Wielka Brytania na krawędzi recesji po tym, jak gospodarka skurczyła się o 0,2% w trzecim kwartale

Bank Anglii ostrzegł, że Wielka Brytania stoi w obliczu najdłuższej recesji od czasu, gdy rekordy zaczęły się sto lat temu.

Huw Fairclough | Getty Images Aktualności | Dobre zdjęcia

LONDYN – Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się o 0,2%% Trzeci kwartał 2022 r. to początek tego, co może być długą recesją.

Wstępne szacunki wskazywały, że gospodarka radziła sobie lepiej niż oczekiwano w III kwartale, pomimo spowolnienia. Według Refinitiv, ekonomiści przewidywali spadek o 0,5%.

Po korekcie spadku o 0,1% w drugim kwartale do wzrostu o 0,2%, spadek nadal nie oznacza spowolnienia technicznego — dwa kwartały z rzędu charakteryzujące się ujemnym wzrostem.

„Pod względem produkcji nastąpiło spowolnienie w kwartale w usługach, przemyśle wytwórczym i budownictwie; sektor usług spowolnił do płaskiej produkcji w kwartale, napędzany spadkiem usług skierowanych do konsumenta, podczas gdy sektor produkcyjny spadł o 1,5% 3. Kwartał 2022 r. obejmował spadki we wszystkich 13 podsektorach sektora produkcyjnego” – podał w piątek w swoim raporcie Narodowy Urząd Statystyczny.

The Bank Anglii Prognoza z zeszłego tygodnia Najdłuższa recesja w kraju od czasu rozpoczęcia ewidencjiSpadek, który rozpoczął się w III kwartale, potrwa do 2024 r. i sugeruje, że bezrobocie utrzyma się na poziomie 6,5% w ciągu najbliższych dwóch lat.

Kraj boryka się z historycznym kryzysem kosztów utrzymania, napędzanym przez ograniczenie realnych dochodów z powodu rosnących cen energii i towarów zbywalnych. Bank centralny niedawno nałożył Największy wzrost stóp procentowych od 1989 r. Politycy próbują kontrolować dwucyfrową inflację.

ONS podał, że poziom kwartalnego produktu krajowego brutto w trzecim kwartale był o 0,4% niższy niż jego poziom sprzed Covid w ostatnim kwartale 2019 roku. Tymczasem dane za wrzesień pokazały, że PKB Wielkiej Brytanii spadł o 0,6% z powodu święta państwowego. Na państwowy pogrzeb królowej Elżbiety II.

READ  Aresztowanie czołowego członka NasDem, Aniesa, może narazić koalicję na niebezpieczeństwo - poniedziałek, 22 maja 2023 r.

Minister finansów Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt ogłosi w przyszłym tygodniu nowy program polityki fiskalnej, który ma obejmować znaczne podwyżki podatków i cięcia wydatków. Premier Rishi Sunak ostrzegł, że trzeba będzie podjąć trudne decyzje, aby ustabilizować gospodarkę kraju.

„Chociaż niektóre dane dotyczące inflacji interwencyjnej zaczynają wyglądać lepiej, spodziewamy się, że ceny pozostaną przez jakiś czas na wysokim poziomie, zwiększając presję na popyt”, powiedział Jorge Lagarias, główny ekonomista Mazars.

„Jeżeli budżet na przyszły tydzień okaże się rzeczywiście 'twardy’ dla podatników, jak oczekiwano, konsumpcja zostanie jeszcze bardziej stłumiona i Bank Anglii będzie musiał zacząć myśleć o wpływie szoku popytowego na gospodarkę.”

To ważna wiadomość, która zostanie wkrótce zaktualizowana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *