Zespół WHO opracował pięć kluczy do bezpieczniejszych tradycyjnych rynków dla sprzedawcy mięsa w Dżakarcie. Kredyty: WHO/Tri
Od sierpnia do października 2023 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wspierała szereg działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa tradycyjnych rynków żywności w trzech prowincjach Indonezji. Działania skupiały się na podnoszeniu standardów higieny i warunków sanitarnych oraz ochronie zdrowia i dobrego samopoczucia konsumentów i pracowników rynku.
W całej Indonezji około 16 000 tradycyjnych rynków żywności stanowi główne źródło świeżej żywności i produktów dla okolicznych społeczności. W badaniu przeprowadzonym w 2020 r. indonezyjskie Ministerstwo Zdrowia (MoH) wykazało, że spośród 448 tradycyjnych rynków żywności w 28 prowincjach zaledwie 10% spełnia standardy higieny i warunków sanitarnych. Zwiększa to ryzyko przenoszenia chorób przenoszonych przez żywność oraz pojawienia się i rozprzestrzeniania chorób odzwierzęcych.
Aby rozwiązać ten problem, zespół pomógł zaprojektować i wdrożyć program pilotażowy oparty na pięciu kluczach WHO dotyczących bezpiecznych rynków tradycyjnej żywności w trzech kluczowych lokalizacjach w dystryktach Semarang i Bandung oraz w mieście Samarinda. Pięć kluczy zapewnia praktyczne środki i strategie redukcji ryzyka mające na celu poprawę komunikacji o ryzyku i zaangażowania społeczności. Zostały zaprojektowane z myślą o korzyściach dla całych społeczności rynkowych, w tym kierownictwa, pracowników i społeczeństwa, a także mają na celu sprostanie wyzwaniom środowiskowym.
Korzystając z narzędzia oceny opracowanego przez Ministerstwo Zdrowia, pracownicy programu najpierw przeprowadzili szczegółową analizę warunków rynkowych. Wyniki wykazały brak plakatów informacyjnych na temat bezpieczeństwa i zdrowia żywności, a także nieodpowiednie oceny jakości wody, brak udokumentowanych protokołów sanitarnych, nieodpowiednie środki zwalczania szkodników i brak protokołów postępowania z żywymi zwierzętami. Chociaż wiedza, postawa i praktyki (KAP) pracowników rynkowych są zgodne z elementami podejścia Pięciu Kluczy, powszechnych jest wiele błędnych przekonań, takich jak przekonanie, że wystarczy myć ręce samą wodą.
W oparciu o te ustalenia WHO – w porozumieniu z kluczowymi zainteresowanymi stronami na szczeblu krajowym – opracowała materiały informacyjne, edukacyjne i komunikacyjne rozpowszechniane poprzez szkolenia dla zainteresowanych stron, indywidualne dyskusje z dostawcami, ogłoszenia rynkowe i platformy mediów społecznościowych. Następnie ankiety i spotkania pointerwencyjne KAP wykazały znaczną poprawę we wdrażaniu standardów sanitarnych i higienicznych w każdym zakładzie.
Opracowano interaktywne materiały informacyjne, edukacyjne i komunikacyjne w celu przekazywania wiedzy za pośrednictwem platform mediów społecznościowych i ulotek. Źródło: KTO
Ibu Nurul Uwafiq, sprzedawca mięsa na targu Karangjati w dystrykcie Semarang, powiedział: „Dzięki temu działaniu dowiedziałem się, że mycie rąk składa się z wielu etapów i potrzeba wystarczającej ilości czasu, aby zabić zarazki. W trzech lokalizacjach wiedza sprzedawców na temat kluczowych środki higieny wzrosły ze średnio 84% do 90% przed interwencjami, a 80% sprzedawców czyści kioski i podłogi wodą i mydłem lub środkiem dezynfekującym w porównaniu z zaledwie 70% wcześniej.
Sukces programu Pięć kluczy podkreśla wartość opartych na dowodach, ukierunkowanych interwencji, które podnoszą świadomość, zmieniają zachowania i promują współpracę między władzami lokalnymi, interesariuszami rynkowymi i szerszą społecznością.
„Rynek żywności zorientowany na zdrowie wykracza poza promowanie dobrostanu; ma kluczowe znaczenie dla wspierania gospodarki o obiegu zamkniętym, w której korzyści zdrowotne płynnie łączą się z dobrobytem całej społeczności” – powiedział Ens Ling Ibrahim, specjalista ds. handlu i przemysłu w Bandung. „Wdrażając podejście oparte na pięciu kluczowych zasadach, ustanowiliśmy podstawowe standardy w projektowaniu rynku, które nie tylko zmniejszają ryzyko dla zdrowia, ale także zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób odzwierzęcych”.
W nadchodzących miesiącach WHO będzie w dalszym ciągu angażować Ministerstwa Handlu i Przemysłu oraz Ministerstwo Zdrowia w koordynację pięciotorowego podejścia z SNI Pasar Rakyat, które będzie wspierać ciągłe budowanie potencjału społeczności rynkowych i jednolite wdrażanie protokołów bezpieczeństwa żywności w całej Indonezji. Dla zdrowych i bezpiecznych rynków tradycyjnej żywności.
Napisane przez Indę Deviandi, indonezyjskiego eksperta krajowego WHO ds. zdrowia środowiskowego i zmian klimatycznych
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.