W listopadzie Harmony może rozpocząć działalność w ramach programu miedzi/złota PNG

James Marab, premier Papui Nowej Gwinei

raporty Harmony Gold w Papui Nowej Gwinei (PNG) twierdzi, że wkrótce uzyska bardzo pożądaną, długo opóźnioną specjalną dzierżawę na eksploatację krajowego złoża Wafi-Golpu do listopada. „Niedawno spotkałem się z deweloperami i uzgodniliśmy harmonogram” – powiedział reporterom Luther Wenge, gubernator Morobe w stanie PNG.

To więcej, niż Harmony podaje, choć rynek musi coś wiedzieć, ponieważ w zeszłym miesiącu firma wysłała dyrektora generalnego Patrice’a Motsepe do kraju Oceanic. Motsepe jest bardzo szczęśliwy, ale nie jest to zwyczajne spotkanie, jak pokazano na zdjęciu z premierem PNG Jamesem Marabem.

Rzeczywiście, Motsepe jest postacią drugoplanową w grupie dygnitarzy, którzy niedawno postawili stopę w PNG. Według The Economist wszyscy na Zachodzie chcą pozostać w dobrych stosunkach z Marape po podpisaniu przez sąsiednie PNG umowy o bezpieczeństwie z Chinami. Według gazety PNG „po raz kolejny stało się nagrodą geopolityczną, tym razem w rywalizacji USA–Chiny, nie mówiąc już o zasobach gazu, miedzi i złota”.

Prezydent USA Joe Biden był zmuszony odwołać osobistą wizytę, ale wysłał sekretarza stanu USA porucznika Anthony’ego Blinkena, który podpisał umowę o współpracy w dziedzinie obronności z PNG. Po wizycie odwiedził sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Wśród niedawnych gości PNG znaleźli się premier Indii Narendra Modi i prezydent Indonezji Joko Widodo.

Ale przybycie Amerykanów było bardziej donośne i było owocem pojednania. Firma Newmont z siedzibą w Denver, zajmująca się złotem, zostanie nowym partnerem Harmony w Wafi-Golbu po sfinalizowaniu przejęcia Newcrest za 19,5 miliarda dolarów – obecnego partnera Harmony, Wafi-Golbu, który ma udziały 50/50.

Posiadanie amerykańskich udziałów w aktywach produkujących znaczne ilości miedzi – minerału preferowanego przez administrację Bidena ze względu na jego rolę w dekarbonizacji – jest przydatne i wyjaśnia, dlaczego licencja Wafi-Golbu zostaje nagle przyspieszona. Warto zauważyć, że Wafi-Golpu przez większą część dekady tonie w biurokracji.

READ  Grupa kampanii Anies Baswedan twierdzi, że zjawisko „Aniesbubble” ma charakter organiczny

Harmony odmówiła komentarza na temat konsekwencji posiadania partnera z USA, ale rzecznik Jared Kotzer powiedział, że stanowisko Wafi-Golpu jest „skomplikowane”. Jednak zdarza się wiele „przypadkowych” rzeczy. „Wydaje się to bardzo wyrachowane”.

Dlaczego jest to ważne dla inwestorów Harmony dała sobie czas do końca roku kalendarzowego na podjęcie decyzji, w jaki sposób może wykorzystać kapitał do pogłębienia kopalni Mponeng w Republice Południowej Afryki. Projekt mógłby zaoszczędzić miliardy randów, które można byłoby lepiej wydać w PNG.

Chociaż wątpliwe jest twierdzenie, że kraj ten ma lepszy profil ryzyka politycznego niż Republika Południowej Afryki, ma miedź i potężnego partnera finansowego o strategicznej pozycji. Dla porównania Mponeng jest głębokie i pracochłonne.

Alokacja kapitału jest utrudniona także wówczas, gdy trudno jest zaplanować trasę dostaw energii elektrycznej. Zatem Harmony musi dokonać kilku ważnych wyborów. Między innymi dlatego, że Vafi-Kolbu jest maniakiem finansów. Ze studium wykonalności z 2018 r. wynika, że ​​sam kapitał na rozwój wymaga 5,38 miliarda dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *