US SEC do Elona Muska: Jeśli chodzi o twoje tweety, umowa to umowa

NOWY JORK, 22 marca (Reuters) – We wtorek czołowy amerykański organ nadzoru papierów wartościowych wezwał sędziego federalnego, aby nie pozwolił Elonowi Muskowi uciec od porozumienia żądającego monitorowania jego wykorzystania na Twitterze, które Tesla Inc (TSLA.O) dyrektor naczelny uważa za część kampanii nękania.

We wniosku w sądzie federalnym na Manhattanie amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd stwierdziła, że ​​Musk nie spełnił swojego „wysokiego obciążenia”, aby uchylić dekret zgody z 2018 r. Wymagający, aby prawnicy Tesli zatwierdzili tweety i inne publiczne oświadczenia, które mogą być istotne dla jego elektrycznego firma samochodowa.

Nie wystarczy, że Musk uznał zgodność za „mniej wygodną, ​​niż się spodziewał” lub chciał, aby SEC przestała badać procedury ujawniania Tesli.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Jeśli chodzi o ugody cywilne, umowa to umowa, w której nie ma o wiele bardziej przekonujących okoliczności niż te przedstawione tutaj” – powiedział SEC.

Agencja regulacyjna wezwała również amerykańską sędzię okręgową Alison Nathan, która nadzoruje orzeczenie, do odrzucenia oferty Muska o uchylenie nakazu sądowego z prośbą o zapisy dotyczące jego sondażu na Twitterze w listopadzie zeszłego roku, czy sprzedać 10% swoich akcji Tesli.

Alex Spiro, prawnik Muska, odmówił komentarza. Tesla nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz. Eksperci prawni stwierdzili, że Musk prawdopodobnie nie odłoży dekretu na bok.

Wcześniej we wtorek Musk tańczył i żartował z fanami, nadzorując otwarcie pierwszej europejskiej fabryki Tesli, znajdującej się w pobliżu Berlina, z udziałem niemieckiego kanclerza Olafa Scholza. Czytaj więcej

Tesla ma również fabrykę w Szanghaju. Według magazynu Forbes firma uczyniła z Muska najbogatszego człowieka na świecie.

Spór SEC wynika z twierdzenia regulatora, że ​​Musk oszukał inwestorów w sierpniu. 7, 2018, pisząc na Twitterze, że ma „zabezpieczone fundusze”, aby potencjalnie zabrać swoją firmę produkującą samochody elektryczne z premią, podczas gdy w rzeczywistości wykup nie był bliski.

READ  Oak Fire: szybko poruszający się Oak Fire w Kalifornii spala prawie 12 000 akrów i zmusza tysiące do ewakuacji poza Park Narodowy Yosemite

Tesla i Musk ustalili, płacąc 20 milionów dolarów grzywny cywilnej, a Musk ustąpił ze stanowiska prezesa Tesli.

Musk od tego czasu oskarżył SEC o nękanie go „błądzącymi i nieskrępowanymi” śledztwami, w celu ukarania go w złej wierze za krytykę rządu i korzystanie z konstytucyjnego prawa do wolności słowa na mocy Pierwszej Poprawki. Czytaj więcej

Ale SEC stwierdziła, że ​​ma szerokie uprawnienia i „uzasadniony cel”, aby zbadać Muska i Teslę, i że Musk może sprzeciwić się wezwaniu tylko poprzez działania egzekucyjne.

„Piżmo skarży się na „ogromną liczbę żądań” ze strony SEC od 2018 r. do chwili obecnej, którą określa jako nękanie” – powiedział SEC.

„Ale własna chronologia rzekomych żądań Muska jest zarówno rozczarowująca, jak i odzwierciedla uzasadnione zapytania dotyczące nowego potencjalnie naruszającego zachowania Tesli i Muska” – dodał.

Wezwanie do sądu dotyczyło tweeta Muska, że ​​zwolniłby 10% swoich udziałów w Tesli, gdyby użytkownicy wyrazili na to zgodę.

Większość to zrobiła, a sondaż spowodował, że cena akcji Tesli spadła. Od tego czasu Musk sprzedał akcje Tesli o wartości ponad 16 miliardów dolarów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Jonathana Stempel w Nowym Jorku; Dodatkowe reportaże autorstwa Davida Shepardsona w Waszyngtonie, Hyun Joo Jin w San Francisco oraz Victorii Waldersee i Nadine Schimroszik w Gruenheide w Niemczech; montaż przez Jonathana Oatis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *