Szybka dostawa nasion soi dotrze w ciągu od jednego do 1,5 miesiąca” – powiedział Krishnamurthy.
Powiedział, że indonezyjskiej spółdzielni producentów Tofu Tempeh (Kaboktindo) zgłoszono ograniczenia w dostawach soi. Jego partia planuje wypróbować nowy system importu, aby zapobiec powtórzeniu się takich incydentów.
Tymczasem Sekretarz Generalny Kapoktindo, Hidayatullah Suralaka, w komunikacie prasowym wydanym 28 grudnia 2023 r. stwierdził, że dostawy soi zostały zakłócone na początku grudnia, ale podmioty komercyjne próbowały przyspieszyć dostawę soi do Indonezji.
Według niego w listopadzie i grudniu 2023 r. Indonezja otrzymała masowcami 60 tys. ton soi w kontenerach oraz 75 tys. ton soi w kontenerach, które zostały bezpośrednio rozesłane po całym kraju.
Powiązane wiadomości: NFA zwraca się do Bullocka z prośbą o skonfigurowanie systemu dystrybucji nasion soi dla plantatorów tempeh
Powiązane wiadomości: Indonezja nie może być wiecznie zależna od importu soi: Minister