Trwa głosowanie w wyborach parlamentarnych w Timorze Wschodnim

Niedzielne głosowanie będzie piątymi wyborami parlamentarnymi w tym kraju od czasu, gdy Timor Wschodni uzyskał pełną niepodległość w 2002 roku, po dekadach indonezyjskiej okupacji.

Dżakarta, Indonezja – Wyborcy w Timorze Wschodnim udają się w niedzielę 21 maja do urn w wyborach parlamentarnych, w których według analityków mogli zobaczyć dwie postacie opozycji walczące o stanowisko premiera.

Niedzielne głosowanie będzie piątymi wyborami parlamentarnymi w tym kraju od czasu, gdy Timor Wschodni uzyskał pełną niepodległość w 2002 roku, po dekadach indonezyjskiej okupacji.

José María Vasconcelos, premier od 2018 r., popiera czteropartyjną koalicję kierowaną przez Rewolucyjny Front Niepodległego Timoru Wschodniego (FRETILIN). Analitycy nie spodziewają się, że zostanie ponownie wybrany na premiera.

Siedemnaście partii bierze udział w wyborach, ale dwie, Narodowy Kongres Odbudowy Timoru (CNRT) kierowany przez bohatera niepodległościowego Sananę Gusmao i FRETILIN, kierowany przez dysydenta Mari Alqatiri, mają dominować.

W zależności od tego, czyja partia wygra, kolejnym premierem ma być Gustma lub Al-Qadiri.

Timor Wschodni walczył w ostatnich latach o dywersyfikację gospodarki opartej na ropie i gazie.

„Zanana Gusmao była w opozycji przez ostatnie trzy lata, próbując odzyskać władzę” – powiedział Michael Leach z australijskiego Swinburne University o byłym prezydencie i premierze kraju.

„CNRT i FRETILIN z pewnością będą dwiema największymi partiami” – powiedział.

Niektóre sondaże wskazywały na prowadzenie CNRD. Leach powiedział, że zwycięstwo Jose Ramosa Horty w zeszłorocznych wyborach prezydenckich było postrzegane jako sposób na powrót CNRT do władzy.

Partia, która zdobędzie większość parlamentarną, wybierze kolejnego premiera.

Nowy parlament zostanie zaprzysiężony 12 czerwca. – Rappler.com

READ  Transgraniczne fakturowanie elektroniczne może zapobiegać oszustwom związanym z kodem HS - wtorek, 16 maja 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *