Według China State Railway Group, która opracowała tę trasę we współpracy z indonezyjskimi partnerami, indonezyjska szybka kolej Dżakarta-Bandung, pierwsza w kraju i w Azji Południowo-Wschodniej, we wtorek rozpoczęła działalność komercyjną.
Na 142-kilometrowym torze pociągi będą kursować z prędkością 350 km na godzinę, co skróci czas przejazdu między obydwoma miejscami z 3,5 godziny do 40 minut.
Nowa trasa została opisana jako sztandarowy projekt proponowanej przez Chiny inicjatywy Pasa i Szlaku.
Budowa toru rozpoczęła się w 2016 roku, z wykorzystaniem chińskiej technologii i standardów. Na etapie budowy znaczne ilości materiałów, w tym cementu, pozyskiwano z Indonezji, co stymulowało lokalny rozwój gospodarczy. Ponadto według firmy do udziału w budowie zrekrutowano dużą liczbę indonezyjskich pracowników, co zapewniło łącznie 51 000 miejsc pracy i przeszkolenie 45 000 indonezyjskich pracowników.
Łączy stolicę Indonezji, Dżakartę, z czwartym co do wielkości miastem w kraju, Bandung, które jest również popularnym kierunkiem turystycznym. Pociąg przejeżdża przez osiem dzielnic i zatrzymuje się na czterech przystankach – Halim, Karawang, Badalarong i Thegallur.
Bilety na pociąg można kupić na stacjach kolejowych, poprzez aplikację lub za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.