Szef szpiegów brytyjskiego GCHQ mówi, że rosyjscy żołnierze odmówili wykonania rozkazów na Ukrainie”

LONDYN, 30 marca (Reuters) – Szef brytyjskiej służby szpiegowskiej GCHQ powiedział w środę, że nowy wywiad pokazał, że niektórzy rosyjscy żołnierze na Ukrainie odmówili wykonania rozkazów, sabotowali własny sprzęt i przypadkowo zestrzelili jeden z ich samolotów.

luty Rosji 24 inwazja na Ukrainę zabiła tysiące ludzi, wysiedliła miliony i wzbudziła obawy przed szerszą konfrontacją między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Czytaj więcej

Szef Centrali Komunikacji Rządowej (GCHQ) Jeremy Fleming powiedział, że prezydent Władimir Putin „masowo źle ocenił” możliwości niegdyś potężnych sił zbrojnych Rosji, nie doceniając jednocześnie oporu narodu ukraińskiego i determinacji Zachodu, który ukarał Moskwę w dużej mierze skoordynowanymi sankcjami .

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Putin masowo źle ocenił sytuację” – powiedział Fleming w przemówieniu w Canberze na Australijskim Uniwersytecie Narodowym, zgodnie z zapisem jego uwag. „Uważamy, że doradcy Putina boją się powiedzieć mu prawdę”.

Powołując się na nowy wywiad, Fleming powiedział, że istnieją dowody na to, że rosyjscy żołnierze mieli niskie morale i byli słabo wyposażeni.

„Widzieliśmy rosyjskich żołnierzy – pozbawionych broni i morale – odmawiających wykonywania rozkazów, sabotujących własny sprzęt, a nawet przypadkowo zestrzeliwujących własne samoloty” – powiedział Fleming.

Reuters nie był w stanie niezależnie potwierdzić analizy GCHQ.

GCHQ, który gromadzi komunikaty z całego świata w celu identyfikacji i niszczenia zagrożeń dla Wielkiej Brytanii, ma bliskie relacje z Narodową Agencją Bezpieczeństwa USA oraz agencjami podsłuchowymi Australii, Kanady i Nowej Zelandii w konsorcjum o nazwie „Five Eyes”.

Dyrektor GCHQ Jeremy Fleming wygłasza przemówienie podczas spotkania z brytyjską królową Elżbietą podczas jej wizyty w Watergate House z okazji stulecia GCHQ (Government Communications Head Quarters) w Londynie, Wielka Brytania, 14 lutego 2019 r. REUTERS / Hannah McKay / Pool /Plik Zdjęcie

Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że jej siły zbrojne są profesjonalne i z dużym powodzeniem wykonują swoje obowiązki na Ukrainie. Mówi, że Zachód rozsiewał kłamstwa na temat operacji, próbując obalić Rosję.

Stany Zjednoczone oceniają, że Rosja cierpi z powodu awarii niektórych precyzyjnie naprowadzanych pocisków sięgających 60%, powiedziało Reuterowi trzej amerykańscy urzędnicy posiadający wiedzę wywiadowczą. Czytaj więcej

READ  Rada Starszych Muzułmanów: Nadszedł czas na utworzenie niezależnego państwa palestyńskiego ze stolicą w Jerozolimie.

Putin został wprowadzony w błąd przez doradców, którzy byli zbyt przerażeni, by powiedzieć mu, jak źle idzie wojna na Ukrainie i jak szkodliwe były zachodnie sankcje, poinformowali w środę urzędnicy amerykańscy i europejscy. czytaj więcej Kreml nie skomentował od razu.

Putin mówi, że „specjalna operacja wojskowa” na Ukrainie jest konieczna, ponieważ Stany Zjednoczone wykorzystywały Ukrainę do grożenia Rosji, a Moskwa musiała bronić się przed prześladowaniami rosyjskojęzycznej ludności przez Ukrainę.

Ukraina twierdzi, że walczy przeciwko grabieży ziemi w stylu imperialnym, a twierdzenia Putina o ludobójstwie są nonsensem.

Rosja twierdzi, że Zachód skutecznie wypowiedział Rosji wojnę gospodarczą, dlatego teraz zwróci się na wschód, oddala od Europy i zbuduje partnerstwo z Chinami.

„Ale istnieje ryzyko, że obaj (a jeszcze bardziej Chiny) będą zbyt blisko ze sobą powiązane” – powiedział Fleming.

„Rosja rozumie, że w dłuższej perspektywie Chiny będą stawać się coraz bardziej militarnie i gospodarczo. Niektóre z ich interesów są w konflikcie; Rosja może zostać wyciśnięta z równania”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Guya Faulconbridge’a; montaż: Grant McCool

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *