UE zatwierdza jeden mobilny port ładowania dla Apple

iPhone 12 będzie dostępny 24 czerwca 2021 r. w nowym sklepie Apple Store na Broadwayu w Los Angeles w Kalifornii. REUTERS / Lucy Nicholson

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Bruksela, 7 czerwca (Reuters) – Apple (AAPL.O) Złącze do iPhone’ów sprzedawanych w Europie do 2024 r. będzie musiało zostać wymienione po tym, jak kraje UE i prawodawcy zgodzili się we wtorek na jeden port ładowania telefonów komórkowych, tabletów i aparatów fotograficznych na całym świecie.

Komisja Europejska, polityczna interwencja, która twierdzi, że ułatwia życie konsumentom i oszczędza pieniądze, pojawiła się po tym, jak firmy nie znalazły wspólnego rozwiązania.

Bruksela od ponad dekady próbuje stworzyć mobilny port ładowania, narzekając, że użytkownicy iPhone’a i Androida muszą przestawić się na inne ładowarki do swoich urządzeń.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

IPhone’y są ładowane za pomocą kabla Lightning, a urządzenia z systemem Android korzystają ze złączy USB-C.

Według badania komisji z 2019 r. połowa wszystkich ładowarek sprzedawanych z telefonami komórkowymi w 2018 r. miała złącze USB micro-B, 29% złącze USB-C i 21% złącze Lightning.

„Jesienią 2024 r. USB typu C stanie się powszechną płytą ładującą dla wszystkich telefonów komórkowych, tabletów i aparatów w UE” – powiedział Parlament Europejski w oświadczeniu.

Transakcja pozwoli zaoszczędzić konsumentom około 250 milionów euro (267 milionów dolarów), powiedział lider unijnego przemysłu Thierry Breton.

„Pozwoli to na pojawienie się i dojrzewanie nowych technologii, takich jak ładowanie bezprzewodowe, bez pozostawiania innowacji fragmentem rynku i źródłem niedogodności dla konsumentów” – powiedział.

Apple nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz, ostrzegając, że projekt wpłynie na innowacyjność i stworzy górę elektronicznych odpadów.

READ  Pożar parlamentu w Kapsztadzie, Republika Południowej Afryki

„Z dumą dołączamy laptopy, e-czytniki, słuchawki douszne, klawiatury, myszy komputerowe i przenośne urządzenia nawigacyjne” – powiedział Alex Aziz Saliba, ustawodawca, który prowadził debatę w parlamencie.

Laptopy muszą być zgodne z prawem w ciągu 40 miesięcy od wejścia w życie. W przyszłości władza wykonawcza UE będzie miała uprawnienia do synchronizacji bezprzewodowych systemów ładowania.

Fakt, że umowa obejmuje e-czytniki, słuchawki douszne i inne technologie, wpłynie na Samsunga. (005930.KS)Huawei (HWT.UL) i inni producenci urządzeń.

(1 USD = 0,9364 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Zgłoszone przez Fou Yun Sea Editing przez Louis Heavens i Mark Potter

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *