Ustawa o radiofonii i telewizji: Minister ds. prasy twierdzi, że dziennikarstwo powinno mieć charakter śledczy

Tempo.co, DjakartaMinister Łączności i Informacji (Cominfo) Budi Ari Chettiadi był zdumiony projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji nr 32 z 2022 r. (Ustawa o nadawaniu) Według Budiego dziennikarstwo musi mieć charakter śledczy, aby tworzyć treści wysokiej jakości.

„Dziennikarstwo ma mieć charakter śledczy, dlaczego go zakazywać?” Budi powiedział w czwartek, 16 maja 2024 r., cytat z jego oficjalnego konta na Instagramie @budiariesetiadi.

„Dziennikarstwo musi się rozwijać wraz z rozwojem naszego społeczeństwa” – powiedział. Budi uważa, że ​​debata nad ustawą o radiofonii i telewizji powinna uwzględniać uwagi różnych stron. „Zwłaszcza przedstawiciele prasy, aby uniknąć kontrowersji” – powiedział. Zacytowany pomiędzy Czwartek. Minister zapewnił, że zależy mu na utrzymaniu wolności mediów.

Obecnie komisja ustawodawcza DPR debatuje nad ustawą o radiofonii i telewizji. Ustawa spotkała się z krytyką ze strony różnych działaczy dziennikarskich, w tym Rady Prasowej, Indonezyjskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (PWI) i Sojuszu Niezależnych Dziennikarzy (AJI).

Niektóre przepisy ustawy o radiofonii i telewizji uznaje się za niezgodne z mandatem tej ustawy. Po pierwsze, wbrew art. 4 ustawy nr 40 z 1999 r. nadawanie dziennikarstwa śledczego jest zabronione.

Tymczasem przewodniczący Rady Prasowej Ninik Rahayu powiedział, że ustawa o radiofonii i telewizji sprawia, że ​​zawód dziennikarstwa jest regulowany, profesjonalny i posłuszny. Konsekwencją tego jest niska jakość pracy.

Przykładem jest artykuł 8A ustęp (1) litera q najnowszego projektu ustawy o radiofonii i telewizji. Niniejsze rozporządzenie reguluje rozstrzyganie sporów dziennikarskich, upoważniając indonezyjski organ nadawczy (KPI) do rozstrzygania wszelkich powstałych sporów. „Jednak zgodnie z prawem Rada Prasowa ma mandat do rozstrzygnięcia sprawy dziennikarza (spór)” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej.

Ninik wspomniał także, że ustawa o radiofonii i telewizji narusza orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. 91/puu-xviii/2020, z zastrzeżeniem, że tworzenie rozporządzenia powinno uwzględniać „znaczący udział”.

Tepara Thanya Paramita | Antara

Wybór nauczyciela: Projekt ustawy o radiofonii i telewizji zabrania ekskluzywnych treści dziennikarstwa śledczego, ponieważ dziennikarze próbują uciszyć prasę

Kliknij tutaj, aby uzyskać Najnowsze aktualności Tempo w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *