// Czysto hobbistyczny blog na temat WebDev, WordPress i Internetu

Zabezpieczenia WPA3 – Zwiększenie bezpieczeństwa WiFI

📆 Dodane ok. 2 lata temu [28-06-2018] // Mateusz Mikos // 👁 +29k // 🖊 Brak komentarzy

Newsy (8) Tech (5)

#sieć (1) #wifi (1) #wifi wpa3 (1) #zabezpieczenia (1)

Zabezpieczenia WPA3 – Zwiększenie bezpieczeństwa WiFI

Już w tym roku na rynku urządzeń sieciowych pojawią się sprzęty z nowym zabezpieczeniem, jakim jest WiFi Certified WPA3. WiFi Alliance uruchomiło nowe zabezpieczenie w ten wtorek.

WPA2 wyparte przez nowe WPA3

Złą rzeczą byłoby nie wspomnieć o tym, że protokół WPA2 ma już 14 lat!

Protokół WPA3 dodaje nowe funkcje, które upraszczają bezpieczeństwo Wi-Fi, umożliwiają bardziej niezawodne uwierzytelnianie i zapewniają większą siłę kryptograficzną.

wifi wpa3
WiFi WPA3

WPA3 w domu całkowicie niweluje ataki i luki

WPA3 oznacza całkowity koniec ataków słownikowych i możliwości odgadnięcia haseł.

Nowy protokół dodatkowo uproszcza dodawanie nowych urządzeń do sieci i to bez podawania hasła. Ten ruch ze strony WiFi Alliance likwiduje, największy i najwyraźniejszy z problemów bezpieczeństwa WiFi. Klucz jest ważny tylko dla jednej sesji, więc nawet po przechwyceniu jej klucz nie jest już zdatny do wykorzystania w tej, ani w przyszłych sesjach.

Dzięki implementacji WPA3 nawet słabe hasła nie są już problemem!

Nowe zabezpieczenia w domu i w firmie

Nowy protokół WPA3 ma dwie wersje.

Domową wersją zabezpieczeń jest WPA3-Personal, w którym uwierzytelnianie jest oparte na hasłach, które jest bardziej odporne niż stare WPA2. Bez różnicy czy użytkownicy zastosują się do zaleceń podczas tworzenia hasła, czy nawet jeśli wybierają niezbyt trudne hasła. Dopełnieniem tego jest SAE (Simultaneous Authentication of Equals – Symultaniczne uwierzytelnianie równań), protokół bezpiecznego klucza, który jest ustanawiany między łączącymi się urządzeniami, aby zapewnić jak najsilniejszą ochronę użytkowników przed próbami zgadywania hasła.

Natomiast dla firm WPA3-Enterprise oferuje dodatkową ochronę. Sieci transmitujące wrażliwe dane, takie jak te wykorzystywane przez rządy i instytucje będą wspierając równoważnik 192-bitowego szyfrowania.

Wi-Fi Certified Easy Connect – Czy to nowy WPS?

Wi-Fi Certified Easy Connect to nic innego jak program pozwalający użytkownikom bezpiecznie i szybko dodawać urządzenia z słabym interfejsem sieciowym za pomocą innego urządzenia z lepszym interfejsem, np. smartfona, skanując kod QR.

Kiedy przejdziemy na WPA3?

Niestety, na implementację potrzeba czasu. Na pewno plusem dla producentów jest to, że WPA3 jest całkowicie kompatybilny z WPA2. Biorąc jednak pod uwagę, wszystkie aspekty, takie jak certyfikaty, aktualizacje routerów, rozprowadzenie urządzeń z nowymi zabezpieczeniami, możemy być prawie pewni, że WPA3 w naszych domach nie pojawi się ani teraz, ani za miesiąc, raczej za kilka lat.

Źródło: TechNewsWorld

Zostaw komentarz i dołącz do dyskusji: