Przejście Indonezji na czyste i zrównoważone źródła energii znajduje się w krytycznym momencie, a zależność od poszukiwań węgla, ropy, gazu i energii jądrowej stwarza poważne ograniczenia. Tymczasem rozwiązania takie jak współspalanie i ogrzewanie geotermalne, choć wykonalne, zostały odrzucone w obawie, że mogą spowodować nowe problemy, takie jak wylesianie i inny wpływ na środowisko.
podkreślone przez to Z Centrum Studiów Ekonomicznych i Prawnych Bhima Yudhishthira (CELIOS) w dniu 6 marca podczas warsztatów zorganizowanych przez Indonezyjskie Stowarzyszenie Pracowników Energetyki (PP-IP) na temat „Sprawiedliwa transformacja energetyki w Indonezji”. Około 45 liderów krajowych i branżowych wzięło udział w warsztatach strategicznych w Sandika Premier Slipi w Dżakarcie.
Godną uwagi inicjatywą jest tzw. Just Energy Transition Partnership (JETP), którego celem jest przyspieszenie przejścia na czystą energię. Jednakże JETP jest uważany za dyskurs elitarny, który nie angażuje znacząco związków zawodowych i szerszego społeczeństwa. Aby zapewnić demokratyczne i sprawiedliwe przekazanie władzy, Yudhisthira podkreślił potrzebę aktywnego udziału wszystkich stron, w tym pracowników i społeczności plemiennych.
Finansowanie JETP, w którym dominują pożyczki, wzbudziło obawy dotyczące zadłużenia i zależności od zagranicznych technologii. Yudhisthira zalecił unikanie wysoko oprocentowanych pożyczek, zwiększenie udziału dotacji i poszukiwanie alternatywnych źródeł finansowania w celu zmniejszenia obciążeń finansowych. Wezwał także do przejrzystości i udziału społeczeństwa w planowaniu i wdrażaniu polityki transformacji energetycznej.
Warsztaty wykazały również, że zarówno regionalne, jak i krajowe regulacje i możliwości nie są w pełni przygotowane na transformację energetyczną. Ponadto programom transformacji energetycznej brakuje wrażliwości na kwestie płci, niepełnosprawności i włączenia społecznego, co wskazuje na potrzebę bardziej włączającego i całościowego podejścia do kształtowania polityki.
Transformacja energetyki powinna uwzględniać także suwerenność energetyczną, aby uniknąć zależności technologicznej i zadłużenia zagranicznego.
Godziwe odszkodowanie dla dotkniętych społeczności
Yudhisthira podkreśliła również potrzebę uwzględnienia skutków społeczno-gospodarczych i zdrowia publicznego transformacji energetyki, szczególnie w obszarach wydobycia węgla i elektrowniach parowych (PLTU – po indonezyjsku „Pembangkit Listrik Tenaga Uap”). Stwierdził, że transformacji energetycznej powinny towarzyszyć wysiłki na rzecz odbudowy i sprawiedliwe odszkodowania dla dotkniętych nią społeczności.
Transformacja energetyczna powinna także uwzględniać suwerenność energetyczną, aby uniknąć uzależnienia od technologii i długu zagranicznego, dodał Yudhishthira. Powtórzył, że należy zaangażować wszystkie zainteresowane strony, w tym rząd, przemysł, związki zawodowe, społeczności tubylcze i społeczeństwo obywatelskie.
Konstytucja
Z konstytucyjnego punktu widzenia transformacja energetyczna musi być zgodna z mandatem konstytucyjnym, tj. będzie kontrolowana przez państwo, aby dostarczać energię dostępną dla społeczeństwa, bezpieczną dla środowiska i konsumentów. Oznacza to, że polityki i praktyki w zakresie transformacji energetycznej muszą zapewniać sprawiedliwy i niedrogi dostęp do energii oraz zrównoważoną ochronę środowiska.
W kontekście globalnym Indonezja powinna wykorzystać impet transformacji energetycznej, aby wynegocjować umorzenie lub redukcje długów z krajami rozwiniętymi, aby zrekompensować wpływ zmian klimatycznych spowodowanych historycznymi emisjami tych krajów.
Sekretarz Generalny PP-IP Andy Vijaya To powiedziawszy, transformacja energetyczna jest nieunikniona. Według niego obecny wzrost globalnej temperatury szacuje się na 3,4 – 4 stopnie Celsjusza, co w ciągu najbliższych 50 lat bardzo utrudni życie na Ziemi. Przejście ze źródeł kopalnych na czystą energię nie jest już opcją, ale raczej koniecznością ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5–2 procent w granicach tolerowanych przez naszą planetę.
Powiedział, że Indonezja powinna opracować mapę drogową transformacji energetycznej zgodnie z krajowymi i globalnymi warunkami i potrzebami, biorąc pod uwagę regulacje państwowe, aspekty społeczne, gospodarcze i środowiskowe. Inicjatywa jest zgodna z dążeniem Unii na rzecz Demokracji Energetycznej (TUED) do zorganizowania spotkania regionalnego w Indonezji w celu omówienia sprawiedliwej i włączającej strategii transformacji energetycznej.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.