Wymieranie tygrysa jawajskiego powoduje, że małpy długoogoniaste wkraczają do osiedli ludzkich: Ministerstwo

Tempo.co, DjakartaIndonezyjskie Ministerstwo Środowiska i Leśnictwa, Populacja małp długoogoniastych (Macaca fascicularis) wybuchł z powodu braku równowagi w ekosystemie. Z tego powodu ostatnio na wielu obszarach małpy zaatakowały obszary mieszkalne.

„Konflikty między ludźmi a małpami długoogoniastymi w regionie Jawy są spowodowane brakiem drapieżników w lesie” – powiedział pod koniec lutego Satyawan Budyatmoko, dyrektor generalny ds. zasobów naturalnych i ochrony środowiska w Ministerstwie Środowiska i Leśnictwa.

Satyawan powiedział, że tygrys jawajski, jeden z drapieżników małp długoogoniastych, wyginął. Kolejnym drapieżnikiem, którego populacja zaczyna spadać, jest lampart jawajski. Satyawan przewiduje, że ataki małp długoogoniastych na pola uprawne i obszary mieszkalne staną się rutyną na początku lub w środku pory suchej.

Zdaniem Satyavana kwestia równowagi ekologicznej nie jest powszechnie rozumiana. Widać to wyraźnie po tym, jak władze lokalne żądają natychmiastowego i całkowitego reagowania na przypadki ataków małp długoogoniastych.

„Ten problem jest uważany za chorobę, którą łatwo wyleczyć. Podobnie jak w przypadku grypy, weź tabletkę i minie. Prawda jest taka, że ​​źródło problemu jest znacznie bardziej złożone. Polega na przywróceniu zdrowego ekosystemu”.

Na przykład powrót drapieżników wierzchołkowych, takich jak lampart jawajski, do ich naturalnego środowiska wymaga długich i kompleksowych badań. Po powrocie do swojego siedliska najlepsi myśliwi muszą zostać zsocjalizowani i zaakceptowani przez otaczającą społeczność.

„Istnieje oparty na strachu opór wobec ponownego wprowadzenia dużych drapieżników nie tylko w krajach rozwijających się, ale także w krajach rozwiniętych” – mówi Satyawan.

Wcześniej hordy małp długoogoniastych wdzierały się na tereny mieszkalne i wspinały się na dachy domów, wywołując panikę wśród mieszkańców Bandung. Wiadomość o małpach schodzących ze wzgórza stała się popularna w serwisach społecznościowych takich jak Tik Tok.

Ganjar Kahyadi, dyrektor Muzeum Zoologicznego i dyrektor Szkoły Nauk Przyrodniczych i Technologii w Instytucie Technologii w Bandung (STH ITB), powiedział, że pojawienie się tych małp może świadczyć o wielu rzeczach. Począwszy od niszczenia siedlisk, poszukiwania pożywienia, rywalizacji między stadami.

READ  Akcje amerykańskie mieszają się po tym, jak Putin twierdzi, że postępują rozmowy na Ukrainie

Irsyan Hashim (współpracownik)

Wybór nauczyciela: OIKN twierdzi, że IKN nie będzie potrzebował budżetu państwa przez najbliższe 10 lat

Kliknij tutaj dostać Najnowsze aktualności Tempo w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *