Jeśli wystarczy zatrudnić lokalnych urzędników służby zdrowia (do prowadzenia placówek medycznych), to nie ma potrzeby zatrudniania cudzoziemców, chyba że oni (pracownicy zagraniczni) są naprawdę potrzebni.
JAKARTA (Antara) – Ustawa zdrowotna ściśle reguluje zatrudnianie zagranicznych pracowników medycznych w placówkach służby zdrowia w Indonezji, powiedział Indah Febrianti, szef Biura Prawnego Ministerstwa Zdrowia.
„Ustawa kładzie nacisk na kontrolę (zatrudnienia). Zatrudnianie zagranicznego personelu medycznego powinno być zgodne z wymaganiami niektórych służb zdrowia” – podkreślił we wtorek w podcaście „KEMENCAST”, dostępnym z kanału ministerstwa na YouTube.
Jednym z ograniczeń jest to, że w Indonezji może pracować tylko zagraniczny specjalistyczny i subspecjalistyczny personel medyczny.
Dodał jednak, że placówki służby zdrowia powinny wziąć pod uwagę kwalifikacje i dostępność miejscowego personelu medycznego przed rekrutacją cudzoziemców.
„Jeśli zatrudnienie lokalnych urzędników służby zdrowia jest wystarczające (do prowadzenia placówek medycznych), nie ma potrzeby zatrudniania obcokrajowców, chyba że oni (zagraniczni pracownicy) są naprawdę potrzebni” – kontynuował.
Przed podjęciem pracy w Indonezji zagraniczny personel medyczny musi przejść ocenę kompetencji, w tym proces podnoszenia kwalifikacji zgodnie ze standardami indonezyjskimi.
Powiązane wiadomości: Minister odnosi się do różnic w projekcie ustawy o zdrowiu w DPR
Pracownicy muszą przejść test umiejętności, a także przejść fazę adaptacyjną w placówce służby zdrowia, która będzie monitorowana przez komisję oceniającą.
Febrianti powiedział, że jedną z ważnych rzeczy, które należy ocenić podczas fazy adaptacji, jest umiejętność dobrego mówienia po indonezyjsku przez zagranicznych pracowników, aby mogli dobrze komunikować się z pacjentami i innym personelem placówek służby zdrowia.
„Ustawa zdrowotna nakłada na pracodawców zagranicznych pracowników obowiązek szkolenia pracowników w zakresie mówienia po indonezyjsku, co jest zgodne z przepisami prawa pracy” – zaznaczył.
Projekt ustawy ogranicza pracę zagranicznych pracowników służby zdrowia do określonego okresu.
„Na przykład (mogą pracować tylko w Indonezji) przez dwa lata, a następnie to (pozwolenie na pracę) jest przedłużane tylko na następne dwa lata” – dodał urzędnik ministerstwa.
Powiedział, że usługi zdrowotne oparte na robotach są obecnie jedną z usług zdrowotnych w Indonezji, która wymaga zaangażowania zagranicznych pracowników.
Powiązane wiadomości: Ustawa zdrowotna stwarza szansę nadrobienia zaległości dla biotechnologii: minister
Powiązane wiadomości: Odrzucenie ustawy blokuje postęp w ochronie lekarzy: Ministerstwo