// Czysto hobbistyczny blog na temat WebDev, WordPress i Internetu

Wszystko OK? Sprawdźmy funkcję Stan witryny WordPress

📆 Dodane ok. 2 lata temu [09-09-2019] // Mateusz Mikos // 👁 +10k // 🖊 1 komentarz

Poradniki (18) WordPress (18)

#Bezpieczeństwo (2) #narzędzia (1) #stan witryny WordPress (1) #Wordpress (6) #wydajność (1)

Wszystko OK? Sprawdźmy funkcję Stan witryny WordPress

Od wersji WP 5.1 (z ulepszeniami od 5.2) mamy do dyspozycji w naszym panelu administracyjnym opcję Stan witryny WordPress. Zajrzyj tam i sprawdź stan swojej witryny!

Stan witryny WordPress – co to jest?

Narzędzie Stan witryny to coś, czego nie mógł nam zaoferować żaden zewnętrzny serwis. Dzięki tej funkcjonalności możemy dowiedzieć się, co na naszej WordPressowej instalacji może przeszkadzać w dobrym działaniu. Czy to pod względem bezpieczeństwa, czy szybkości działania.

Stan witryny WordPress

Aby dostać się do narzędzia wystarczy otworzyć Dashboard WordPress, najechać na zakładkę Narzędzia po lewej stronie i wybrać Stan witryny.

Stan witryny WordPress

Patrząc od góry znajdziemy tutaj naszą aktualną ocenę (na obrazku powyżej jest to 70%) i dwie zakładki – Status i Informacja.

W pierwszej zakładce znajdziemy proponowane usprawnienia – o ile oczywiście jakieś mamy🤔. Każdy punkt na liście możemy rozwinąć, by uzyskać więcej informacji na jego temat. Po prawej stronie listy znajdziemy też na jaki aspekt naszego bloga wpływa dany problem.

Dostępne usprawnienia

Na powyższym screenie mamy przykład usprawnienia Usuń wyłączone wtyczki. Dodatkowo mamy opis, w którym jest wytłumaczone, dlaczego jest to dosyć ważna czynność do podjęcia. Podnieśmy trochę ocenę i zróbmy porządek we wtyczkach. Tutaj sprawa jest prosta – wchodzimy w zakładkę Wtyczki lub korzystamy z podanych linków i usuwamy nieużywane (wyłączone) wtyczki. Wracamy z powrotem do narzędzia Stan witryny.

Po zastosowaniu jednego usprawnienia

Co do usprawnień takich jak Zalecane moduły PHP, czy wersja PHP musimy je zmienić z poziomu naszego panelu hostingowego – pomocny może okazać się kontakt z supportem hostingu, którego używamy.

Wszystko posprzątane!

Ok, wszystko posprzątane! Zajrzymy teraz do drugiej karty – Informacja. Tutaj znajdziemy więcej informacji technicznych. Jest to coś, czego w sumie brakowało w WordPress. W jednym miejscu mamy ilość używanej pamięci, ścieżki, informacje o serwerze, informacje o bazie, czy WordPressowe zmienne. Dodatkowo, możemy wszystko wygodnie skopiować. Pamiętajcie, że nie są to informacje, którymi warto się chwalić przed światem – może to mieć wpływ na bezpieczeństwo bloga 🤐.

Stan witryny WordPress – Informacje

Mam nadzieję, że narzędzie będzie dla Was przydatne i pozwoli zoptymalizować Wasze WordPressowe instalacje! Polecam odwiedzać to narzędzie co jakiś czas i trzymać rękę na pulsie!

Więcej w temacie WP znajdziecie w kategorii WordPress.

0 0 vote
Article Rating
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz Kamiński
1 rok temu

WordPressowcy zrobili dobrą funkcję. 🙂