Wycofanie się do wojny rządowej w Szanghaju; Pekin stawia na masowe testy

  • Zgłoszono 58 nowych przypadków poza odizolowanymi obszarami Szanghaju
  • Pekin testuje miliony
  • Erupcja stanowi największy test dla strategii „Zero-Govt” Xi

SZANGHAJ / PEKIN, 2 maja (Reuters) – chińska stolica biznesu Szanghaj doznała w poniedziałek ciosu, gdy władze złożyły 58 nowych przypadków COVID-19 poza obszarami zamkniętymi, podczas gdy Pekin naciskał na miliony ludzi, aby poddali się testom podczas święta pierwszomajowego. Świętowaliśmy.

Ciężka aktywność wirusa koronowego w Szanghaju wywołała gniew rzadkiej opinii publicznej, a 25 milionów ludzi jest uwięzionych w swoich domach na ponad miesiąc, niektórzy są odcięci w dzielnicach mieszkalnych, a wielu z nich walczy o ochronę swoich codziennych potrzeb.

Mieszkańcy Szanghaju odetchnęli z ulgą na wiadomość, że przez dwa dni nie potwierdzono żadnych przypadków poza zamkniętymi obszarami, ale byli rozczarowani doniesieniami o 58 nowych epidemiach w poniedziałek.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Urzędnicy nie komentowali nowych spraw na konferencji prasowej, ale opinia publiczna wtrąciła się online.

„Ogłosili, że bardzo szybko będą usuwać sprawy na poziomie społeczności” – skomentowała jedna osoba na portalu społecznościowym Weibo.

Jednak wielu wzięło na duchu dane pokazujące zachęcające trendy, z 32 nowymi zgonami w niedzielę, w porównaniu do 38 dzień wcześniej, łącznie 6804 nowych przypadków lokalnych, w porównaniu z 7189 poprzedniego dnia.

„Jest nadzieja na maj” – powiedział inny użytkownik Weibo.

Pomimo niewielkiej liczby spraw, w poniedziałek w niektórych dzielnicach mieszkalnych w Szanghaju wzniesiono wysokie ogrodzenia, chociaż urzędnicy powiedzieli, że pracownicy firm znajdujących się na rządowej liście priorytetów produkcyjnych mogliby ubiegać się o przepustkę, gdyby w budynku, w którym mieszkali, nie było siedmiu przypadków. Dni.

Wirus koronowy po raz pierwszy pojawił się w chińskim mieście Wuhan pod koniec 2019 roku i przez dwa lata władze były w stanie powstrzymać większość epidemii poprzez blokady i ograniczenia w podróżowaniu.

READ  Pomimo niedawnych szkód spowodowanych przez burzę, turyści są mile widziani w tej słynnej świątyni na Bali

Jednak szybko rozprzestrzeniający się wariant Omicron przetestował w tym roku chińską politykę „Zero COVID”, która jest kluczowa dla prezydenta Xi Jinpinga, który jesienią ma objąć pionierskie trzecie przewodnictwo.

Polityka rządu Chin jest wyższa niż na całym świecie, gdzie wiele rządów złagodziło ograniczenia lub całkowicie je odrzuciło, próbując „żyć z COVID” pomimo rozprzestrzeniania się infekcji.

Nowa Zelandia, z jednymi z najtrudniejszych przeszkód na świecie, w końcu otworzyła swoje granice w poniedziałek, witając tysiące podróżników z całego świata po raz pierwszy od wybuchu epidemii. Czytaj więcej

Pomimo rosnącej liczby w drugiej co do wielkości gospodarce świata i fal zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw, Chiny nie dały żadnych wskazówek, by odejść od swojej polityki.

W liczącej 22 miliony mieszkańców stolicy władze zaostrzyły ograniczenia COVID dotyczące pięciodniowego święta pracy, które trwa do środy, jednego z tradycyjnie najbardziej ruchliwych sezonów turystycznych. Czytaj więcej

Pekin, z dziesiątkami infekcji dziennie w drugim tygodniu epidemii, nie jest zamknięty, ale zamiast tego, przynajmniej na razie, polega na masowych testach w celu wykrywania i izolowania infekcji.

Restauracje w Pekinie są zamknięte, a niektóre apartamenty są zamknięte. Ulice są ciche, a mieszkańcy spoza miasta muszą wykazać się negatywnymi wynikami testów na obecność wirusa koronawirusa, aby wejść do większości miejsc publicznych.

Funkcjonariusze monitorują bliski kontakt potwierdzonych przypadków, ostrzegając ich, aby zostali w domu, kontaktując się z władzami i zachęcając wszystkich do przestrzegania instrukcji.

Chiny zgłosiły 7822 nowych przypadków COVID-19 w niedzielę, w porównaniu z 8329 dzień wcześniej, podała w poniedziałek Narodowa Komisja Zdrowia. Czytaj więcej

Wszystkie 32 nowe ofiary śmierci w Chinach miały miejsce w Szanghaju, co od czasu pojawienia się wirusa zwiększyło całkowitą liczbę ofiar śmiertelnych w kraju do 5092.

Indie, jedyny kraj z populacją porównywalną do 1,4 miliarda mieszkańców Chin, oficjalnie odnotowały ponad pół miliona zgonów, chociaż niektórzy eksperci ds. zdrowia uważają, że liczba ta jest nadal wysoka.

Raport Brendy Coe, Sophie You i Tony’ego Monroe; Napisane przez Ann Marie Rondrie; Montaż przez Roberta Brussel

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *